Sjednocení Kypru v nedohlednu. Znesvářené republiky dnes dohodly jedinou věc

Lídři znepřátelených kyperských republik se dnes při jednání pod záštitou OSN dohodli, že na hranicích mezi oběma částmi ostrova otevřou dva nové přechody. Politici se sešli poprvé po půl roce a ačkoli jejich setkání mělo údajně konstruktivní průběh, neoznámili návrat k rozhovorům o znovusjednocení Kypru, které loni zkrachovaly. Uvedla to agentura Reuters.

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis a prezident mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky Mustafa Akinci se setkali v budově OSN v Nikósii. Jediným konkrétním výsledkem jejich jednání je dohoda o tom, že na 180 kilometrů dlouhé hraniční linii mezi severní a jižní částí ostrova se 12. listopadu otevřou dva nové přechody - jeden na západě a jeden na východě. Počet hraničních přechodů se tak nově zvýší na devět.

Oba lídři také souhlasili, aby na Kypr přijela zástupkyně generálního tajemníka OSN pro mírové mise Jane Hollová Luteová, která má zjistit, zda by se strany konfliktu nechtěly vrátit k jednacímu stolu.

Kypr je od turecké invaze v roce 1974, kdy se tam kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku. Ta je členem EU a už léta blokuje rozhovory o vstupu Turecka do unie, neboť považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova.

Jednání o znovusjednocení ostrova byla v posledních letech několikrát přerušena, intenzivnější jsou od roku 2015, kdy umírněný Akinci vyhrál prezidentské volby. Loni v červenci ale rozhovory zkrachovaly. Hlavním důvodem bylo to, že Turecko nesouhlasilo se stažením více než 35.000 svých vojáků, které má Ankara na severní třetině ostrova a jejichž odchod žádali Řekové.

Související

Více souvisejících

Kypr Turecko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy