Česko bude mít premiéra se slovenskými kořeny, s minulostí spolupracovníka StB a podvodů, za které ho stále stíhají, píší na Slovensku

Bratislava - Vzhledem k původu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je pochopitelné, že se o jeho osobu zajímají slovenská média. Deník Sme. Ten poukazuje nejen na politikovu minulost, ale také na to, že řada stran s ním odmítá spolupracovat na vládní úrovni.

„Když před šesti lety ohlásil Andrej Babiš vstup do české politiky, málokdo mu dával velké šance. Miliardář přece nemůže přesvědčit masy, že je jedním z nich, říkávali analytici. Ještě v létě 2013 se jeho preference pohybovaly kolem tří procent," připomíná slovenský deník Sme. Poukazuje ale také na to, že obliba Babiše rostla a že předčasných volbách v říjnu 2013 roku získalo hnutí ANO 18,65 procenta.

„Babiš se díky protikorupční rétorice a neustálém obviňováni 'tradičních' stran stal ministrem financí. Po volbách, které se konají v pátek a v sobotu, může zamířit ještě výše,“ dodává deník, který poukazuje na to, že na jeho popularitu neměly vliv četné kauzy, obvinění z dotačního podvodu ani fakt, že slovenský Ústavní soud odmítl původní verdikt, podle kterého Babiš nebyl agentem komunistické StB.

Slovenský deník se také s ohledem na předvolební průzkumy zabývá otázkou, s kým by mohl Babiš vládnout. „Demokratické strany zlobí jeho představa, že stát by se měl řídit jako firma, nemluvě již o jeho stíhání a pochybné minulosti,“ připomíná list. „Jasné ne Babišovi říká TOP 09, která však sama balancuje na hranici volitelnosti. Jiné strany jsou mírnější, nepřímo přiznávají, že za jistých okolností by se s Babišem vládnout dalo.“

Cituje například Piráty, které označuje za „skokany těchto voleb. Ti by prý o této možnosti uvažovali za podmínky, že by ANO nemělo v nové vládě většinu - a zřejmě by v ní nemohl sedět ani Babiš. O koalici s ANO bez Babiše ve vládě hovořil také šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Také vztahy s ČSSD nejsou prý podle Sme ideální. Vzhledem k tomu, že pro ni ale volby mohou skončit fiaskem, se může změnit vedení sociální demokracie a tím i postoj k Babišovi.

„Na pozadí sporů sociálních demokratů a ANO o formu vládnutí vyrostly extremisté. Tomio Okamura se pokouší o vstup do parlamentu se svou druhou stranou, s Úsvitem před čtyřmi lety uspěl, noví poslanci se však mezi sebou velmi rychle rozhádali. Nenávist vůči Romům tentokrát vyměnil za útoky na muslimy, drží se řečí o přímé demokracii,“ popisuje list s tím, že právě on by mohl být Babišovým partnerem do koalice, i když miliardáři se do spolupráce s nevyzpytatelným partnerem velmi nechce. Stejně tak Babiš nechce spolupracovat s komunisty.

A jak to všechno podle Sme tedy dopadne? „Když budou v sobotu večer lídři hodnotit výsledky voleb, zřejmě nebudou vědět, jaká koalice vznikne. Možná si strany postaví hlavu a Babiše opravdu odmítnou, možná se demokratické strany pokusí o koalici proti Babišovi, i když bez komunistů a Okamury je to jen velmi těžko představitelné. A možná si nakonec řeknou, že i vláda s Babišem je lepší než vládnutí ANO s komunisty a extremisty. Česko tak bude mít premiéra se slovenskými kořeny, s minulostí spolupracovníka StB a podvodů, za které ho stále stíhají,“ dodává slovenský deník.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš volby 2017 SME Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii

Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, jestli by vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách mohlo znamenat úpadek demokracie v zámoří.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy