Dublin - Už počtvrté za poslední čtyři desetiletí hlasují dnes voliči v Irsku o možné změně právní úpravy týkající se potratů. Ty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Pokud v referendu převáží hlasy "ano", hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později. Výsledek plebiscitu má být známý v sobotu dopoledne.
V úvodu emotivní kampaně před referendem měli výrazný náskok v průzkumech veřejného mínění zastánci zrušení přísného osmého dodatku ústavy. V posledních týdnech se ale rozdíl v podpoře obou táborů zmenšil natolik, že odhadovat výsledek si netroufají ani lídři jedné či druhé strany, napsal deník The New York Times. Podle posledních průzkumů byla navíc téměř pětina voličů nerozhodnutá.
Referenda se může zúčastnit 3,1 milionu oprávněných voličů. Hlasovací místnosti se otevřely v sedm ráno místního času (08:00 SELČ) a svůj hlas mohou Irové odevzdat do deseti večer (23:00 SELČ). Hlasy budou sečteny až v sobotu dopoledne, veřejnoprávní televize RTÉ ale hodlá v sobotu v 00:30 SELČ zveřejnit odhady výsledků na základě dotazování před volebními místnostmi. Obyvatelé menších ostrůvků u irského pobřeží hlasovali už ve čtvrtek, aby se zajistilo, že se lístky podaří včas převézt na hlavní ostrov a spočítat.
V ulicích velkých irských měst dnes podle agentury AP řada lidí chodila s odznaky "Volil jsem" připnutými na oděvu. V některých irských novinách dnes vyšly emotivní dopisy čtenářek vyzývajících k zachování přísného zákazu potratů. "Pokud budeme hlasovat 'ano', každé nenarozené dítě - ať už chtěné či nechtěné - bude mít nulová práva," napsala jedna z podporovatelek kampaně proti liberalizaci potratových zákonů.
Tradičně římskokatolické Irsko v roce 2015 překvapilo mnohé, když v referendu podpořilo sňatky osob stejného pohlaví, a po loňském nástupu Lea Varadkara jako prvního homosexuálního premiéra se hovořilo o nefalšované sociální revoluci. Odpor vůči potratům je ale v místní společnosti hluboce zakořeněný a zastánci současných pravidel vidí v dnešním hlasování poslední šanci postavit se tomu, co považují za evropskou normu "potratů na počkání", napsala agentura AP.
Pro opačný tábor je změna zákona zásadním momentem pro stanovení práva žen na volbu a stoupenci liberalizace mají podle časopisu The New Yorker podporu mnoha předních irských politiků.
"Dnes budu hlasovat Ano!" napsal na twitteru premiér Varadkar. Už ve čtvrtek uvedl, že referendum považuje za šanci vyjádřit svůj názor na to, "jak se chováme k ženám v krizové situaci". Také místopředseda vlády a ministr zahraničí Simon Coveney ve čtvrtek webu deníku Irish Independent napsal, že mnoho irských žen jezdí kvůli potratům do Británie nebo si bere tablety na ukončení těhotenství zakoupené na internetu. "Položil jsem si otázku, zda je v pořádku, aby tohle pokračovalo. Věřím, že není," uvedl.
Dodatek irské ústavy, který dává nenarozenému dítěti stejné právo na život, jaké má matka, byl odhlasován v roce 1983 a Irové o jeho osudu hlasují již počtvrté. Pokud většina účastníků referenda podpoří jeho zrušení, bude vláda usilovat o prosazení příslušné první úpravy do konce roku.
Související
Obamová varovala muže, co může znamenat volba Trumpa pro jejich milované ženy
Fatální pochybení: Na Bulovce zaměnili pacientky, zdravá žena podstoupila potrat
potraty , irsko , referendum
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek