Návrat "kajmana" Berlusconiho? Dožiju se 120 let, naparuje se před volbami

Milán - Silvio Berlusconi (81) se znovu a znovu vrací na italskou politickou scénu, z níž byl už nespočetněkrát vypuzen, napsala agentura AFP. Kvůli věku rezignoval na předvolební mítinky a proplouvání davem, neustále se ale zjevuje v rádiích, televizích a novinách, z nichž sám nemálo vlastní.

"Berlusconi má 12 nebo 13 životů, je to kočka na druhou," konstatoval nedávno šéf levicové Demokratické strany Matteo Renzi. Kajmanovi, jak mimo jiné milánského magnáta přezdívají, trochu ztuhl úsměv a řada faceliftů se na obličeji pokrytém vrstvou make-upu "tlustou jako parketová podlaha" také podepsala, napsal zase v úvodníku list La Repubblica.

Co na tom? "Jsem jako dobré víno - se stářím se lepším a nyní jsem dokonalý," napsal "kajman" nedávno na twitteru. Když se jej zeptali na jeho nástupce, odpověděl: "Není snadné najít génia, já se ale dožiju 120 let, a tak ho najdu."

Berlusconi se narodil 29. září 1936 v Miláně. Jeho otec pracoval v bance, jeho syn se nejprve začal živit jako animátor na výletních lodích, kde zpíval a vyprávěl zábavné historky. Poté, co vystudoval práva, se vrhnul do podnikání: začíná jeho nezadržitelný vzestup, který soustavně vyvolává otázky ohledně původu jeho bohatství, na které ovšem milánský mediální magnát nikdy dostatečně neodpověděl.

Jeho holding Fininvest nyní vlastní tři televizní stanice, deníky, nakladatelství Mondadori a v mnoha dalších médiích má podíl. Fotbalový fanoušek Silvio Berlusconi vlastnil 31 let fotbalový klub AC Milán, který za tu dobu pětkrát vyhrál Ligu mistrů. V dubnu 2017 klub prodal čínským investorům.

Do politiky vstoupil v roce 1994 - udává, že jej k tomu dovedly obavy, že moc uchvátí levice. S pomocí svého mediálního impéria vytvořil stranu Vzhůru, Itálie (Forza Italia). Po bleskové kampani, jež byla vzorem politického marketingu, se Berlusconi stal šéfem vlády, která kvůli odchodu politických spojenců po sedmi měsících padla. Kajman se vrátil v roce 2001 a tentokráte premiérský post udržel pět let, čímž v poválečných italských dějinách vytvořil rekord.

Volební porážku v roce 2006 odčinil o dva roky později, kdy stanul v čele vlády potřetí. V roce 2011, kdy Itálií zmítala vážná finanční krize, musel za hlasitého pískání nespokojených předat otěže ekonomovi Mariovi Montimu.

Na scéně se objevil znovu na jaře 2013. Ani tehdy svého politického nástupce nepředstavil. V parlamentních volbách získal třetinu hlasů, což levici donutilo uzavřít nesnadné spojenectví s tím, koho vždy považovala za odvěkého nepřítele.

Jen krátce nato, 1. srpna, dospělo první z nekonečné řady soudních řízení spojených s tímto kontroverzním politikem k rozhodnutí: Berlusconi byl pravomocně odsouzen za daňové úniky na jeden rok vězení. Trest si tehdy 76letý miliardář odčinil výkonem obecně prospěšné práce v domovu pro seniory.

Přišel tehdy také o mandát senátora a do roku 2019 nemůže vykonávat veřejné funkce, proti čemuž se odvolal u Evropského soudu pro lidská práva. Ten ovšem ve věci rozhodne až několik měsíců po italských volbách.

Slabost bývalého premiéra pro krásné ženy, včetně těch lehkých, dokazují mimo jiné pověstné večírky bunga-bunga a aféra nazývaná Rubygate, v níž byl obviněn, že měl pohlavní styk s tehdy nezletilou marockou tanečnicí. Třebaže byl Berlusconi shledán nevinným, visí nad ním další hrozba obvinění, že v tomto případě uplácel svědky.

Hyperaktivního podnikatele a politika zastihla v roce 2006 srdeční nemoc a byl mu voperován kardiostimulátor. O deset let později podstoupil operaci na otevřeném srdci.

Související

Více souvisejících

Silvio Berlusconi Itálie volby v Itálii

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy