Czexit se blíží? Německý deník má strach ze Zemana, rozebírá jeho náklonnost k Rusku a Číně

Berlín/Praha - Znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana někteří považují za znamení, že Česká republika posílí vztahy s Ruskem a Čínou. Dostane se kvůli tomu do rozporu s Evropskou unií? Právě to jsou otázky, na které se ptá německý deník Deutsche Welle (DW).

„Vedoucí představitelé Ruska a Číny byli mezi prvními, kteří minulý týden srdečně poblahopřáli Miloši Zemanovi k jeho opětovnému zvolení do funkce prezidenta České republiky. Ruský prezident Vladimir Putin chválil Zemanovu 'autoritu' a čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil 'strategické partnerství mezi Čínou a Českou republikou',“ připomíná server DW.

DW také připomíná, že žádná jiná hlava státu nebo vláda země Evropské unie nebyla v posledních několika letech tak dychtivá, aby chtěla zlepšit spolupráci s Ruskem. „Minulý rok řekl parlamentnímu shromáždění Rady Evropy že sankce proti Rusku jsou 'destruktivní a neúčinné' a označil anexi Krymu za 'uzavřenou věc',“ připomíná server.

Jeho řeč vyvolala diplomatický rozruch - stejně jako další věci, které Zeman říká. „Ale co vlastně může dělat, mimo svou rétoriku, aby dostal svou zemi pryč od EU a dál se sbližoval s Ruskem a Čínou? Koneckonců, český prezident nemá moc výkonnou. Teoreticky Zeman může sotva dělat něco víc než jmenovat velvyslance jako způsob ovlivnění oficiální zahraniční politiky. Odborníci ale říkají, že v praxi Zeman stále 'vede soukromou zahraniční politiku',“ vysvětluje německý deník.

Zmiňuje také, že Zemana na cestách do Ruska a Číny často doprovázejí čeští podnikatelé a významní výrobci a on jim pomáhá zprostředkovat lukrativní obchodní dohody. „Dva z jeho nejdůležitějších asistentů jsou zapleteni do podobných zákulisních dohod - Vratislav Mynář, jeho kancléř, a Martin Nejedlý, jeden z jeho nejdůležitějších politických poradců. Ten v Rusku působil několik let jako podnikatel a byl až do roku 2015 spolumajitelem a šéfem společnosti Lukoil Aviation Czech, která v roce 2015 kvůli kontroverzním obchodním praktikám skončila v bankrotu,“ připomíná DW.

Server také cituje Jakuba Jandu z think-tanku Evropské hodnoty, který říká, že v nadcházejících letech se Zeman soustředí na strategická obchodních jednání s ruskými a čínskými státními subjekty. Jedním z nich může být rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. „Zeman takové obchody obhajuje a obklopuje se poradci a asistenty s pochybnými spojeními s Moskvou a Pekingem," vysvětluje Janda. „Tak bude pokračovat další odklon České republiky od západních partnerů."

Tento kurz podle DW může změnil stávající premiér Andrej Babiš. Jak silný vliv ale může mít, není podle deníku jasné. „Miliardářský šéf pravicové populistické strany ANO je de facto vlastníkem zemědělského a chemického konglomerátu Agrofert, který dostává obrovské dotace z EU a působí v celém bloku, včetně Německa. To znamená, že Babiš má zájem o úplné začlenění České republiky do EU a udržování dobrých vztahů s Bruselem. Opakovaně varoval před myšlenkou orientace České republiky na východ, ale také zopakoval Zemanův názor, že sankce EU proti Rusku jsou chybou,“ shrnuje Babišovy postoje server.

Babišovo pragmatické manévrování se podle DW ukázalo nedávno, když při summitu zemí V4 ujišťoval maďarského premiéra Viktora Orbána o jeho antievropské rétorice, a za pár dní pak při návštěvě Bruselu vyzval k větší aktivitě ČR v EU.

„Zeman a Babiši pracují v posledních několika měsících v tandemu," cituje DW politologa Jiřího Pehe, poradce bývalého prezidenta Václava Havla pro zahraniční politiku a nyní ředitele Newyorské univerzity v Praze. „Nicméně existuje několik otázek, ve kterých hrozí, že se Babiš s prezidentem střetnou." Jednou z takových otázek může být otázka uspořádání referenda o členství České republiky v EU. Zeman mu vyslovil podporu, i když řekl, že sám by hlasoval pro setrvání. Babiš je přísně proti myšlence czexitu.

DW dodává, že někteří pozorovatelé se domnívají, že jakákoli vážná politická debata o této otázce se může rychle změnit v noční můru. „To nejlepší, v co můžeme doufat, je, že Miloš Zeman, by mohl být zastaven strachem, že se do historie zapíše jako negativní postava. A že nebude chtít, aby se na něj vzpomínalo jako na muže, který otevřel dveře k odchodu z EU,“ cituje server komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka.

Související

Facebook, autor: Kon Karampelas

Rusko zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC, Rádiu Svoboda nebo Meduze

usko zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo stanicím Deutsche Welle a Voice of America. Dnes o tom informovala ruská tisková agentura RIA. Ruský regulátor Roskomnadzor tato média obvinil z šíření falešných informací. Nefunguje také přístup na Facebook.

Více souvisejících

Deutsche Welle Miloš Zeman Andrej Babiš Německo CZexit

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy