Kyjev chce řešit problém Donbasu bez ohledu na dohody, varoval Lavrov

Vídeň - Kyjev chce pohřbít minské dohody o řešení konfliktu na východní Ukrajině. Na závěr zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni to uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Kyjev podle Lavrova chce problém vyřešit sám, jakmile na to bude mít dostatečné vojenské kapacity. Ukrajina proto odmítá ruský návrh, aby pozorovatele OBSE na východní Ukrajině doprovázeli příslušníci mise OSN.

Lavrov dnes prohlásil, že Kyjev by chtěl z mise OSN na východní Ukrajině učinit jakousi „vnější správu". Taková mise prý má „za Kyjev vyřešit problém a vrátit region Ukrajině bez zvláštního statusu". Ukrajinská vláda to sice neříká veřejně, ale „takový by byl výsledek", domnívá se Lavrov.

Vyslání mírových sil do Donbasu navrhují už delší dobu Kyjev i Moskva, rozdíl je ale v názorech na jejich rozmístění a mandát. Rusko trvá na tom, aby mírové sbory střežily frontu mezi ukrajinskou armádou a separatisty, Kyjev žádá umístění „modrých přileb" i na rusko-ukrajinské hranici, kterou kontrolují separatisté podporovaní z Ruska. Rusko nyní navíc navrhlo, aby modré přilby chránily neozbrojené pozorovatele OBSE. Všude, kam by šli, doprovázeli by je příslušníci mise OSN, předestřel Lavrov představy Moskvy.

Lavrov vytkl ukrajinskému ministru vnitra Arsenu Avakovovi, že se prý otevřeně vyjádřil pro nahrazení minských dohod jinými. Avakov údajně oznámil, že ukrajinské bezpečnostní síly budou brzy dostatečně silné na to, aby problém vyřešily bez dohod z Minsku. Ruský ministr zahraničí také vyzval k jasné reakci Západ a Spojené státy. "Vzhledem ke skutečnosti, že USA jsou hlavním ochráncem ukrajinských úřadů, žádáme vás, abyste vzali na vědomí svou odpovědnost a požádaly Kyjev, aby si takové výroky odpustilo," apeloval.

Českou delegaci na zasedání ministerské rady OBSE v rakouské metropoli vedl Ivo Šrámek, náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální. Podle něj se jednání zabývalo především tím, jak se podařilo končícímu rakouskému předsednictví naplnit priority, kterými byly řešení přetrvávajících konfliktů v Evropě, boj s radikalizací a extremismem a obnovení důvěry mezi státy OBSE.

Na setkání podle něj zazněla kritika především na adresu Ruska kvůli situaci na východní Ukrajině. K té se připojila i Česká republika. Například Maďarsko podle Šrámka ale vystoupilo i s kritikou Ukrajiny. Vyzvalo k rozšíření pozorovatelské mise OBSE, která v současnosti působí na východní Ukrajině, také na Ukrajinu západní a to kvůli údajným útokům vůči příslušníkům maďarské menšiny.

Jedním z důležitých témat jednání byla podle Šrámka i otázka otázka radikalizace a možných návratů bojovníků z oblasti Blízkého východu. I když se tato problematika podle něj týká spíše zemí na západě Evropy, je důležitá i pro Česko. „Samozřejmě v Evropě je to velké téma a tím, že jsme součástí Evropské unie, žijeme v schengenském prostu, kde hranice jsou otevřené, tak je to samozřejmě téma i pro nás," řekl. Řešení této problematiky podle něj tkví mimo jiné v lepší kontrole nelegální migrace i pomoc postiženým zemím.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Sergej Lavrov OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) Ukrajinská krize Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy