OPCW začala jednat o otravě Skripala a jeho dcery

Haag - Diplomaté z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes v Haagu začali jednat o kauze bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří byli v březnu na jihu Anglie otráveni nervově paralytickou látkou. Schůze, svolaná na žádost Británie, se podle agentury AFP koná za zavřenými dveřmi.

Experti OPCW již potvrdili, že dvojice byla otrávena nervovou látkou. Oficiálně ale neoznámili, jaká chemikálie to byla, ani kdo je podle nich za incident odpovědný.

Británie tvrdí, že Skripalovi byli minulý měsíc v Salisbury otráveni nervovou látkou novičok a že za útokem stojí Rusko, Moskva obvinění odmítá. Látka byla podle úterního sdělení Londýna v tekuté formě. Dnešní jednání Británie svolala, aby ostatní členy OPCW informovala o vývoji událostí.

"Rusko svým nezodpovědným chováním porušuje světový zákaz chemických zbraní," uvedl během schůze na twitteru britský zástupce při OPCW. Moskva tak podle něj ohrožuje globální bezpečnost. Diplomat zopakoval, že jediným pachatelem útoku v Salisbury je Rusko.

V Salisbury v úterý začala rozsáhlá dekontaminace, která se bude týkat devíti míst. Podílet se na ní bude 200 vojáků, potrvá několik měsíců a bude stát miliony liber. Stav šestašedesátiletého Skripala se podle lékařů zlepšuje a jeho dcera již byla z nemocnice propuštěna.

Incident v Salisbury vyvolal vážnou diplomatickou krizi ve vztazích mezi Ruskem a Británií a jejími západními spojenci.

Související

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.

Více souvisejících

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Sergej Skripal Julije Skripalová

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 43 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře

Farmaceutické a zdravotnické společnosti se během potvrzovacího procesu Roberta F. Kennedyho Jr. na post ministra zdravotnictví rozhodly nevyjadřovat veřejně nesouhlas, přestože on sám byl otevřeným kritikem jejich produktů. Nyní však přehodnocují svůj postoj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy