Dublin - Irce Janet Ní Shuilleabháin se splnil její dětský sen. Vydala se na svou první cestu letadlem, ale nikoliv na dovolenou, nýbrž na potratovou kliniku. Proč? Protože v Irsku jsou interrupce, vyjma ohrožení života matky, zcela zakázány. Rozhovor s Janet udělal britský deník The Independent.
Vzhledem k tomu, že se mladý pár necítil připravený na rodičovství, nezbývalo jim, než si koupit letenku do Londýna a před rodinou a přáteli říci, že jedou na dovolenou. Irsko je tradičně katolická země a k ženám podstupujícím interrupce se stále část společnosti staví odmítavě.
"Byla jsem moc ráda, že mám cestovní pas, a že mi má banka poskytla půjčku. Jenom díky tomu jsem mohla odcestovat," dodala Janet. Potratová turistikaPodle odhadů vycestuje ročně za potratovou turistikou tisíc irských žen. Jejich cílem bývá zpravidla sousední Velká Británie, jejíž potratové zákony jsouo v tomto směru liberálnější. Chudší skupiny, které si nemohou dovolit cestu z finančních důvodů, využívají ilegálního nákupu potratových pilulek, za což jim hrozí až 14 let vězení.
Osmnáctý dodatek irské ústavy staví nenarozené dítě na úroveň žijící osoby. Umělé přerušení těhotenství je tedy zcela ilegální. Mimořádnou výjimkou jsou pouze situace, kdy je ohrožen život matky. Z tohoto důvodu bylo v roce 2016 provedeno v irských zdravotnických zařízeních pouze 25 interrupcí.
Pro-life aktivisté před klinikouPři cestě na příslušnou londýnskou kliniku byla Janet přepadená aktivisty pro-life, kteří jí její rozhodnutí rozmlouvali se slogany "Bůh miluje Tebe i Tvé dítě!". Janet však byla plně odhodlána a na jejich doporučení nedala.
Zákrok proběhl v lokální anestezii a ihned následující den mohla Janet sednout na zpáteční letadlo do Dublinu. Samotný proces ji vyšel na 1 365 liber bez letenky a ubytování.
Dnes čtyřicetiletá Janet je matkou dvou dětí a vyzývá Iry k účasti v referendu 25. května, v němž se bude hlasovat o zrušení zákazu potratů, tedy osmého dodatku irské ústavy.
Případná legalizace potratů se stane v Irsku další revoluční změnou po legalizaci homosexuálních sňatků v roce 2015 a po definitivním zrušení Magdaleniných prádelen v roce 1996.
Související
EU nad americkým zákazem potratů kroutí hlavou. Sama přitom nutí ženy cestovat za interrupcí tisíce kilometrů
Obamová varovala muže, co může znamenat volba Trumpa pro jejich milované ženy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
před 2 hodinami
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
před 3 hodinami
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
před 4 hodinami
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
před 5 hodinami
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
před 6 hodinami
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
před 7 hodinami
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
před 8 hodinami
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
před 9 hodinami
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
před 9 hodinami
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
před 9 hodinami
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
před 10 hodinami
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
před 11 hodinami
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 12 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 13 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 14 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
Donald Trump opět připomněl, jaká je základní americká podmínka pro uzavření dohody s Íránem. Teherán musí přijmout fakt, že nebude mít jadernou zbraň. Podle Trumpa pokračují jednání s íránskými vyjednavači, ale čas pro dohodu ještě nenastal.
Zdroj: Lucie Podzimková