Pryč s uprchlíky. Francie poslala loď Aquarius na Maltu, pomoc nabízí Portugalsko

Marseille - Paříž dnes ráno nepovolila lodi Aquarius 2 vylodění v jihofrancouzském přístavu Marseille a následně ji nasměrovala na Maltu, u níž se plavidlo nachází. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroj z Elysejského paláce. Portugalská vláda posléze oznámila, že po domluvě s Francií a Španělskem přijme 10 z 58 migrantů na palubě. Záchranáři na lodi varují, že se brzy zhorší počasí a čekají až pětimetrové vlny.

Do Marseille se Aquarius vydal v pondělí a jeho provozovatelé požádali francouzské úřady, aby jí mimořádně udělily povolení k zakotvení a vylodění běženců. Paříž žádost neziskových organizací Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée odmítla ústy ministra financí Bruna Le Maira a doporučila vylodění na Maltě.

"Všem je jasné, že není třeba plout čtyři nebo pět dnů... Lidé by se měli z lodi rychle vylodit a nejblíže je Malta," uvedl zdroj z Elysejského paláce.

"Meteorologické podmínky se zhoršují a v následujících hodinách čekáme vlny vysoké až pět metrů. Z tohoto důvodu je důležité a zásadní najít přístav, kde bychom mohli bezpečně vylodit všechny tyto lidi," uvedl jeden ze záchranářů na palubě lodi.

Když nový italský kabinet v červnu uzavřel přístavy lodím neziskových organizací, každé další nevládní plavidlo s migranty na palubě vyvolalo politickou roztržku. Loď Aquarius je poslední lodí provozovanou nevládními organizacemi, která ve Středozemním moři hledá a zachraňuje běžence.

Francie na rozdíl od Španělska nikdy záchranářským lodím nepovolila u svých břehů přistát. Paříž se hájí tím, že zachránění na moři mají být podle námořního práva dopraveni do nejbližšího bezpečného přístavu. Nejbližší přístavy od Libye, kde Aquarius uprchlíky nabral, "jsou, jak všichni vědí, v Itálii a na Maltě", konstatovala francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová. "Nebudeme přece znovu vynalézat zeměpis," dodala.

Loď Aquarius ve Středozemním moři operuje od února 2016. Nejprve plula pod vlajkou Gibraltaru, který mu tuto možnost letos v srpnu odejmul. Pod panamskou vlajkou loď změnila jméno na Aquarius 2.

Související

Ilustrační foto

Loď s uprchlíky týden brázdila Středomoří, jeden stát se nakonec slitoval

Španělskou rybářskou loď s 11 migranty na palubě, která kvůli odporu několika zemí více než týden čekala ve Středozemním moři na povolení zakotvit, nakonec přijala Malta. Mluvčí vlády dnes sdělil, že uprchlíky si přebrala loď maltské pobřežní stráže a dorazila s nimi do hlavního města Valetta. Podle něj je to však dočasné řešení a migranty si později převezmou španělské úřady.
loď Aquarius

Kontroverzní loď Aquarius má provizorní registraci. Kdy začne zachraňovat uprchlíky?

Loď Aquarius, která přišla o panamskou vlajku a už měsíc kotví ve francouzském přístavu Marseille, získala provizorní liberijskou registraci. Oznámila to dnes nevládní organizace SOS Méditerranée, která loď provozuje. Loď se ale nemůže podílet na pátracích a záchranných operacích ve Středozemním moři, provizorní registrace znamená pro francouzskou organizaci "ryze administrativní krok", který učinila zejména kvůli pojištění plavidla.

Více souvisejících

loď Aquarius uprchlíci Francie SOS Méditerranée (neziskovka) Lékaři bez hranic malta portugalsko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy