Nahněvaný vousáč chce vyhrát volby v Itálii: Obdivuje Putina, tepe islám a euro

Milán - Parlamentní volby v Itálii se budou konat již tuto neděli 4. března. Šéf Ligy severu Matteo Salvini svou stranu přeměnil ze separatistického uskupení na nacionalistickou politickou sílu, jež by ráda převzala otěže celé italské pravice.

Salvini odstranil z volebního loga strany slovo "sever" a nastolil kampaň všech azimutů - chce získat více hlasů než jeho spojenec ve středopravé koalici Silvio Berlusconi, se kterým podepsal vládní program o deseti bodech. Píše to agentura AFP.

Třebaže volební prognózy jeho straně přisuzují méně hlasů než Berlusconiho formaci Vzhůru, Itálie a přestože celá středopravá koalice podle průzkumů nemá jistou většinu, Salvini doufá, že vládu bude řídit právě on.

Do Ligy severu vstoupil v roce 1990, když mu bylo 17 let. Učaroval mu tehdy slogan " Jsem Lombarďan, hlasuju pro Lombardii", charisma zakladatele Umberta Bossiho a revoluční povaha strany, kterou etablovaná moc zpochybňovala, vzpomíná Salvini.

V roce 1993 zvolili Miláňané tohoto tehdy dvacetiletého mladíka do městského zastupitelstva. Salvini pak začal pracovat jako novinář v deníku Padania (Padánie, tedy sever Itálie v povodí řeky Pád) a v rozhlasové stranici Padania Livera (Svobodná Padánie). Jak deník, tak rádio mají blízko k Lize severu. V roce 2004 se euroskeptik Salvini dostal do Evropského parlamentu.

Zatímco jeho osobní hvězda stoupá, Liga severu upadá do krize. Umberto Bossi sice několikrát zastával ministerskou funkci v Berlusconiho vládách, v roce 2004 jej však oslabila mozková příhoda a v roce 2012 jej smetl skandál ohledně zpronevěry veřejných peněz. Za této konstelace Salvini přebírá stranu v rozkladu. V parlamentních volbách roku 2013 získala Liga severu pouhá čtyři procenta hlasů.

Nový předák mění kurz - už nehájí odtržení bohatého severu, ale prosazuje myšlenku federalizace Itálie. Zatímco jeho předchůdce Bossi v polemických výpadech Římu vyčítal, že mrhá penězi a všem diktuje, Salvini napříště adresuje obdobné výtky Bruselu. Jeho rétorika si rychle získala příznivce: Liga severu měla v prognózách obratem 12 až 14 procent potenciálních voličů.

Salvini, který spojil síly s francouzskou Národní frontou, nepokrytě obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho americký protějšek Donalda Trumpa, ostře kritizuje imigranty, islám a euro. "Pokrytci! Mám právo a povinnost nemlčet a hlásat, že neregulovaná imigrace je nebezpečná a islám není mírumilovné náboženství. A také, že integrace selhala!" říká na podobná obvinění z rasismu.

Tento zakulacený, věčně nahněvaný vousáč, jemuž sebevědomí rozhodně nechybí a který nosí mikiny s nápisy jako "Itálie Italům", si na nedostatek prostoru v médiích nemůže stěžovat. Svá poselství do světa pouští ale zejména prostřednictvím sociálních sítí: na twitteru jej sleduje 640.000 lidí, na facebooku přes dva miliony.

Související

Itálie, ilustrační fotografie.

Polovině Italů se nezamlouvá myšlenka předčasných voleb

Zhruba polovina Italů si myslí, že předčasné volby v září jsou špatné pro jejich zemi. Pozitivně je hodnotí 39 procent Italů, ukázal průzkum, který dnes zveřejnila stanice Sky News. Největší popularitě se z politiků těší prezident Sergio Mattarella a premiér v demisi Mario Draghi. Šanci na úspěch ve volbách ale má blok pravicových stran.
Řím, ilustrační fotografie.

V Itálii začaly místní volby, rozhodnou i o novém vedení Říma

V Itálii dnes začaly volby, v nichž se rozhodne o zastupitelstvech více než 1100 měst, včetně Říma, Milána, Neapole či Turína. Konají se též regionální volby v Kalábrii. S napětím je sledováno mimo jiné hlasování v italské metropoli, kde současná starostka Virginia Raggiová zřejmě nepostoupí do druhého kola.

Více souvisejících

volby v Itálii Liga Severu (Itálie) Itálie Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy