Připraví vás roboti o práci? Hrozba je mnohem vážnější, zní z Británie

NÁZOR - Schopnost země zlepšovat životní úroveň závisí téměř výhradně na její schopnosti zvyšovat výkon připadající na jednoho pracovníka, uvádí editorial serveru The Guardian. Levicově-liberální deník v něm připomíná, že právě toto vedlo laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana k závěru, že produktivita sice není vše, ale z dlouhodobého pohledu hraje klíčovou roli.

Desetiletí stagnace

Namísto toho, aby ztrácel čas soustředěním se na neexistující hrozbu deficitu, britský ministr financí Philip Hammond tento týden přijal Krugmanovy teze - britské produktivita podle něj stagnuje a v důsledku toho budou mzdy pracovníků nižší než na začátku recese, poukazuje The Guardian. Dodává, že před tímto "nárazem" se očekávalo zdvojnásobení životní úrovně v horizontu každých 40 let, nyní se však odhad posunul na 80 let, což pro miliony běžných lidí znamená ztracená desetiletí.

"Je snadné stát se přehnaně pesimistickým," pokračuje prestižní server. Tvrdí, že epocha enormního ekonomického vzestupu, která charakterizovala 20. století, neskončila a Británie v posledních sedmi letech pouze trpí chybami vlád, jejichž ministři se domnívali, že jejich úlohou je ekonomiku pozorovat a pasivně snášet nevyhnutelné cykly kapitalismu.

Namísto toho, aby ekonomiku analyzovali a podnikali fiskální akce s cílem zajistit prosperitu všem, britští ministři se poddali silně ideologické agendě rozkládání státu a ochrany pracujících, přičemž podle levicově-liberálního serveru argumentovali, že právě stát brání v rozmachu. Hammond je nyní nucen změnit kurz, protože bezhlavá politika jeho konzervativní strany ohrožuje dlouhodobé zvyšování životní úrovně v zemi, nebere si servítky The Guardian. Soudí, že britský problém spočívá v tom, že v nejproduktivnějších regionech panuje také největší nerovnost.

Pracující v Londýně a mnoha dalších městech na jihovýchodě Anglie každou hodinu produkují víc než jejich kolegové v hyperproduktivním Německu, ale tyto města zároveň vykazují největší míru nerovnosti, konstatuje britský server. Pokládá otázku, kdo může považovat za dobrou myšlenku šířit po celé zemi ekonomický model založený na dvou zcela odlišných profesích, právnících a kavárnících.

Všichni politici se shodují na tom, že zvýšení produktivity v Británii potřebuje technologickou inovaci, přičemž po velkých skocích na poli umělé inteligence roboti konečně dosáhli úrovně umožňující jejich masové nasazení, poukazuje editorial. Jako příklad uvádí internetový supermarket Ocado, jehož plně automatizované sklady vyřizují 40% objednávek, případně Amazon, kde pětinu z jeho 480.000 pracovníků tvoří roboti.

Hrozí monopol a hromadění bohatství

"Od momentu, kdy Alžběta I odmítla patentovat pletací stroj ve strachu, že dojde k nezaměstnanosti, se političtí vůdci bojí strojů-zabijáků pracovních míst," píše The Guardian. Konstatuje, že historie nám ukazuje přehnanost těchto obav, jelikož od průmyslové revoluce se HDP na hlavu v západní Evropě zvýšil patnáctkrát, ale pracovní doba poklesla jen o polovinu.

Někteří lidé sice přišli o práci, ale jiná pracovní místa vznikla, zdůrazňuje levicově-liberální deník. Podotýká, že v poslední době tento proces prohlubuje nerovnost, jelikož počítače nahrazují knihovníky, pokladní a telefonní operátory a přinášejí ohromné bohatství těm, kdo dané technologie vlastní, přičemž tento efekt koncentrace závisí na stále chytřejších strojích.

Dnešní vlna automatizace se liší v tom, co je považováno za "chytré" - "chytrost" totiž znamená zvyšování efektivity práce, vysvětluje editorial. Za příklad dává zavádění automatických vozů, které bude mít podle Hammonda za následek, že miliony lidí živících se jako řidiči, přijdou o místo. Taxi zatím vyžaduje auto a řidiče a efektivitu tohoto modelu nezvýší, když má řidič dva vozy, stejně tak ani rychlejší vůz či GPS navigace nepřináší zásadní rozdíl, podotýká britský server. Shrnuje, že pokud by cestující mohl využívat automatizovaný vůz, majitelé taxislužeb budou raději investovat do této technologie, nikoliv do nových řidičů.

"Pár podnikatelů, kteří v této hře berou vše, by nemělo mít možnost monopolizovat si veškeré zisky z technologií, zatímco mzdy pracujících budou stagnovat," apeluje The Guardian. Soudí, že pokud sloužící roboti zastanou veškerou práci, jde o dobrý důvod pro zavedení nepodmíněného příjmu pro lidi, byť se jedná o širší filozofický problém.   

Chytrý software se totiž při sběru dat učí a zlepšuje původní doporučení, ačkoliv algoritmus nedokáže vysvětlit, jak přesně k jednotlivým rozhodnutím dospěl, což nás přivádí blíže k vizi zobrazené v knize Isaaca Asimova Já, robot, kde stroje plánující ekonomiku začnou dělat malé chyby ve svých výpočtech a když jsou s nimi konfrontovány, nemají odpověď, varuje prestižní deník. Dodává, že podle Asimova se lide vzdají své autonomie natolik, že pouze stroje budou určovat směr a lidé půjdou s nimi.

To podle britského serveru nemůže být naše budoucnost a roboti i jejich software musí zůstat lidskými služebníky, které lze vypnout. Jejich schopnost myslet a projevovat zdánlivý cit je třeba omezit, apeluje The Guardian s tím, že lidé mají kreativitu, kterou stroje zatím nedisponují. "Při honu za vyšším ekonomickým výkonem nesmíme ztratit ze zřetele hodnotu naší lidskosti," uzavírá editorial.

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.

Více souvisejících

Roboti nezaměstnanost / nezaměstnaní Velká Británie Ekonomika Paul Krugman (ekonom)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3

Jihočeští řidiči se v sobotu dočkali dalších několika desítek nových kilometrů dálnice. Do provozu dnes bylo předáno 28 kilometrů dálnice D3 na Českobudějovicku. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) tak došlo k završení "zlatého měsíce českých dálnic". 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy