Jak se dostal na trůn rod současné britské královny? Jako slepý k houslím!

Přestože hlava britské konstituční monarchie na ostrovech drží jen symbolickou moc, popularita královské rodiny je naprosto bezkonkurenční, svědčí o tom humbuk, který se strhne kolem každé britské královské svatby. Málokdo však tuší, že rod britské královské rodiny je původem z Německa a pojmenování Windsorská dynastie si vymyslel dědeček Alžběty Jiří V., když rod odstřihl od všech Německých kořenů. Psal se rok 1917 a Británie byla shodou okolností s Německem ve válce.

Ovšem počátek obskurního nástupu Němců na britský trůn sahají mnohem hlouběji do historie. Příčinou byl král Vilém III. Oranžský, který držel britskou královskou korunu na úkor právoplatného vládnoucího rodu Stuartovců. Původem skotský královský rod Stuartovců pevně věřil ve svou katolickou víru a tudíž byl na britském královském trůně nepřijatelný. Vilém Oranžský neměl žádného potomka, a proto musel zajistit svého nástupce jinou cestou. Předat moc Stuartovcům nepřipadalo v úvahu, jelikož Jakub II. Stuart nepřistoupil na Vilémovy podmínky, umožňující obsadit trůn jeho synem, a tak Vilém přenesl následnictví britského trůnu na vedlejší linie stuartovského rodu.

Na britský trůn snadno a rychle

Následné počínání Viléma Oranžského je poněkud obskurní a jeho myšlenkové pochody v těchto souvislostech nejsou zcela jasné. Za následnici trůnu totiž vybral sedmdesátiletou Žofii Hannoverskou, vnučku Jakuba I. Stuarta, nicméně podle genealogie mělo 56 osob větší nárok na britský trůn. Vilém náhle zemřel na lovu, královnou se stala jeho švagrová Anna Stuartovna, ovšem ani ona neměla potomka, a tak se stala poslední královnou na ostrovech s britským původem. Jejím následníkem se stal Jiří I. syn Žofie Hannoverské, aniž by se o trůn jakkoliv aktivně zasloužil.

Příběh se začíná zamotávat…

Rozuzlení zápletky německých vládců na britském trůně má však ještě několik dalších zvratů. Za konec Hannoverské dynastie se považuje vláda slavné královny Viktorie. Ovšem její vládou se „německý“ charakter na britském trůně ještě posílil. Viktorie sice byla vnučkou právoplatného krále Jiřího III., ale jejím rodným jazykem byla němčina a anglicky se teprve musela naučit, podobně jako se Karel IV. musel naučit česky. Pokud tedy nejsou pravdivé zvěsti o tom, že otcem Viktorie nebyl královský syn, ale tajemník její matky John Conroy. Ovšem ona sama přišla o nárok na původní království v okolí Hannoveru, jelikož německé právo neumožňovalo následnictví ženy na rozdíl od práva britského, tudíž se britská vládnoucí linie přejmenovala podle jejího manžela na dynastii Sachsen-Coburg-Gotha. Tento takřka bezvýznamný německý šlechtický rod si zaslouží obdiv, jelikož díky úspěšné sňatkové politice členové rodu drží ve svých rukou nejvíce královských korun na světě.

Větev, která se stydí za své kořeny

Původem z tohoto rodu totiž není jen současná britská královna, ale i král Belgie, oficiálně hlava rodu, tudíž čistě teoreticky je v hierarchii výše než sama Alžběta II. Dále byl členem rodu v první polovině 20. století i portugalský král a bulharský car. Německé kořeny britské královské rodiny však umně Alžbětin dědeček Jiří V. zakryl rezignací na německé statky a přejmenováním větve na Windsorskou dynastii, i proto si dnes na divoké historické propletence nikdo ani nevzpomene.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Královna Alžběta II. Jiří III. (britský král) historie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy