Czexit se blíží? Německý deník má strach ze Zemana, rozebírá jeho náklonnost k Rusku a Číně

Berlín/Praha - Znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana někteří považují za znamení, že Česká republika posílí vztahy s Ruskem a Čínou. Dostane se kvůli tomu do rozporu s Evropskou unií? Právě to jsou otázky, na které se ptá německý deník Deutsche Welle (DW).

„Vedoucí představitelé Ruska a Číny byli mezi prvními, kteří minulý týden srdečně poblahopřáli Miloši Zemanovi k jeho opětovnému zvolení do funkce prezidenta České republiky. Ruský prezident Vladimir Putin chválil Zemanovu 'autoritu' a čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil 'strategické partnerství mezi Čínou a Českou republikou',“ připomíná server DW.

DW také připomíná, že žádná jiná hlava státu nebo vláda země Evropské unie nebyla v posledních několika letech tak dychtivá, aby chtěla zlepšit spolupráci s Ruskem. „Minulý rok řekl parlamentnímu shromáždění Rady Evropy že sankce proti Rusku jsou 'destruktivní a neúčinné' a označil anexi Krymu za 'uzavřenou věc',“ připomíná server.

Jeho řeč vyvolala diplomatický rozruch - stejně jako další věci, které Zeman říká. „Ale co vlastně může dělat, mimo svou rétoriku, aby dostal svou zemi pryč od EU a dál se sbližoval s Ruskem a Čínou? Koneckonců, český prezident nemá moc výkonnou. Teoreticky Zeman může sotva dělat něco víc než jmenovat velvyslance jako způsob ovlivnění oficiální zahraniční politiky. Odborníci ale říkají, že v praxi Zeman stále 'vede soukromou zahraniční politiku',“ vysvětluje německý deník.

Zmiňuje také, že Zemana na cestách do Ruska a Číny často doprovázejí čeští podnikatelé a významní výrobci a on jim pomáhá zprostředkovat lukrativní obchodní dohody. „Dva z jeho nejdůležitějších asistentů jsou zapleteni do podobných zákulisních dohod - Vratislav Mynář, jeho kancléř, a Martin Nejedlý, jeden z jeho nejdůležitějších politických poradců. Ten v Rusku působil několik let jako podnikatel a byl až do roku 2015 spolumajitelem a šéfem společnosti Lukoil Aviation Czech, která v roce 2015 kvůli kontroverzním obchodním praktikám skončila v bankrotu,“ připomíná DW.

Server také cituje Jakuba Jandu z think-tanku Evropské hodnoty, který říká, že v nadcházejících letech se Zeman soustředí na strategická obchodních jednání s ruskými a čínskými státními subjekty. Jedním z nich může být rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. „Zeman takové obchody obhajuje a obklopuje se poradci a asistenty s pochybnými spojeními s Moskvou a Pekingem," vysvětluje Janda. „Tak bude pokračovat další odklon České republiky od západních partnerů."

Tento kurz podle DW může změnil stávající premiér Andrej Babiš. Jak silný vliv ale může mít, není podle deníku jasné. „Miliardářský šéf pravicové populistické strany ANO je de facto vlastníkem zemědělského a chemického konglomerátu Agrofert, který dostává obrovské dotace z EU a působí v celém bloku, včetně Německa. To znamená, že Babiš má zájem o úplné začlenění České republiky do EU a udržování dobrých vztahů s Bruselem. Opakovaně varoval před myšlenkou orientace České republiky na východ, ale také zopakoval Zemanův názor, že sankce EU proti Rusku jsou chybou,“ shrnuje Babišovy postoje server.

Babišovo pragmatické manévrování se podle DW ukázalo nedávno, když při summitu zemí V4 ujišťoval maďarského premiéra Viktora Orbána o jeho antievropské rétorice, a za pár dní pak při návštěvě Bruselu vyzval k větší aktivitě ČR v EU.

„Zeman a Babiši pracují v posledních několika měsících v tandemu," cituje DW politologa Jiřího Pehe, poradce bývalého prezidenta Václava Havla pro zahraniční politiku a nyní ředitele Newyorské univerzity v Praze. „Nicméně existuje několik otázek, ve kterých hrozí, že se Babiš s prezidentem střetnou." Jednou z takových otázek může být otázka uspořádání referenda o členství České republiky v EU. Zeman mu vyslovil podporu, i když řekl, že sám by hlasoval pro setrvání. Babiš je přísně proti myšlence czexitu.

DW dodává, že někteří pozorovatelé se domnívají, že jakákoli vážná politická debata o této otázce se může rychle změnit v noční můru. „To nejlepší, v co můžeme doufat, je, že Miloš Zeman, by mohl být zastaven strachem, že se do historie zapíše jako negativní postava. A že nebude chtít, aby se na něj vzpomínalo jako na muže, který otevřel dveře k odchodu z EU,“ cituje server komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka.

Související

Facebook, autor: Kon Karampelas

Rusko zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC, Rádiu Svoboda nebo Meduze

usko zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo stanicím Deutsche Welle a Voice of America. Dnes o tom informovala ruská tisková agentura RIA. Ruský regulátor Roskomnadzor tato média obvinil z šíření falešných informací. Nefunguje také přístup na Facebook.

Více souvisejících

Deutsche Welle Miloš Zeman Andrej Babiš Německo CZexit

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy