Berlusconi je vyšetřován ve spojení s mafií a bombovými útoky

Řím - Italský expremiér Silvio Berlusconi je vyšetřován ve spojitosti se třemi bombovými atentáty, k nimž došlo v roce 1993. Soudce prokuratuře ve Florencii povolil případ otevřít poté, co vyšetřovatelé získali odposlechy bosse sicilské mafie Cosa Nostra Giuseppeho Graviana.

Vyšetřován je i jeho bývalý poradce a spoluzakladatel strany Marcello Dell'Utri, který byl v roce 2014 odsouzen na sedm let vězení za daňový podvod, falšování účetnictví a napojení na sicilskou mafii, informoval dnes list La Repubblica.

Berlusconi a Dell'Utri údajně byli v přímém kontaktu s mafií. Odposlechy byly pořízeny v souvislosti s vyšetřováním dohody mezi italským státem a mafií na počátku 90. let.

Tato dohoda je předmětem táhlého a dosud neuzavřeného vyšetřování. Vysocí představitelé státní moci se tehdy údajně dohodli s mafií, že přestane s atentáty výměnou za to, že se mafiánům odsouzeným v sérii tří maxiprocesů (první v roce 1987, další dva rok poté) dostane mírnějšího vězeňského režimu a jejich majetek nebude zabaven. Některé zdroje upozorňují na to, že režim vězňů zůstal stejný a majetek mafie je soustavně zabavován dosud.

Graviano je jedním z mafiánských bossů, kteří byli za dotčené atentáty odsouzeni; podílel se i na vraždách soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina na Sicílii.

Po zatčení "bosse bossů" Tota Riiny v lednu 1993 a prosazení legislativy namířené proti mafiánským praktikám chtěla mafie prostřednictvím třech bombových atentátů, k nimž došlo ve Florencii (5 mrtvých), Římě a Miláně (5 mrtvých), destabilizovat politickou situaci a Berlusconi mohl podle podezření ze situace profitovat, napsala agentura DPA.

Mediální magnát přesedlal v první polovině 90. let z podnikání na politiku, v roce 1994 vyhrála jeho strana volby a Berlusconi se stal poprvé premiérem.

Související

Více souvisejících

Silvio Berlusconi Mafie Itálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy