Česko bude mít premiéra se slovenskými kořeny, s minulostí spolupracovníka StB a podvodů, za které ho stále stíhají, píší na Slovensku

Bratislava - Vzhledem k původu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je pochopitelné, že se o jeho osobu zajímají slovenská média. Deník Sme. Ten poukazuje nejen na politikovu minulost, ale také na to, že řada stran s ním odmítá spolupracovat na vládní úrovni.

„Když před šesti lety ohlásil Andrej Babiš vstup do české politiky, málokdo mu dával velké šance. Miliardář přece nemůže přesvědčit masy, že je jedním z nich, říkávali analytici. Ještě v létě 2013 se jeho preference pohybovaly kolem tří procent," připomíná slovenský deník Sme. Poukazuje ale také na to, že obliba Babiše rostla a že předčasných volbách v říjnu 2013 roku získalo hnutí ANO 18,65 procenta.

„Babiš se díky protikorupční rétorice a neustálém obviňováni 'tradičních' stran stal ministrem financí. Po volbách, které se konají v pátek a v sobotu, může zamířit ještě výše,“ dodává deník, který poukazuje na to, že na jeho popularitu neměly vliv četné kauzy, obvinění z dotačního podvodu ani fakt, že slovenský Ústavní soud odmítl původní verdikt, podle kterého Babiš nebyl agentem komunistické StB.

Slovenský deník se také s ohledem na předvolební průzkumy zabývá otázkou, s kým by mohl Babiš vládnout. „Demokratické strany zlobí jeho představa, že stát by se měl řídit jako firma, nemluvě již o jeho stíhání a pochybné minulosti,“ připomíná list. „Jasné ne Babišovi říká TOP 09, která však sama balancuje na hranici volitelnosti. Jiné strany jsou mírnější, nepřímo přiznávají, že za jistých okolností by se s Babišem vládnout dalo.“

Cituje například Piráty, které označuje za „skokany těchto voleb. Ti by prý o této možnosti uvažovali za podmínky, že by ANO nemělo v nové vládě většinu - a zřejmě by v ní nemohl sedět ani Babiš. O koalici s ANO bez Babiše ve vládě hovořil také šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Také vztahy s ČSSD nejsou prý podle Sme ideální. Vzhledem k tomu, že pro ni ale volby mohou skončit fiaskem, se může změnit vedení sociální demokracie a tím i postoj k Babišovi.

„Na pozadí sporů sociálních demokratů a ANO o formu vládnutí vyrostly extremisté. Tomio Okamura se pokouší o vstup do parlamentu se svou druhou stranou, s Úsvitem před čtyřmi lety uspěl, noví poslanci se však mezi sebou velmi rychle rozhádali. Nenávist vůči Romům tentokrát vyměnil za útoky na muslimy, drží se řečí o přímé demokracii,“ popisuje list s tím, že právě on by mohl být Babišovým partnerem do koalice, i když miliardáři se do spolupráce s nevyzpytatelným partnerem velmi nechce. Stejně tak Babiš nechce spolupracovat s komunisty.

A jak to všechno podle Sme tedy dopadne? „Když budou v sobotu večer lídři hodnotit výsledky voleb, zřejmě nebudou vědět, jaká koalice vznikne. Možná si strany postaví hlavu a Babiše opravdu odmítnou, možná se demokratické strany pokusí o koalici proti Babišovi, i když bez komunistů a Okamury je to jen velmi těžko představitelné. A možná si nakonec řeknou, že i vláda s Babišem je lepší než vládnutí ANO s komunisty a extremisty. Česko tak bude mít premiéra se slovenskými kořeny, s minulostí spolupracovníka StB a podvodů, za které ho stále stíhají,“ dodává slovenský deník.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš volby 2017 SME Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy