V Mnichově začne bezpečnostní konference. Má řešit rozpad světového pořádku

Mnichov - V pátek začne v Mnichově v pořadí již 54. bezpečnostní konference. Hlavními tématy budou zpochybňování mezinárodního řádu, evropská bezpečnostní politika či konflikty na Ukrajině a Blízkém východě. Několik jednání na okraj konference chystá i dvojice českých ministrů.

"Zažíváme rozpad nebo zpochybňování stávajícího mezinárodního pořádku," je přesvědčen šéf mnichovské konference Wolfgang Ischinger. "Nepamatuji si na žádnou fázi od rozpadu Sovětského svazu, která by byla potenciálně nebezpečnější než ta dnešní," říká.

Zatímco Spojené státy se i kvůli prezidentovi Donaldu Trumpovi v řadě ohledů z mezinárodní scény stahují, Rusko a Čína se podle něj nezdají být připraveny ho respektovat, ať už jde třeba o Krym nebo Jihočínské moře. Evropská unie zase řeší především své problémy.

O co složitější je mezinárodní situace, o to důležitější je podle Ischingera možnost, aby se spolu politici a diplomaté o změnách mezinárodního řádu, rostoucích výdajích na zbrojení nebo nebezpečí terorismu bavili. Na mnichovské konferenci budou v popředí zájmu také témata informačních válek, klimatické bezpečnosti nebo umělé inteligence. Velká pozornost se bude věnovat i konkrétním problematickým oblastem, ať už to je Sýrie, Jemen, Libye nebo Ukrajina.

V bavorské metropoli nemají chybět například izraelský premiér Benjamin Netanjahu, americký ministr obrany James Mattis, šéfka britské vlády Theresa Mayová, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nebo ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Tradičně budou přítomni také vrcholní představitelé německé vlády, i když, jak připomíná Ischinger, bude to poprvé za 54 let, kdy půjde o ministry pouze dosluhující vlády. Německo totiž od zářijových parlamentních voleb stále ještě nemá nový kabinet. Vedle členů vlád do třetího nejlidnatějšího města Německa dorazí také stovky dalších politiků a diplomatů, včetně zhruba desítky amerických senátorů.

Jeden z nich - John McCain - obdrží cenu Ewalda von Kleista za svůj přínos míru a překonávání konfliktů. Ocenění pojmenované po protinacistickém odbojáři a zakladateli mnichovské bezpečnostní konference mu předá bývalý americký viceprezident Joe Biden. Ischinger to vnímá jako hezké gesto ukazující, že se i rozdělení americké politiky dá překonat. McCain je totiž republikán a Biden demokrat.

Mnichovskou bezpečnostní konferenci letos poprvé v její dlouholeté historii zahájí dvojice žen. Úvodní projevy přednesou německá a francouzská ministryně obrany - Ursula von der Leyenová a Florence Parlyová.

Související

Frank-Walter Steinmeier

Začala Mnichovská bezpečnostní konference. Prezident Steinmeier kritizoval Rusko i Trumpa

Ve světové politice je podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera patrná stále destruktivnější dynamika: rok od roku se vzdalujeme od mezinárodní spolupráce směřující k míru. Steinmeier, podle něhož za to může i nacionalismus mocností, to dnes řekl na úvod 56. mnichovské bezpečnostní konference. Konkrétně kritizoval Rusko, Čínu a Spojené státy.

Více souvisejících

Bezpečnostní konference v Mnichově Wolfgang Ischinger Německo diplomacie John McCain Rusko

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy