Jak se dostal na trůn rod současné britské královny? Jako slepý k houslím!

Přestože hlava britské konstituční monarchie na ostrovech drží jen symbolickou moc, popularita královské rodiny je naprosto bezkonkurenční, svědčí o tom humbuk, který se strhne kolem každé britské královské svatby. Málokdo však tuší, že rod britské královské rodiny je původem z Německa a pojmenování Windsorská dynastie si vymyslel dědeček Alžběty Jiří V., když rod odstřihl od všech Německých kořenů. Psal se rok 1917 a Británie byla shodou okolností s Německem ve válce.

Ovšem počátek obskurního nástupu Němců na britský trůn sahají mnohem hlouběji do historie. Příčinou byl král Vilém III. Oranžský, který držel britskou královskou korunu na úkor právoplatného vládnoucího rodu Stuartovců. Původem skotský královský rod Stuartovců pevně věřil ve svou katolickou víru a tudíž byl na britském královském trůně nepřijatelný. Vilém Oranžský neměl žádného potomka, a proto musel zajistit svého nástupce jinou cestou. Předat moc Stuartovcům nepřipadalo v úvahu, jelikož Jakub II. Stuart nepřistoupil na Vilémovy podmínky, umožňující obsadit trůn jeho synem, a tak Vilém přenesl následnictví britského trůnu na vedlejší linie stuartovského rodu.

Na britský trůn snadno a rychle

Následné počínání Viléma Oranžského je poněkud obskurní a jeho myšlenkové pochody v těchto souvislostech nejsou zcela jasné. Za následnici trůnu totiž vybral sedmdesátiletou Žofii Hannoverskou, vnučku Jakuba I. Stuarta, nicméně podle genealogie mělo 56 osob větší nárok na britský trůn. Vilém náhle zemřel na lovu, královnou se stala jeho švagrová Anna Stuartovna, ovšem ani ona neměla potomka, a tak se stala poslední královnou na ostrovech s britským původem. Jejím následníkem se stal Jiří I. syn Žofie Hannoverské, aniž by se o trůn jakkoliv aktivně zasloužil.

Příběh se začíná zamotávat…

Rozuzlení zápletky německých vládců na britském trůně má však ještě několik dalších zvratů. Za konec Hannoverské dynastie se považuje vláda slavné královny Viktorie. Ovšem její vládou se „německý“ charakter na britském trůně ještě posílil. Viktorie sice byla vnučkou právoplatného krále Jiřího III., ale jejím rodným jazykem byla němčina a anglicky se teprve musela naučit, podobně jako se Karel IV. musel naučit česky. Pokud tedy nejsou pravdivé zvěsti o tom, že otcem Viktorie nebyl královský syn, ale tajemník její matky John Conroy. Ovšem ona sama přišla o nárok na původní království v okolí Hannoveru, jelikož německé právo neumožňovalo následnictví ženy na rozdíl od práva britského, tudíž se britská vládnoucí linie přejmenovala podle jejího manžela na dynastii Sachsen-Coburg-Gotha. Tento takřka bezvýznamný německý šlechtický rod si zaslouží obdiv, jelikož díky úspěšné sňatkové politice členové rodu drží ve svých rukou nejvíce královských korun na světě.

Větev, která se stydí za své kořeny

Původem z tohoto rodu totiž není jen současná britská královna, ale i král Belgie, oficiálně hlava rodu, tudíž čistě teoreticky je v hierarchii výše než sama Alžběta II. Dále byl členem rodu v první polovině 20. století i portugalský král a bulharský car. Německé kořeny britské královské rodiny však umně Alžbětin dědeček Jiří V. zakryl rezignací na německé statky a přejmenováním větve na Windsorskou dynastii, i proto si dnes na divoké historické propletence nikdo ani nevzpomene.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Královna Alžběta II. Jiří III. (britský král) historie

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 45 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy