Dublin - Už počtvrté za poslední čtyři desetiletí hlasují dnes voliči v Irsku o možné změně právní úpravy týkající se potratů. Ty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Pokud v referendu převáží hlasy "ano", hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později. Výsledek plebiscitu má být známý v sobotu dopoledne.
V úvodu emotivní kampaně před referendem měli výrazný náskok v průzkumech veřejného mínění zastánci zrušení přísného osmého dodatku ústavy. V posledních týdnech se ale rozdíl v podpoře obou táborů zmenšil natolik, že odhadovat výsledek si netroufají ani lídři jedné či druhé strany, napsal deník The New York Times. Podle posledních průzkumů byla navíc téměř pětina voličů nerozhodnutá.
Referenda se může zúčastnit 3,1 milionu oprávněných voličů. Hlasovací místnosti se otevřely v sedm ráno místního času (08:00 SELČ) a svůj hlas mohou Irové odevzdat do deseti večer (23:00 SELČ). Hlasy budou sečteny až v sobotu dopoledne, veřejnoprávní televize RTÉ ale hodlá v sobotu v 00:30 SELČ zveřejnit odhady výsledků na základě dotazování před volebními místnostmi. Obyvatelé menších ostrůvků u irského pobřeží hlasovali už ve čtvrtek, aby se zajistilo, že se lístky podaří včas převézt na hlavní ostrov a spočítat.
V ulicích velkých irských měst dnes podle agentury AP řada lidí chodila s odznaky "Volil jsem" připnutými na oděvu. V některých irských novinách dnes vyšly emotivní dopisy čtenářek vyzývajících k zachování přísného zákazu potratů. "Pokud budeme hlasovat 'ano', každé nenarozené dítě - ať už chtěné či nechtěné - bude mít nulová práva," napsala jedna z podporovatelek kampaně proti liberalizaci potratových zákonů.
Tradičně římskokatolické Irsko v roce 2015 překvapilo mnohé, když v referendu podpořilo sňatky osob stejného pohlaví, a po loňském nástupu Lea Varadkara jako prvního homosexuálního premiéra se hovořilo o nefalšované sociální revoluci. Odpor vůči potratům je ale v místní společnosti hluboce zakořeněný a zastánci současných pravidel vidí v dnešním hlasování poslední šanci postavit se tomu, co považují za evropskou normu "potratů na počkání", napsala agentura AP.
Pro opačný tábor je změna zákona zásadním momentem pro stanovení práva žen na volbu a stoupenci liberalizace mají podle časopisu The New Yorker podporu mnoha předních irských politiků.
"Dnes budu hlasovat Ano!" napsal na twitteru premiér Varadkar. Už ve čtvrtek uvedl, že referendum považuje za šanci vyjádřit svůj názor na to, "jak se chováme k ženám v krizové situaci". Také místopředseda vlády a ministr zahraničí Simon Coveney ve čtvrtek webu deníku Irish Independent napsal, že mnoho irských žen jezdí kvůli potratům do Británie nebo si bere tablety na ukončení těhotenství zakoupené na internetu. "Položil jsem si otázku, zda je v pořádku, aby tohle pokračovalo. Věřím, že není," uvedl.
Dodatek irské ústavy, který dává nenarozenému dítěti stejné právo na život, jaké má matka, byl odhlasován v roce 1983 a Irové o jeho osudu hlasují již počtvrté. Pokud většina účastníků referenda podpoří jeho zrušení, bude vláda usilovat o prosazení příslušné první úpravy do konce roku.
Související
Obamová varovala muže, co může znamenat volba Trumpa pro jejich milované ženy
Fatální pochybení: Na Bulovce zaměnili pacientky, zdravá žena podstoupila potrat
potraty , irsko , referendum
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák