Informaci o tom, že v České republice byla jmenována nová vláda, přinesla i zahraniční média. Například agentura Reuters připomíná, že menšinový kabinet mají podpořit komunisté, kteří podle ní byli dlouho považováni za „vyvrhele“.
Reuters vysvětluje, že „Babišova centristická strana ANO vyhrála v říjnu volby, ale nedokázala vytvořit parlamentní většinu, protože většina stran odmítá spolupracovat s miliardářským obchodníkem, který čelí policejnímu vyšetřování kvůli údajnému podvodu“.
Poukazuje na to, že ANO nakonec uzavřelo koalici se sociálními demokraty. „Ale s pouhými 93 místy ve dvousetčlenné dolní komoře koalice potřebuje komunistickou podporu – čímž dává okrajové straně první možnost výrazněji mluvit do národní politiky od doby, kdy téměř před třemi desetiletími skončila její autoritativní vláda,“ píše agentura.
„Babiš se zavázal, že se bude soustředit na udržování dobrých vztahů s Evropskou unií a spojenci z NATO, avšak bude také zastávat silný protiimigrační postoj, který zastávají jeho sousedé ve střední Evropě a který je v rozporu s ostatními státy EU,“ varuje agentura, jejíž zprávu převzala i další světová média.
„Slibuji, že naše vláda bude bojovat především za bezpečnost našich lidí. Nejen zde, budeme také bojovat proti nelegální migraci, budeme bojovat za naše zájmy v Evropě,“ cituje Babišova slova Reuters, která zdůrazňuje, že jeho slova jsou v souladu s veřejným míněním. Odkazuje na dubnový průzkum CVVM, podle kterého by téměř šest z deseti Čechů válečné uprchlíky vůbec nepřijalo a 35 procent tvrdí, že by měli být přijati jen dočasně.
Jak ale agentura připomíná, KSČM se zlobí kvůli některým Babišovým krokům, kromě sporů o zastoupení v dozorčí radě ČEZu připomíná i to, že premiér odmítl vyhovět jejich požadavkům na snížení vojáků posílaných do vojenských misí NATO v zahraničí, zejména v Pobaltí.
„Hořce symbolické pro sociální demokraty je, že vláda byla jmenována na výročí nuceného sloučení strany s KSČ poté, co se komunisté v roce 1948 chopili moci, a v den výročí popravy demokratické političky Milady Horákové, ke které došlo v roce 1950 v nejvýznamnějším vykonstruovaném procesu této doby,“ píše se také ve světě.
„Vznik vlády byl poznamenán konflikty se Zemanem, který upřednostňuje užší vazby s Ruskem a Čínou a komunisty. Zeman odmítl jmenovat sociálního demokrata Miroslava Pocheho, člena Evropského parlamentu, za ministra zahraničí, a řekl, že není dostatečně tvrdý, aby odmítl žadatele o azyl,“ popisuje Reuters problémy kolem české vlády.
„Zeman citoval příspěvek z Pocheho blogu z roku 2015, podle něhož mohli Češi v té době přijmout několik set uprchlíků, aby pomohli Itálii a Řecku. Země jich nakonec vzala jen tucet a Evropská komise v loňském roce zahájila soudní řízení proti ní, Polsku a Maďarsku,“ připomíná agentura s tím, že ministerstvo zahraničí dočasně povede ministr vnitra Jan Hamáček.
O dění v Česku informuje také americká agentura Bloomberg. „Babišovi oponenti kritizovali jeho rozhodnutí spolupracovat s dědici bývalých totalitních vládců a dát jim největší vliv na politiku od pádu železné opony před téměř třemi desetiletími,“ píše Bloomberg. Zmiňuje také, že Zeman, který je velkým příznivcem ruského prezidenta Vladimira Putina, si nejmenováním Pocheho vydobyl silnější roli, než tradičně spíše reprezentativnímu českému prezidentovi přísluší.
„Zeman vyvinul značné úsilí, aby se pokusil ovlivnit vládní složení," cituje Bloomberg Josefa Mlejnka, politologa z Univerzitě Karlově v Praze. „Z Hradu je vyvíjen tlak na zahraniční politiku."
Reuters pak dodává, že hlasování o důvěře novou vládu čeká 11. července.
Související
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
Fiala a Stanjura na koberečku u prezidenta. Pavel má k rozpočtu výhrady
Vláda ČR , Andrej Babiš , Reuters , Media
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 1 hodinou
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 3 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 4 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 5 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 6 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 6 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 7 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 7 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 8 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 8 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 10 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 10 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.
Zdroj: Libor Novák