Severoatlantická aliance dnes jednoznačně podpořila Nizozemsko a Británii poté, co obě země informovaly o nepodařeném kybernetickém útoku na sídlo Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Podle amerického ministra obrany Jamese Mattise důkazy "na sto procent" podporují tvrzení obou zemí, že za dubnovým útokem stojí ruská vojenská rozvědka GRU.
Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg ruský postup označil za očividnou snahu podrývat mezinárodní právo a mezinárodní instituce. To, že dvě členské země aliance takový útok v dubnu úspěšně zmařily, dokládá podle něj rostoucí schopnost NATO a jeho členů úspěšně se v kybernetické oblasti bránit.
Nizozemské a britské prohlášení přišlo v den, kdy v alianční centrále v Bruselu ministři obrany členských zemí diskutovali kromě jiného právě o posilovaní schopností NATO v této oblasti. Aliance v roce 2016 na summitu ve Varšavě označila kyberprostor za operační prostřední na stejné úrovni jako je souš, moře a vzduch.
NATO a členské země své schopnosti v této oblasti posilují také v souvislosti s opakovanými snahami hackerů proniknout do civilních i vojenských počítačových sítí spojeneckých zemí. Velká Británie nyní velký počet těchto útoků také připisuje ruské vojenské rozvědce. Dnes se proto v Bruselu mluvilo také o tom, jak zapojit kybernetický boj do aliančních misí a operací.
Při útoku na OPCW bylo Rusko v zásadě chyceno při činu, poznamenal Mattis. "Lidé, kteří to dělali, byli dopadeni přímo s používaným vybavením a budou muset nést odpovědnost," upozornil americký ministr. Reakce bude podle něj politickým rozhodnutím poškozených zemí, které budou mít americkou podporu. Nemusí to však znamenat "oko za oko, zub za zub" v kybernetickém boji, státy NATO podle amerického ministra disponují širokou škálou možných reakcí.
"Naše reakce bude určována případ od případu. Ale vidíme, že jsme lepší a lepší při obraně našich systémů, likvidaci a odhalování útoků a také při získávání potřebných zpravodajských informací," řekl na na tiskové konferenci v alianční centrále generální tajemník NATO Stoltenberg.
Rusko ale podle něj musí přestat se svým nezodpovědným chováním, včetně používání síly vůči svým sousedům, pokusů ovlivňovat volby v jiných zemích a širokých dezinformačních kampaní.
Nizozemsko dnes oznámilo, že po rozkrytí operace na svém území vyhošťuje čtyři ruské agenty. Ti byli zadrženi 13. dubna při pokusu proniknout do bezdrátové sítě organizace. OPCW, která úzce spolupracuje s OSN, letos analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury.
Generální tajemník NATO Stoltenberg se dnes opakovaně vyhnul přímé odpovědi na otázky, zda a jak začne aliance sama své kybernetické schopnosti využívat nejen k obraně, ale také při ofenzivním působení.
Související
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
Aktuálně se děje
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
včera
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno 16. dubna 2026 23:41
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
16. dubna 2026 21:40
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák