Dublin - V Irsku proběhne 25. května celostátní referendum o změně ústavy, která by umožnila ženám interrupci na vyžádání, tedy bez udání důvodů. Irské zákony jsou zatím v této věci velmi přísné a umožňují potrat pouze za velmi vážných okolností, třeba v případě ohrožení života matky. Ve hře nejsou pouze potraty, nýbrž i nakládání s osobními údaji pro účely politické reklamy. Informoval o tom server Politico.eu.
Výkonný ředitel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, který momentálně řeší skandál s únikem osobních dat uživatelů, nyní vzhledem k probíhajícímu plebiscitu řeší další problém. Hrozí, že by s osobními daty bylo opět špatně naloženo z politických důvodů?
Stejně, jako mnoho dalších lidí, i já má určité obavy vzhledem ke skandálu v souvislosti s Cambridge Analytica, řekl člen irského parlamentu Brid Smith během veřejného slyšení 17. dubna.Britská společnost Cambridge Analytica totiž měla zneužít neprávem získané informace o padesáti milionech uživatelů sociální sítě Facebook nejen pro vývoj softwaru na podporu politické kampaně Donalda Trumpa, nýbrž i na podporu brexitu.
Irský politik, který se profiluje jako zastánce potratů, má vzhledem k riziku takového zásahu obavy z negativního výsledku, který by v dříve velmi přísně katolické zemi potvrdil zákaz potratů. Obecně vzato je mnoho voličů uživateli sociálních sítí, které mnohdy dokáže snadno ovlivnit jejich politické názory.
Například na Twitteru se už objevilo několik diskuzí o tom, zda by měl být zrušen zákaz potratů.
Facebook slibuje novou ochranu osobních datObavy politiků jsou nicméně téměř zbytečné. Přestože jedna aktivistická skupina původně zvažovala použití takového politického nástroje, nakonec od něj upustila. Protipotratové skupiny se rozhodly od něj ustoupit okamžitě, protože jej nevnímají jako efektivní. I tak lze ale spekulovat o oprávněnosti obav irských politiků ze zásahu do referenda.
Kanadská společnost pro sběr dat Agreggate IQ se totiž rozhodla vzhledem k diskuzím na téma možného ovlivnění výsledku irského referenda uskutečnit průzkum, který by pak následně prezentovala serveru Politico.eu.
Nejednalo by se však o klasickou anketu, nýbrž o založení speciální webové stránky, prostřednictvím nichž by byly ovlivňování voliči o tom, jak mají hlasovat. Tento projekt sice nebyl spuštěn, ale ani jeho případnou realizaci nikdo neohlásil.
Mluvčí Agrregate IQ John McGuirk potvrdil, že se společnost pouze zapojí do analýzy volebních výsledků podobně, jako tomu bylo v případě hlasování o brexitu.
Výsledek květnového referenda se může stát historickým mezníkem v dějinách Irska, které má velmi temnou historii, pokud jde o práva žen a sexuálních menšin. Teprve v roce 1993 byla legalizována homosexualita a a až do roku 1996 fungovaly v zemi takzvané Magdaleniny prádelny, církevní zařízení pro "padlé" ženy. Za padlé ženy se podle tehdejší irské morálky považovaly například i ty, které čekaly nemanželské dítě, případně jely načerno.
Za umisťování irských žen do Magdaleniných prádelen, někdy i z rozhodnutí státní správy, se omluvil bývalý premiér Enda Kenny.
Před 3 lety rozhodli Irové v referendu o legalizaci homosexuálních sňatků a stali se tak prvním národem na světě, který takový zákon odsouhlasil v referendu. Druhou zemí pak byla loni na podzim Austrálie.
Související
Irsko zveřejnilo výsledky vyšetřování: Na stovkách škol se odehrály tisíce případů zneužívání
Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák