Bude následovat czexit? Evropa bedlivě sleduje české volby a vzestup anti-EU nálad

Praha/Brusel – Jestliže někdo tvrdí, že o české volby není ve světě zájem, pak se nejspíš mýlí. Evropští lídři pozorně sledují, jak se situace příští týden vyvine. V zahraničí si nejvíce všímají kontroverzní postavy možného premiéra Andreje Babiše, ale i vzestup anti-migračních nálad a volání po vystoupení země z EU.

Czexit je tak ve hře, protože Češi si pravděpodobně zvolí za premiéra populistického vůdce (Andreje Babiše), který protestuje proti hlubší evropské integraci a vítací politiku Angely Merkelové přirovnává k terorismu, píše britský tisk. Miliardář Andrej Babiš nyní vede v průzkumech preferencí a je typickým představitelem těch, kteří se domnívají, že na ně EU zapomnělo.

Jeho hnutí ANO přitom vnímají jako protest vůči zavedenému establishmentu a mají připravený celý seznam věcí, pomocí kterých chtějí získat zpět autonomní rozhodování České republiky včetně odmítnutí eura. Podle zahraničního tisku by bylo vítězství Babiše další ránou pro západní blok, který nyní bojuje se vzestupem pravice jako je německá AfD.

Poslední průzkumy ukazují na vítězství ANO, silně za nimi zaostávají ČSSD, kteří mají síly téměř vyrovnané s proruskými komunisty. Babiš rozvířil mezinárodní ohlasy hlavně svými připomínkami, kdy neváhal označit německou kancléřku Angelu Merkelovou za spojence teroristů. Zahraniční tisk připomíná, že Česká republika je relativním nováčkem v EU, ale od roku 2004 silně využívají výhod finančních fondů. Přesto je v zemi jeden z nejsilnějších anti-EU proudů.

Dodávají také, že i když není ČR cílovou destinací migrantů, které tady prakticky nepotkáte, země pociťuje otevřenou nenávist vůči uprchlíkům a jednohlasně odmítá odhlasované kvóty. Tím se jen více otevírá propast mezi nejstaršími členy Unie a těmi nově příchozími, jako je Polsko, Slovensko, ČR nebo Maďarsko.

Zatímco někteří politologové v zemi varují, že Česká republika se nebezpečně vzdaluje evropskému jádru, zahraniční pozorovatel Matthew Mokhefi-Ashton si myslí, že i když je Babiš veřejně nepřítelem Bruselu, jen velmi nepravděpodobně by skutečně uspořádal referendum o odchodu z Unie. Podle Ashtona by tím Babiš v každém případě ztratil, kdyby referendum se vyslovilo pro zůstání v Unii, pak by Babiš ztratil tvář, kdyby si naopak Češi odhlasovali czexit, pak by stát přišel o výrazný příjem z dotací.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš CZexit volby 2017

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy