Evropa neprošla zkouškou tolerance, rozčilují se uprchlíci

Brusel - Nehledě na to, že se celkový počet uprchlíků přicházejících do Evropy zmenšil, migrační krize stále trápí celou EU. Nejkřehčím bodem až donedávna byla Itálie, která za rok 2017 přijala zhruba 17 000 uprchlíků. Dnes Itálie odmítá přijímat nové lodě, uprchlíci místo Itálie směrují do Španělska.

Některé země se začínají aktivně vymezovat vůči uprchlíkům, a to včetně Německa, které bylo hlavním iniciátorem politiky otevřených dveří. Evropským kompromisem jsou uprchlické hotspoty mimo Evropu, které původně navrhlo Rakousko v Libyi.

 Severoafrické země v čele s Libyí se už na konci června vymezily vůči návrhu EU, že by se už na africkém kontinentě měla zřizovat záchytná střediska pro migranty směřující do Evropy. Opatření iniciovala také Itálie a jeho cílem je mimo jiné odrazovat migranty od toho, aby se vydávali na životu nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. Libyjský premiér Fáiz Sarrádž řekl, že se jeho země nenechá obměkčit penězi a že nadále odmítá na svém území zřizovat centra pro migranty, jak navrhuje EU. 

Itálie pokračuje odmítat uprchlické lodě, na začátku července tyto lodě bylo nuceno přijímat Španělsko. Uprchlíci většinou pochází z chudých regionů, do Evropy jedou hledat nový lepší život. Německo na začátku masivní migrační krize propagovalo politiku široké tolerance. „Evropa byla vždy tolerantní,“ argumentovalo Německo svoji migrační politiku. Uprchlické kvóty podle Německa musely přijat i země V4.

 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se však postavily proti kvótám, tuto politiku dnes podporuje i nový český premiér. Uprchlíci se dnes koncentrují zejména na řeckých ostrovech, kde se nachází speciální uprchlická centra zachycující nově přicházející migranty. EU v čele s Rakouskem a Itálii usiluje o novou migrační smlouvu, která by nahradila problematický Dublinský protokol. Angela Merkelová však naznačuje na tom, že řešení musí být společné pro celou EU.

„Měřítko migračního problému je pro každou zem individuální, a proto univerzální řešení neexistuje,“ říkají odpůrci společného řešení migrační krize. Jediným kompromisem dnes zůstávají hotspoty mimo Evropu, ačkoli mimoevropské státy s uprchlickými středisky na svém území nesouhlasí.  

Související

Evropská unie, ilustrační foto

EU opět odkládá řešení migrace, potvrdila eurokomisařka. Přednost má ekonomika

Příčin migrační krize v EU je hned několik. Obecně převládá názor, že nejčastější příčinou jsou válečné konflikty, využívání sociálních dávek nebo absence ochrany hranic EU. V řešení problému s migrační krizí by měla pomoci reforma, ale eurokomisařka Ylva Johanssonová uvedla, že návrh musí být znovu odložen. Přednost má v současné době obnova ekonomiky.

Více souvisejících

migrační krize uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy