Evropa neprošla zkouškou tolerance, rozčilují se uprchlíci

Brusel - Nehledě na to, že se celkový počet uprchlíků přicházejících do Evropy zmenšil, migrační krize stále trápí celou EU. Nejkřehčím bodem až donedávna byla Itálie, která za rok 2017 přijala zhruba 17 000 uprchlíků. Dnes Itálie odmítá přijímat nové lodě, uprchlíci místo Itálie směrují do Španělska.

Některé země se začínají aktivně vymezovat vůči uprchlíkům, a to včetně Německa, které bylo hlavním iniciátorem politiky otevřených dveří. Evropským kompromisem jsou uprchlické hotspoty mimo Evropu, které původně navrhlo Rakousko v Libyi.

 Severoafrické země v čele s Libyí se už na konci června vymezily vůči návrhu EU, že by se už na africkém kontinentě měla zřizovat záchytná střediska pro migranty směřující do Evropy. Opatření iniciovala také Itálie a jeho cílem je mimo jiné odrazovat migranty od toho, aby se vydávali na životu nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. Libyjský premiér Fáiz Sarrádž řekl, že se jeho země nenechá obměkčit penězi a že nadále odmítá na svém území zřizovat centra pro migranty, jak navrhuje EU. 

Itálie pokračuje odmítat uprchlické lodě, na začátku července tyto lodě bylo nuceno přijímat Španělsko. Uprchlíci většinou pochází z chudých regionů, do Evropy jedou hledat nový lepší život. Německo na začátku masivní migrační krize propagovalo politiku široké tolerance. „Evropa byla vždy tolerantní,“ argumentovalo Německo svoji migrační politiku. Uprchlické kvóty podle Německa musely přijat i země V4.

 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se však postavily proti kvótám, tuto politiku dnes podporuje i nový český premiér. Uprchlíci se dnes koncentrují zejména na řeckých ostrovech, kde se nachází speciální uprchlická centra zachycující nově přicházející migranty. EU v čele s Rakouskem a Itálii usiluje o novou migrační smlouvu, která by nahradila problematický Dublinský protokol. Angela Merkelová však naznačuje na tom, že řešení musí být společné pro celou EU.

„Měřítko migračního problému je pro každou zem individuální, a proto univerzální řešení neexistuje,“ říkají odpůrci společného řešení migrační krize. Jediným kompromisem dnes zůstávají hotspoty mimo Evropu, ačkoli mimoevropské státy s uprchlickými středisky na svém území nesouhlasí.  

Související

Evropská unie, ilustrační foto

EU opět odkládá řešení migrace, potvrdila eurokomisařka. Přednost má ekonomika

Příčin migrační krize v EU je hned několik. Obecně převládá názor, že nejčastější příčinou jsou válečné konflikty, využívání sociálních dávek nebo absence ochrany hranic EU. V řešení problému s migrační krizí by měla pomoci reforma, ale eurokomisařka Ylva Johanssonová uvedla, že návrh musí být znovu odložen. Přednost má v současné době obnova ekonomiky.

Více souvisejících

migrační krize uprchlíci

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy