Z Britky udělali na týden muslimku. Změnilo mi to celý svět, říká žena

Manchester - Katie Freemanovou bychom označili asi jako typickou Britku. Běloška s hnědými vlasy a světlou pletí přiznala, že vlastně nikdy žádného muslima nepoznala, přesto i ona se cítila být ohrožená jejich kulturou. A pak jednoho dne dostala možnost od dokumentaristů, aby si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké je to být ženou v islámském světě.

"Bylo jasné, že jsem byla jako ovce v davu," říká třiačtyřicetiletá žena, která se živí jako pečovatelka. Katiin život se nijak nevymyká společenské normě, patří do střední pracující třídy, má manžela a dvě děti - dvacetiletého Ryana a patnáctiletou Cameron. Rodina žije v domě na pěkném předměstí Winsfordu.

Na začátku natáčení byla velmi nervózní. Přiznala, že ještě se žádným muslimem nepřišla do kontaktu, přesto se jako mnoho jiných domnívá, že přistěhovalci zde ničí jejich tradiční britskou kulturu. Před návštěvou v domě své nové hostitelky, devětačtyřicetileté Saimy Alvi původem z Pákistánu, která nyní žije v Manchesteru, neměla Katie Freemanová tušení, co má dělat. Je britským zvykem přinést na návštěvu dárek, ale správně usoudila, že láhev vína zde asi nebude příliš vhodná.

Freemanová přitom zdůrazňuje, že není rasistkou a že proti uprchlíkům vlastně nic nemá. "Myslím, že by lidé měli žít, jak považují za vhodné, jak se jim líbí, aby byli šťastní, ale nesmí vyvíjet tlak na své okolí, které žije jinak," řekla před kamerou žena. Veškeré obavy však hned opadly, když ji u dveří Saima Alvi přivítala s úsměvem. Seznámit se měla s hostitelskou rodinou u večeře.

Saima Alvi pozvala na týden k sobě domů Katie Freemanovou, aby jí ukázala, jak si ona, její manžel a děti Nabeeha (22), Rumaysa (20), Maymuna (17), Nusayba (13) a Muddathir (11) žijí. Večeře začala velmi normálně, k jídlu se podával tradiční anglický pastýřský koláč s bramborovou kaší, jaký zná Freemanová z dětství.

První zkušenost s islámem pak přišla ve čtyři ráno, tehdy Britku probudili, aby se s rodinou pomodlila. "Přišlo mi to divné, jak potom proboha vstávají do práce?" žasla žena. Skutečné překvapení však přišlo ráno, když jí novináři oznámili, že by se měla převléknout do hidžábu, aby zapadla mezi ostatní muslimky. Připravili pro ni tmavý make-up i umělý "asijský" nos, Saima Alvi jí potom pomohla s převlékáním.

Jenže ten samý večer, 22. května, obletěla celým světem zpráva o bombovém útoku na koncertě v Manchesteru a v zemi se zvedla anti-muslimská vlna. "Je to nechutné, nemá to žádný smysl, dělá se mi špatně, když na to pomyslím," řekla s pláčem Saima. Ta televiznímu štábu dodala, že doufá, že sebevrah nebude muslim, protože tohle nemá s jejich vírou nic společného. "Je to opravdu otřesné, že mě pak společnost hází to stejného pytle jako teroristy."

Freemanová sice pochopila, že její hostitelská rodina s terorismem nemá nic společného a že jsou zprávou stejně otřeseni jako ona, její rodina či bílí přátelé. Přes den se pak rozmýšlela, zda si chce opravdu obléknout hidžáb. Bála se reakce okolí, protože společnost byla po útoku silně vysazená proti muslimům. I televizní štáb byl v rozpacích, zda v natáčení pokračovat.

Britka se však odhodlala a hidžáb nakonec oblékla. "Je to trochu nezvyk, nenosím moc často šaty. Bojím se, že zakopnu," řekla Freemanové během cesty k Saiminým kamarádkám. Večer však přiznala, že tradiční oděv muslimských žen je velmi osvobozující. "Je to vlastně velmi ženské oblečení, cítila jsem se v tom dobře. Skoro jako dáma," prozradila Katie Freemanová.

Saima Alvi dokonce vyvrací, že by ji někdo nutil, aby si hidžáb oblékala. "Nenosila jsem ho do 18 let, ale pak mi začala být příjemný," svěřila se žena. Sama se narodila do rodiny se čtyřmi dalšími sestrami a tvrdí, že ji muži nikdy nenutili dělat věci, které sama nechce. "Nikdo by mě ani moje sestry nepřinutil k tomu, abychom se oblékaly jinak, než chceme. Hidžáb je pro nás jako uniforma, je to naše svobodná volba."

Týdenní pobyt nakonec skončil bez problémů a ženy se spřátelily natolik, že zůstaly v kontaktu i po natáčení. Pro Katie Freemanovou pak bylo klíčovým rozhodnutím, když se rozhodla vzít si hidžáb domů a projít se v něm po "svém" městě. "U hospody na mě začali pokřikovat. Ti lidé nemají žádnou soudnost," postěžovala si Freemanová. Hned však dodala, že k ní přišla jiná žena, Britka, která ji začala utěšovat, ať si z toho nic nedělá. "Během pěti minut jsem zažila to nejhorší i nejlepší z britské společnosti," řekla potom Freemanová.

Skutečné překvapení jí však čekalo doma. "Moje dcera Cameron dostala od své spolužačky smsku, ve které psala, že její otec si nepřeje, aby udržovala kontakt s rodinou, která se zahazuje s takovou pakáží," nevěřila svým očím Freemanová. Její soused zřejmě spatřil, jak do jejich domu vchází zahalená žena.

I přestože byla její zkušenost s islámem pozitivní a Britka získala nové přátelé, ne všechny zvyklosti v islámu jsou pro ni přijatelné. "Vzali mě k dohazovačce v komunitě, kde do detailů řešili budoucí vztah dvojice. Naprosto mě to šokovalo, protože pro city mladého páru tam nebylo vůbec místo. Říkala jsem si, myslí to vážně?" svěřila se se zážitkem žena.

Katie Freemanová potom před kamerou řekla, že jí zážitek změnil život a hlavní jí to rozšířilo obzory. "Považovala jsem muslimy za "ty druhé" a myslela jsem si, že utlačují svoje ženy, ale tak to vůbec není. Naopak se mezi s sebou chovají úplně stejně, jak je zvykem i v ostatní anglických rodinách," věří Britka.

Dokument s názvem "Můj týden jako muslim" natáčela pro televizi dokumentaristka Fozia Khan. První díl televizní série se odvysílá koncem října.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Muslimové dokument

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy