Irsko má obavy z ovlivnění výsledků květnového referenda o potratech

Dublin - V Irsku proběhne 25. května celostátní referendum o změně ústavy, která by umožnila ženám interrupci na vyžádání, tedy bez udání důvodů. Irské zákony jsou zatím v této věci velmi přísné a umožňují potrat pouze za velmi vážných okolností, třeba v případě ohrožení života matky. Ve hře nejsou pouze potraty, nýbrž i nakládání s osobními údaji pro účely politické reklamy. Informoval o tom server Politico.eu.

Výkonný ředitel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, který momentálně řeší skandál s únikem osobních dat uživatelů, nyní vzhledem k probíhajícímu plebiscitu řeší další problém. Hrozí, že by s osobními daty bylo opět špatně naloženo z politických důvodů?

Stejně, jako mnoho dalších lidí, i já má určité obavy vzhledem ke skandálu v souvislosti s Cambridge Analytica, řekl člen irského parlamentu Brid Smith během veřejného slyšení 17. dubna.

Britská společnost Cambridge Analytica totiž měla zneužít neprávem získané informace o padesáti milionech uživatelů sociální sítě Facebook nejen pro vývoj softwaru na podporu politické kampaně Donalda Trumpa, nýbrž i na podporu brexitu.

Irský politik, který se profiluje jako zastánce potratů, má vzhledem k riziku takového zásahu obavy z negativního výsledku, který by v dříve velmi přísně katolické zemi potvrdil zákaz potratů. Obecně vzato je mnoho voličů uživateli sociálních sítí, které mnohdy dokáže snadno ovlivnit jejich politické názory.

Například na Twitteru se už objevilo několik diskuzí o tom, zda by měl být zrušen zákaz potratů.

Facebook slibuje novou ochranu osobních dat

Obavy politiků jsou nicméně téměř zbytečné. Přestože jedna aktivistická skupina původně zvažovala použití takového politického nástroje, nakonec od něj upustila. Protipotratové skupiny se rozhodly od něj ustoupit okamžitě, protože jej nevnímají jako efektivní. I tak lze ale spekulovat o oprávněnosti obav irských politiků ze zásahu do referenda.

Kanadská společnost pro sběr dat Agreggate IQ se totiž rozhodla vzhledem k diskuzím na téma možného ovlivnění výsledku irského referenda uskutečnit průzkum, který by pak následně prezentovala serveru Politico.eu.

Nejednalo by se však o klasickou anketu, nýbrž o založení speciální webové stránky, prostřednictvím nichž by byly ovlivňování voliči o tom, jak mají hlasovat. Tento projekt sice nebyl spuštěn, ale ani jeho případnou realizaci nikdo neohlásil.

Mluvčí Agrregate IQ John McGuirk potvrdil, že se společnost pouze zapojí do analýzy volebních výsledků podobně, jako tomu bylo v případě hlasování o brexitu.

Výsledek květnového referenda se může stát historickým mezníkem v dějinách Irska, které má velmi temnou historii, pokud jde o práva žen a sexuálních menšin. Teprve v roce 1993 byla legalizována homosexualita a a až do roku 1996 fungovaly v zemi takzvané Magdaleniny prádelny, církevní zařízení pro "padlé" ženy. Za padlé ženy se podle tehdejší irské morálky považovaly například i ty, které čekaly nemanželské dítě, případně jely načerno. 

Za umisťování irských žen do Magdaleniných prádelen, někdy i z rozhodnutí státní správy, se omluvil bývalý premiér Enda Kenny. 

Před 3 lety rozhodli Irové v referendu o legalizaci homosexuálních sňatků a stali se tak prvním národem na světě, který takový zákon odsouhlasil v referendu. Druhou zemí pak byla loni na podzim Austrálie.

Související

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Více souvisejících

irsko potraty

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy