Sofia - Bulharsko s největší pravděpodobností neratifikuje Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. Tamní ústavní soud konstatoval, že dokument je v rozporu s bulharskou ústavou.
Úmluva bojuje proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování neboli stalkingu, znásilňování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím. Podle kritiků ale dokument vnáší novou genderovou ideologii.
Bulharská středopravá vláda premiéra Bojka Borisova předložila úmluvu Národnímu shromáždění k ratifikaci už v lednu letošního roku. O několik týdnů později ale návrh stáhla kvůli silné vlně nesouhlasu s textem dokumentu. Proti se postavila pravoslavná církev, socialistická strana, která je hlavní opoziční formací, ale i člen vládní koalice aliance Jednotní vlastenci.
Kritici jsou mimo jiné přesvědčení o tom, že tento mezinárodněprávní akt by mohl mladé lidi povzbuzovat k tomu, aby se identifikovali jako transgenderové osoby nebo osoby s "třetím" pohlavím, nebo k uzavírání sňatků s partnery stejného pohlaví.
Ústavní soud ve svém nálezu konstatoval, že úmluva obsahuje příliš obecné formulace a některé pojmy vysvětluje nedostatečně.
Hlasy vyzývající parlament k odmítnutí ratifikace jsou slyšet i v České republice. Česko úmluvu podepsalo jako jeden z posledních států Evropské unie 12. května 2016.
Související
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
Bulharsko , transgender , Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě