Babiš přednášel v Paříži. EU opět přirovnal k Asterixově vesnici, výzvou je migrace

Premiér Andrej Babiš na dnešní přednášce pro studenty Pařížského institutu politických věd, známého jako Sciences Po, jako klíčové výzvy Evropské unie označil migraci, ochranu hranic a také vnitřní reformu evropského bloku, především prosazování volného trhu a zahrnutí všech členských zemí do schengenského systému volného pohybu osob. Dodal rovněž, že Evropa musí pomoci chudým zemím.

Babiš opět přirovnal EU k Asterixově vesnici, která má silnou obranu, zároveň uvnitř panuje volnost pohybu. "Proč je Řecko v schengenu a Bulharsko ne?" položil si otázku. Následně prohlásil, že jednotná měna euro pro něj není důležitá, neboť skutečný význam má právě schengenský systém.

Czech Prime Minister @AndrejBabis signs the « Livre d’Or de Sciences Po » with #PSIA Dean @EnricoLetta and @sciencespo President Frédéric Mion before exchanging with students pic.twitter.com/1qD95pZBCF

— PSIA Sciences Po (@PSIASciencesPo) 12. listopadu 2018

EU se podle Babiše musí soustředit na ostrahu hranic a na tažení proti pašerákům lidí. V této souvislosti připomněl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na vytvoření evropské armády. Zmínil také svou myšlenku na návrat českých vojáků do bojových misí místo prostého výcviku cizích armád.

Důležitá je podle Babiše i vnitřní reforma evropského bloku, který potřebuje méně směrnic a návrat ke kořenům evropské myšlenky. "Není třeba mít stejné daňové a sociální systémy, naopak vnitřní trh je stále omezený, nefunguje tak, jak by měl," řekl premiér.

Ještě před přednáškou se Babiš setkal s ředitelem Sciences Po Frédéricem Mionem a děkanem Enricem Lettou, který od dubna 2013 do února 2014 zastával úřad italského ministerského předsedy. Vystoupením na této známé vysoké školy Babiš zakončil třídenní návštěvu Paříže, kde se v neděli zúčastnil vzpomínkové ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Paříž EU (Evropská unie) Francie schengen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy