Z věznice v Mali pustili slovenského agenta Kosíka, prý měl prsty v únosu Kováčova syna

Z věznice v africkém státě Mali byl po dvou letech propuštěn bývalý příslušník Slovenské informační služby (SIS) Ľuboš Kosík, který je na Slovensku spojován s únosem syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče z roku 1995. Informoval o tom dnes slovenský deník Sme. V africké věznici skončil Kosík poté, co na něj byl vydán mezinárodní zatykač kvůli falšování směnek v hodnotě 2,4 milionu eur (přes 62 milionů Kč), připomíná list. Informaci o svém úterním propuštěním mu telefonicky potvrdil sám Kosík.

Kosík tvrdí, že propuštění ho překvapilo. "Otevřeli dveře a řekli konec," řekl Kosík. Ten v prosinci 2017 v rozhovoru s deníkem Sme mimo jiné potvrdil úlohu bývalého ředitele SIS Ivana Lexy v zavlečení Michala Kováče mladšího do Rakouska a sám je z podílu na činu podezřelý.

Dořešení kauzy však zabránily kontroverzní amnestie, které v roce 1998 udělil autoritářský premiér Vladimír Mečiar, jenž v té době vykonával také některé pravomoci hlavy státu.

Mezinárodní zatykač na Kosíka slovenská policie vydala kvůli případu podvodu se směnkami. Slovenský nejvyšší soud koncem června 2016 v této věci vynesl pravomocný rozsudek obnášející čtrnáctiletý trest vězení a pokutu 100.000 eur. Bývalý policista však ještě před vynesením verdiktu ze Slovenska uprchl.

V pondělí, den před Kosíkovým propuštěním v Mali, slovenský zvláštní trestní soud rozhodl, že kvůli nezaplacení peněžitého trestu mu rozsudek prodlužuje o další čtyři roky.

Kosík dlouhodobě tvrdí, že je ochoten svědčit o únosu Kováče mladšího i o dalších kauzách bývalých příslušníků SIS. Od státu však žádá, aby mu zaručil bezpečnost. Své další kroky po propuštění nechtěl komentovat. Slovensko usilovalo o jeho vydání.

Ze zavlečení Kováče mladšího do Rakouska byla podezřelá SIS, kterou tehdy vedl blízký Mečiarův spolustraník Ivan Lexa. Tajná služba údajně chtěla prezidenta Kováče zdiskreditovat, protože kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v zahraničí vydán zatykač, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko.

Související

Více souvisejících

Ľuboš Kosík Mali Slovensko Slovenská informační služba (SIS)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy