Berlín - Bylo Západní Německo skutečně baštou svobody a demokracie? Kdo by nad odpovědí na tuto otázku dumal, když do něj za lepším životem proudily tisíce lidí ze sousední NDR. Nicméně každá mince má dvě strany. Podobně, jako třeba Irové mají i Západní Němci svého kostlivce ve skříni, jímž jsou pracovní tábory pro mládež, které se v lecčems nelišily od koncentračních táborů za druhé světové války. Těm, kteří měli možnost si přečíst příběhy tamních chovanců, se velmi snadno rozplyne zdánlivý obraz Německa, které se už vypořádalo se svojí nacistickou minulostí. Informoval o tom britský deník The Independent.
Ta výše zmiňovaná paralela s Irskem, kterým nedávno otřásl skandál v souvislosti s takzvanými Magdaleninými prádelnami a sexuálním zneužíváním dětí ze strany katolických kněží, je příhodná. Ještě donedávna se jednalo o tabuizované téma. Podobně, jako byla poslední Magdalenina prádelna uzavřená až v roce 1996, i v dnešním Německu se o obětech nelidského zacházení v církevních diakoniích a dětských domovech začalo mluvit až teprve nedávno. V roce 2010 se totiž spolkový sněm rozhodl přiznat odškodnění 30 tisícům bývalým chovancům ve výši 120 milionů euro. Podle statistik se však v zařízeních tohoto typu nacházelo během 50., 60. a 70. let minulého století cca 800 tisíc nezletilých chlapců a dívek.
Děti a mladiství umístění do nikoliv nápravných zařízení, nýbrž křesťanských domovů spravovaným katolickou a luteránskou církví, se často stávaly oběťmi nelidského zacházení v podobě nepřiměřených fyzických trestů, nucené izolace, sexuálního zneužívání a vykořisťování. Nutno zmínit také, že mnohé z těchto domovů byly zřizovány samotným státem, tedy Západním Německem, svobodnou zemí, o níž snili mnozí Východní Němci.
Téma poválečných koncentračních táborů pro děti tehdy otevřela Antje Vollmerová ze Strany Zelených, podle níž bylo zapotřebí, aby Německo konečně udělalo tlustou čáru nejen za svojí předválečnou a válečnou minulostí, nýbrž i za tím, co se dělo po skončení války ve zdánlivě svobodné zemi, která prostřednictvím špatně nastaveného systému péče o mládež, zděděném po nacistech, doslova mrzačila duše nezanedbatelného počtu nezletilých dětí.
Německý magazín Der Spiegel, který jako první otevřel téma násilí v německých křesťanských diakoniích v roce 2003, došel k závěru, že děti, které si těmito zařízeními v letech 1945-1970 prošly, mají za sebou zkušenosti s trestáním za ty sebemenší prohřešky, jimiž bylo i plýtvání mýdlem, nebo příliš hlasité smrkání.
Jedna z obětí, která si nepřeje být jmenována, v rozhovoru pro rozhlas přiznala, že standardním trestem za neuposlechnutí pravidel bylo nucené bdění. "Nařídili vám se svléknout a stát na studené chodbě tak dlouho, dokud se nerozsvítí první svíčka, což bylo až ráno," přiznal dotyčný chovanec, který si přeje zůstat v anonymitě.
Nucená práce spočívala převážně v kopání příkopů, těžbě rašeliny, zahradních a stavebních pracích. V případě dívčích zařízeních byly nejčastějšími druhy prací praní a žehlení. Ve všech případech se jednalo o neplacenou pracovní sílu, a tudíž tato zařízení měla velmi pozitivní dopad na tehdejší západoněmeckou ekonomiku. Levně zpracované materiály, či vyprané a vyžehlené prádlo mohly být prodávány za enormně nízké ceny.
Nyní šedesátiletá Eleonore Flethová byla poslána do křesťanské diakonie jako mladistvá. V rozhovoru přiznala, že jí zkušenost s pobytem tam poznamenala natolik, že si nebyla ani schopná vybavit svůj předchozí život doma, na svobodě. Když se odtamtud dostala, trpěla depresemi a klaustrofobií, které je provází až dodnes.
Důvody byly malichernéDůvodem, proč byly západoněmecké děti a mládež posílány na dlouhá léta do těchto zařízení, byly malicherné. Z dnešního pohledu by se jednalo o drobné prohřešky související s pubertou. Například jedna patnáctiletá dívka se do církevního zařízení dostala jenom proto, že strávila noc se svým klukem namísto, aby se vrátila domů. Její matka neváhala vyrozumět úřady péče o mládež, že je její dcera nebezpečná pro společnost i sama pro sebe. Mnohé z těchto dětí se pak bály mluvit o svých zážitcích ze strachu z diskriminace a nepochopení ze strany veřejnosti i rodiny. Jiné se po propuštění dokonce odmítly vrátit ke svým rodičům, kterým vyčítaly, že je do takových zařízení vůbec nechali umístit.
V roce 2015 se v kinech objevil celovečerní film Freistatt, v němž mladý herec Louis Hoffman vykresluje příběh Wolfganga Rösenkottera, který strávil v křesťanské diakonii Freistatt cca dva roky. Jak už vysvětleno, tak i ve filmu se důvodem pro umístění čtrnáctiletého Wolfganga stal fakt, že příliš provokoval svého nevlastního otce, který se jej chtěl zbavit. Zkušenost z Freistattu a hlavně nepochopení ze strany matky, u níž po jednom ze zdařilých útěků hledal záchranu, jej poznamenaly natolik, že už nebyl schopen vrátit se k normálnímu životu. Po náhlé smrti svého otčíma se odmítne vrátit ke své matce a vydává se vlastní cestou někam do neznáma. Skutečný Wolfgang Rösenkotter se taktéž nechal slyšet, že nedokázal své rodině odpustit, že mu nevěřila jeho příběhy o tyranii ve Freistattu.
Související
MONITOR: Církevní sexuální skandály nejsou zdaleka u konce, obává se vlivný deník
Jak se něco takového mohlo v demokracii stát? Papeže šokoval útok na Kongres USA
římskokatolická církev , pohlavní zneužívání dětí , otroctví , Koncentrační tábory
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.
Zdroj: Jakub Jurek