Bulhaři zvažují spolupráci s Ruskem na rozvoji jaderné elektrárny

Moskva - Bulharsko oživuje plán rozvoje jaderné elektrárny Belene a je otevřeno ruské účasti na projektu, uvedl bulharský prezident Rumen Radev po dnešním jednání s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem v Moskvě. Radev také podle agentury Reuters vyjádřil naději, že se podaří obnovit přímé dodávky ruského zemního plynu do Bulharska.

Sofia zrušila projekt Belene v roce 2012, protože se jí nepodařilo najít zahraničního investora. Země byla také pod tlakem z Bruselu a Washingtonu, aby omezila svou energetickou závislost na Rusku, které mělo dva jaderné reaktory s celkovou kapacitou 2000 megawattů postavit. Sofia ale začala znovu hledat investory, když arbitrážní soud v roce 2016 rozhodl, že země musí Rusku kvůli zrušení projektu vyplatit odškodné.

Bulharská vláda se minulý týden rozhodla požádat parlament o zrušení šest let starého zákazu výstavby jaderné elektrárny v Belene.

"Už bylo oznámeno oživení jaderného projektu Belene, který předpokládá i účast Ruska," řekl Radev novinářům.

Bulharsko muselo za zrušení projektu v Belene zaplatit ruské jaderné agentuře Rosatom více než 620 milionů eur (skoro 16 miliard Kč). Dostalo však díly pro dva reaktory, každý o výkonu 1000 megawattů. I kvůli tomu se země musí rozhodnout, co se zařízením udělat.

Nejvíce moci mají v Bulharsku premiér a vláda, zatímco prezident má z velké části jen ceremoniální roli. Může ale utvářet veřejné mínění, jmenovat velvyslance či vetovat návrhy zákonů.

Vláda se snaží projekt Belene oživit a získat pro něj zahraniční investory, uvedla nedávno ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Sofia podle ní hodlá vyhlásit tendr na výběr strategického investora do konce letošního roku.

Náklady na výstavbu elektrárny o výkonu 2000 megawattů se odhadují nejméně na deset miliard eur (přes 255 miliard Kč). O účast na projektu už projevila zájem čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) a Petkovová vyzvala k účasti na tendru francouzský podnik Framatome. O projekt se zajímá rovněž Evropská investiční banka (EIB).

Vláda už do elektrárny investovala tři miliardy leva (39,4 miliardy Kč) a další státní peníze do ní vložit už nehodlá. "Pokud se na trhu nenajde žádný zájemce, existují dvě možnosti - prodej zařízení, který nelze uskutečnit za příznivých podmínek, nebo instalace jednoho z reaktorů v elektrárně v Kozloduji," prohlásil vicepremiér Tomislav Dončev.

Kozlodujská elektrárna v Bulharsku kryje zhruba 30 procent spotřeby elektřiny.

Kritici projektu, který byl poprvé zahájen v roce 1981, tvrdí, že výhody nejsou takové, aby ospravedlnily náklady, a že projekt byl po desetiletí zdrojem korupčních praktik.

Bulharský premiér Bojko Borisov v únoru navrhl, aby elektrárna Belene byla postavena jako balkánský projekt na zvýšení energetické bezpečnosti, a vyzval sousedy v regionu, aby tuto možnost zvážili.

Související

Více souvisejících

Rumen Radev Dmitrij Medveděv Bulharsko jaderné elektrárny Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy