Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) utrpěla ránu v nedělním druhém kole místních voleb, když nedokázala získat pod svou kontrolu žádné z největších měst v zemi. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na výsledky zveřejněné v polských médiích. Podle nich ze 107 "primátorských" měst získalo PiS toto křeslo jen v šesti městech, z nichž největší je Zamość se 64.000 obyvateli, Chelm (63.000) a Stalowa Wola (62.000).
Svědčí to o tom, že PiS, která od vítězství v parlamentních volbách v roce 2015 zůstává populární na konzervativním venkovu, zápolí s nalezením podpory ve městech, navzdory vzkvétající ekonomice a rozdávání peněz rodinám, poznamenala AP. Momentálně se podle ní zdá nepravděpodobné, že vládnoucí strana získá v parlamentu po volbách v příštím roce většinu umožňující změnit ústavu.
V prvním kole místních voleb, které se konalo 21. října, vyhrála opoziční koalice vedená centristickou Občanskou platformou v hlavním městě Varšavě a v dalších klíčových městech, včetně Poznani a Lodže. Uplynulou neděli následovalo přesvědčivé vítězství opozičních politiků v dalších významných městech, včetně Krakova či Gdaňsku.
Polská média označila výsledky za jasnou porážku PiS, opozice slaví.
Vůdci vládnoucí strany se nicméně snaží klást důraz to, že PiS výrazně posílilo v regionálních sněmech. PiS "zvítězilo v komunálních volbách v roce 2018", prohlásil v televizi TVN24 náměstek ministra kultury Jaroslaw Sellin. "Vyhrálo je tak, jak se nikomu ještě nepodařilo," zdůraznil.
Výsledky voleb jasně potvrdily silný odpor obyvatel měst vůči PiS, obviňované z porušování demokratických norem a snahy ovládnout soudy a přeměnit veřejnoprávní média v nástroj stranické propagandy. Vláda PiS se kvůli tomu také ocitla ve sporu s Evropskou unií.
Volby starostů a primátorů ukázaly velkou podporu Občanské platformě a dalším opozičním stranám. Mnozí analytici však varují, že tato podpora ve skutečnosti vychází z hlasování proti vládnoucí straně. Pokud opoziční politici chtějí mít šanci vládnout zemi, budou muset zvýšit vlastní přitažlivost.
Místní volby obecně zvýraznily hluboké politické rozdělení Polska. Na jedné straně jsou městští, liberální Poláci, kteří se obávají, že vládnoucí populisté zničí těžce vybojovanou demokracii. Na druhé straně jsou konzervativní, často starší a méně vzdělaní obyvatelé venkova, kteří oceňují snahy PiS zachovat tradiční katolické hodnoty a odolávat tomu, co vnímají jako korupční vlivy ze západní Evropy, upozornila AP.
Účast v druhém kole, ve kterém se rozhodovalo o primátorech a starostech v 649 obcích a městech, činila téměř 49 procent. Šéf státní volební komise Wojciech Hermeliński ocenil volby jako svobodné, demokratické, transparentní a poctivé. Došlo k několika pokusům o kupování hlasů výměnou za lihoviny, ale podle předsedy tyto jevy byly zanedbatelné v situaci, kdy hlasovaly miliony lidí.
Související
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
Polsko , Právo a spravedlnost (PiS) , volby
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
před 2 hodinami
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 3 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 4 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 5 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 6 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 7 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 8 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 9 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 10 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 10 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 11 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 12 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 13 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
Britský premiér Sir Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého vůdcovství a bojuje o setrvání v Downing Street. Tlak na jeho osobu se dramaticky zvýšil po katastrofálních výsledcích Labouristické strany v minulých volbách. Vládu již opustili tři její členové, včetně vlivné náměstkyně ministryně vnitra Jess Phillipsové, a desítky vlastních poslanců jej otevřeně vyzývají k rezignaci.
Zdroj: Libor Novák