Vatikán dnes oznámil, že papež František zbavil kněžských povinností dva chilské biskupy obviněné v rámci krize kolem sexuálního zneužívání mladistvých chilskými duchovními. Odvoláni byli Francisco José Cox Huneeus a Marco Antonio Órdenes Fernándes, informovala agentura Reuters. Papež od června kvůli skandálu v Chile už přijal rezignaci sedmi nejvyšších představitelů diecézí. O problému dnes také mluvil s chilským prezidentem Sebastiánem Piňerou.
"Převedení do laického stavu" je podle Reuters nejpřísnějším postihem, jakým může církev člena duchovenstva potrestat. Dnešní oznámení Vatikánu upřesňuje, že papežovo rozhodnutí je definitivní a nelze se proti němu odvolat. Prohlášení odkazovalo na sekci církevního práva pojednávající o sexuálním zneužívaní mladistvých.
Agentura AP uvádí, že Vatikán málokdy o takzvané laicizaci duchovních informuje, navíc dnešní vysvětlení bylo nezvykle podrobné, což prý značí snahu vnést do postupu vůči globální krizi se zneužíváním v církvi větší transparentnost. Vyjádření Vatikánu zdůrazňuje, že důkazy proti Huneeusovi a Fernándesovi byly tak silné, že kanonický soud nebyl nutný.
V září Vatikán stejně jako zmíněné biskupy potrestal i 88letého chilského kněze Fernanda Karadimu, který po mnoho let zneužíval dospívající chlapce a je ústřední postavou současné krize chilské církve.
Tamní prokuratura v červenci oznámila, že kvůli pohlavnímu zneužívání nezletilých i dospělých osob je vyšetřováno celkem 158 lidí včetně osob, které v době údajného páchání těchto skutků působili jako biskupové, kněží, diákoni nebo mniši. Mezi 266 oběťmi těchto případů, z nichž některé sahají až do 60. let minulého století, bylo podle prokuratury 178 nezletilců.
Vyšetřovatelé v Chile stále církevní skandál rozkrývají. Už v polovině května po ostré kritice ze strany papeže Františka ohledně nedostatečné ochraně dětí rezignovala celá hierarchie tamní katolické církve, tedy více než 30 biskupů.
Papež ale předtím vyvolal pobouření, když během návštěvy v Chile hájil biskupa Juana Barrose, který údajně věděl o Karadimových činech, avšak nijak nezasáhl. Papež nazval obvinění vznesená proti němu za čiré pomluvy. O několik dní později se ale za svá slova omluvil a v červnu přijal první tři rezignace chilských biskupů, mezi nimiž byla i ta Barrosova.
František dnes ve Vatikánu přijal chilského prezidenta Piňeru, který se setkal také se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem. Na obou schůzkách se hovořilo o skandálu chilských kněžích a všichni zúčastnění ujistili o společné snaze předcházet podobným případům a zabránit jejich utajování, uvedl Vatikán.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Papež František , Chile , Sexuální obtěžování
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 1 hodinou
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 3 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 3 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 4 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 4 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 5 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 6 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 7 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 8 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 8 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 9 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 10 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 11 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Jako provokaci vnímají mnozí lidé chování ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) během úterního projevu prezidenta Petra Pavla v Poslanecké sněmovně. Macinka totiž za zády hlavy státu vytáhl výtisk komunistických novin Rudé právo.
Zdroj: Jan Hrabě