Hrozí nám vážné nebezpečí? Ztracené lahvičky s virem SARS se pořád nepodařilo najít

Paříž - Pasteurův ústav je významné středisko základního výzkumu pro biologii a lékařství, slouží jako epidemiologické dozorové centrum. K chybám však může dojít vždy a ústav, který má kontrolovat výskyt infekčních onemocnění na celém světě, mohl způsobit smrtelnou epidemii po celém světě. Před třemi lety totiž výzkumníci ztratili dohled nad 2349 lahvičkami viru SARS a dodnes není jasné, kam se materiál poděl.

Virus SARS (těžký akutní respirační syndrom, či také syndrom náhlého selhání dýchání) způsobuje virové onemocnění dýchacích cest způsobené koronavirem SARS-CoV. Poprvé se objevil v roce 2002 v čínské provincii Kuang-tung a záhy se rozšířil do více než 30 zemí, kde nakazil přes 8000 lidí a zabil nejméně 774. Epidemii se podařilo dostat pod kontrolou a laboratoře, včetně Pasteurova ústavu v Paříži, získaly cenný vzorek.

Jenže při sčítání v roce 2014 vyšlo najevo, že pařížská laboratoř v průběhu let ztratila na 2349 lahviček s obávaným virem. Veřejnost sice byla ujištěna o tom, že žádné vážné nebezpečí jí nehrozí, ale institut se dostal pod palbu kvůli nepříliš dodržovaným bezpečnostním předpisům.

Interní zpráva francouzského ministerstva vnitra mluví o tom, že za ztrátou vzorků SARS může být několik scénářů. Jedna z nich se domnívá, že možná došlo k likvidaci lahviček, aniž by o tom nadřízení věděli, vyloučit se ovšem nedá ani záměrná krádež, což vyvolává obavy, že vir se mohl dostat do rukou nepovolaným osobám.

Zaměstnanci Pasteurova ústavu na zmizení vzorků přišli už v lednu 2014, úřadům to však nahlásili až během kontroly v dubnu téhož roku. "Domníváme se, že došlo k jejich likvidace, ale nevím, jakým způsobem k tomu došlo," řekl mluvčí ministra vnitra. Dodal také, že týmy zaměstnanců i externistů se pokoušeli několik týdnů lahviček nalézt, jejich snaha však byla zbytečná.

Francie od té doby neorganizovala ani žádné celoplošné hledání po ztracených vzorcích, podle vědců je totiž pravděpodobnost nákazy "téměř nulová". "V lahvičkách máme většinou už téměř mrtvý virus, který je uchováván v mrazničkách. Slouží nám pouze pro výzkum a nepředpokládáme, že pokud lahvičky někdo záměrně vynesl, mohl by způsobit novou epidemii," tvrdí vědci.

Jenže ztráta viru SARS není jediná aféra, se kterou se Pasteurův ústav podotýká. Letos dokonce vyšlo najevo, že biochemici převáželi v komerčním letadle na cestě ze Soulu do Paříže plném cestujících vzorky viru MERS, aniž by dodrželi jakékoliv bezpečnostní vyhlášky. Lahvičky se smrtelným virem byly přenášené v kufříčku.

MERS je virus příbuzný SARSu, který se přenáší na lidi ze zvířat. Oproti SARS má podstatně větší úmrtnost, ale naopak se výrazně pomaleji šíří, způsobuje hlavně závažné onemocnění plic a ledvin. Poprvé byl objeven v roce 2012 u lidí, kteří přicestovali z Blízkého východu. Do května 2015 se celosvětově virem infikovalo přes 1 250 lidí a zemřelo jich přes 450.

Aféra s Pasteurovým ústavem vznikla poté, co vyšlo najevo, že vzorky byly přenášeny nejen mezi lidmi na letišti, ale po doručení zásilky do Paříže se o virus nikdo minimálně týden nestaral. Kufřík s virem měl být údajně otevřen a uložen do poliček, kde upadl do zapomnění. Vědci si na materiál všimli po více než týdnu, čímž porušili bezpečnostní protokoly ohledně zacházení s potenciálně nebezpečným biologickým materiálem. To vyvolává obavy z toho, zda renomovaný ústav bere bezpečnost společnosti vůbec vážně.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Nemoc MERS Vědci nemoci

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

před 11 minutami

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno před 25 minutami

před 44 minutami

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 11 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy