Vítězové voleb v Itálii se rozhádali. EU trne hrůzou, co z toho vzejde

Řím - Po parlamentních volbách v Itálii to začíná skřípat mezi vítězi. Povolební pat se snaží vyřešit Matteo Salvini, expremiér Silvio Berlusconi mu při hledání vládního partnera ale dělá problémy.

Před volbami bylo velkou otázkou, zda v rámci nakonec vítězné středopravé koalice dokáže Berlusconi zkrotit Salviniho. Liga ovšem získala více hlasů než Berlusconiho strana a poměr sil se obrátil.

Nni jedna z hlavních tří politických sil nezískala parlamentní většinu. Liga je nejsilnější stranou vítězné středopravé koalice se ziskem asi 37 procent hlasů, protisystémové Hnutí pěti hvězd (M5S) volilo zhruba 32 procent voličů. Středolevý blok u voleb propadl a získal pouze 22 procent hlasů.

Napětí mezi Berlusconim a Salvinim se veřejně projevilo například v hádkách o tom, kdo bude předsedat komorám parlamentu a zda vstoupit do vládní koalice s nejsilnější stranou, protestním hnutím M5S. Co se týče předsednictví komor, Salvini se pokouší se šéfem M5S Luigim Di Maiem dojednat, že jak Lize, tak M5S připadne jedna komora. Předsednictví jedné z nich by chtěl pro svou stranu Vzhůru, Itálie i Berlusconi, píše britský deník The Financial Times.

Berlusconi se dříve k vládní alianci s M5S stavěl negativně. Během kampaně hnutí označil za větší hrozbu pro Itálii než komunismus. Upozornil, že chce zvýšit daně, přičemž Berlusconiho nesplněným politickým snem je daň rovná, bude rozdávat peníze chudým a příliš se opře do protikorupčního tažení. List La Repubblica dnes ovšem napsal, že milánský mediální magnát spojenectví středopravé formace s M5S schválil, jen si přeje, aby se předem domluvil společný program v oblasti ekonomiky, práce, bezpečnosti a imigrace.

Této varianty vlády se obává mnoho investorů i evropských politiků - ve vládě by skončily dvě euroskeptické strany. O poznání více se bojí případného "sňatku" Ligy a M5S, který by zcela vypustil ze hry proevropskou a umírněnou stranu expremiéra Berlusconiho, uvedla agentura Reuters a poukázala zároveň na to, že program případných spojenců - Ligy a M5S - má styčné body: snížení daní, více výdajů na sociální zabezpečení a odmítnutí unijních rozpočtových pravidel.

Deník La Repubblica spekuluje, že Berlusconi na spojenectví středopravé koalice a M5S kývl jen proto, aby mohl vinu hodit na M5S, pokud by tento vládní projekt neuspěl.

Vzhledem k Berlusconiho věku a faktu, že si nevychoval politického nástupce lze očekávat, že strana Vzhůru, Itálie bude postupně upadat. "Pokaždé, když Berlusconi ze strany odešel, ocitla se na hranici likvidace. Teď už se vrátil asi popáté a dokázal tu stranu zas někam dostat. Ale bez něj skutečně nemají šanci," řekl ČTK politolog Martin Mejstřík.

Související

Více souvisejících

Silvio Berlusconi Itálie Liga Severu (Itálie) Hnutí pěti hvězd Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy