Mládežnická organizace protestní Alternativy pro Německo (AfD) v neděli rozpustila svou zemskou pobočku v Dolním Sasku, kterou od září sledovala německá civilní kontrarozvědka. Vedení AfD zase dnes v Berlíně oznámilo, že v uplynulých týdnech vyzvalo vícero problematických členů k odchodu ze strany. Potíže se sklony k pravicovému extremismu mají členové protiimigrační strany opakovaně.
Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka jmenuje, zatím nesleduje AfD jako celek, ale kvůli aktivitám, které by mohly jít proti svobodnému demokratickému řádu země, se zaměřil na některé její konkrétní politiky a mládežnické organizace.
Jednou z nich byla Mladá alternativa v Dolním Sasku, kterou v neděli zhruba třemi čtvrtinami hlasů podle rozhlasové a televizní stanice NDR mládežnická AfD rozpustila. Už v lednu by místo ní měla vzniknout nová Mladá alternativa.
Mládežnická organizace AfD v Dolním Sasku na sebe v minulosti upozornila například tím, že její někdejší šéf Lars Steinke označil strůjce neúspěšného atentátu na nacistického vůdce Adolfa Hitlera Clause von Stauffenberga za zrádce a zbabělce. Ospravedlňoval také nacistický útok na Polsko.
K podobně radikálně zaměřeným politikům AfD zřejmě směřoval i apel jejího vedení, aby stranu dobrovolně opustili. Pokud tak neučiní, pokusí se je AfD vyloučit, řekl dnes v Berlíně šéf strany Jörg Meuthen. Informoval také o tom, že se členem AfD nesmí nově stát nikdo z organizace Pro Chemnitz, s níž ještě začátkem září politici AfD protestovali v tomto východoněmeckém městě.
Někteří pozorovatelé jsou ale přesvědčeni o tom, že hlavní problém má Alternativa pro Německo jinde. I v jejím vedení totiž jsou politici, kteří jsou známí radikálními výroky. Druhý z předsedů strany Alexander Gauland například hovořil o tom, že doba nacismu je jen "ptačím trusem" na úspěšných německých dějinách a předseda durynské AfD Björn Höcke zase památník holokaustu v centru Berlína označil za "památník hanby".
Související
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
Aktuálně se děje
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
23. května 2026 22:46
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
23. května 2026 21:14
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
23. května 2026 19:56
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
23. května 2026 19:50
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
23. května 2026 18:40
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
23. května 2026 18:04
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
23. května 2026 17:17
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou, které jsou už po celá desetiletí značně napjaté, prošly v posledních týdnech prudkým zhoršením. Washington obvinil ostrovní stát z ohrožení své národní bezpečnosti a uvalil na něj přísnou ropnou blokádu doprovázenou novými sankcemi. Celá situace navíc eskalovala ve chvíli, kdy americká justice vznesla bezprecedentní obvinění z vraždy proti bývalému kubánskému vůdci Raúlu Castrovi. Zatímco Spojené státy varují, že mírová dohoda s karibským státem je v tuto chvíli nepravděpodobná, Havana tvrdí, že si Washington vytváří podvodné záminky pro případnou vojenskou intervenci.
Zdroj: Libor Novák