Makedonský expremiér Gruevski získal azyl v Maďarsku, unikl vězení kvůli mercedesu

Bývalý makedonský premiér Nikola Gruevski, který před několika dny uprchl z vlasti, aby se vyhnul vězení, získal politický azyl v Maďarsku. Dnes o tom informoval maďarský provládní list Magyar Idök a Gruevski to později potvrdil na svém internetovém profilu. Zástupci úřadů v Budapešti se k tomu podle agentury Reuters nevyjádřili.

Na Gruevského, který stál v čele makedonské vlády v letech 2006 až 2016, vydala Makedonie zatykač poté, co se minulý týden nedostavil k výkonu dvouletého trestu vězení. Gruevski za dosud nejasných okolností odjel z balkánské země, na některé z maďarských ambasád podal žádost o azyl a pak dorazil do Budapešti.

BREAKING - #Gruevski granted asylum in Hungary - official. pic.twitter.com/g3EQe8KuYL

— István Ujhelyi (@istvan_ujhelyi) 20. listopadu 2018

List Magyar Idök uvedl, že maďarský imigrační a azylový úřad došel k závěru, že podmínky pro udělení azylu byly v případě Gruevského splněny. Úřad sám se k této věci odmítl vyjádřit s tím, že informace uděluje jen účastníkům řízení a zástupcům Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Maďarská opoziční Demokratická koalice považuje zprávu o udělení azylu Gruevskému za skandální. "Jedině zločinecká vláda může udělovat azyl zločincům," řekl podle agentury MTI na tiskové konferenci mluvčí strany Sándor Rónai. Zločinci a teroristé ve světě si podle něho mohou věc vyložit tak, že se mohou před zákonem skrýt v Maďarsku. Kabinet Viktora Orbána označil za "první evropskou vládu pašeráků lidí".

Gruevski byl ke dvouletému vězení odsouzen za zneužití úřadu při nákupu velmi drahého luxusního mercedesu. Auto bylo zaplaceno z veřejných peněz, ale mělo sloužit jen pro osobní potřeby premiéra. Ten také vybral dodavatelskou firmu, od které pak navíc dostal provizi. Expremiér všechna obvinění odmítá a tvrdí, že jde o politické pronásledování.

Nacionalista Gruevski je označován za přítele maďarského premiéra Viktora Orbána. Orbán ho podporoval před parlamentními volbami v roce 2017 a jeho stranu chválil za snahu zastavit migranty, kteří se snaží přes Balkán projít do západní Evropy, připomíná Reuters. Maďarská vláda ale odmítá, že by Gruevskému pomáhala při útěku ze země. Jeho žádostí o azyl se prý zabýval výhradně úřad, který to má v popisu práce.

Související

Nikola Gruevski

Makedonský parlament sebral mandátu uprchlému expremiérovi

Makedonský parlament dnes napodruhé zbavil poslaneckého mandátu bývalého předsedu vlády Nikolu Gruevského, který nedávno utekl před dvouletým trestem vězení do Maďarska. Rozhodnutí zákonodárného sboru však nyní nemá žádného praktického významu, protože Budapešť odmítla Gruevského Makedonii vydat a udělila mu politický azyl.

Více souvisejících

Nikola Gruevski Maďarsko makedonie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy