V Emirátech mě týrali, tvrdí britský akademik Hedges. Popsal psychické peklo ve věznici

Britský akademik Matthew Hedges, kterému Spojené arabské emiráty v listopadu udělily milost poté, co ho za špionáž odsoudily na doživotí, řekl, že ve vazbě čelil psychickému týrání. Pomýšlel tam také na sebevraždu. Informoval dnes zpravodajský web BBC.

Jednatřicetiletý doktorand z Durhamské univerzity byl v SAE odsouzen v polovině listopadu k doživotnímu odnětí svobody, podle tamních úřadů byl stoprocentně agentem britské tajné služby MI6. Koncem listopadu ale Hedges dostal milost a mohl se vrátit do Británie. Obvinění ze špionáže Hedges odmítá.

V rozhovoru s BBC uvedl, že svým věznitelům řekl, že byl kapitánem MI6 jen proto, aby ukončil jejich "mučení". Doplnil, že ho SAE vyzvaly, aby fungoval jako dvojí agent na britském ministerstvu zahraničí.

Hedges byl v SAE zadržen letos v květnu po dvoutýdenním studijním pobytu. Podle Durhamské univerzity je zapsán v doktorandském studiu na její katedře vládních a mezinárodních studií a předmětem jeho zájmu jsou civilní a vojenské vztahy, politická ekonomie a kmenový systém. Hedges se ve své vědecké práci zabývá mimo jiné opatřeními, jež zavedly arabské státy po revolučních událostech známých jako arabské jaro.

Hedges v rozhovoru s BBC uvedl, že byl ve vazbě nucen stát celý den na nohou s okovy kolem kotníků. Ve chvílích největší úzkosti prý myslel na sebevraždu. Hedges dále uvedl, že mu byl ve vazbě podáván "koktejl" léků k potlačení úzkosti a depresí a byl držen v místnosti bez denního světla.

"Nesměl jsem dělat nic, čím bych přišel na jiné myšlenky. Můj psychický stav se horšil," řekl Hedges. Dodal, že měl často záchvaty úzkosti a v noci se mu zdálo, že se v cele oběsil. Krátce před zatčením byl Hedges kvůli depresím a úzkosti objednán na terapii, píše BBC.

Při jednom z několikahodinových výslechů se Hedges prý pod tlakem přiznal. "Zpanikařil jsem a řekl jsem jim, že jsem kapitán MI6. Řekl jsem jim, co chtěli slyšet," uvedl.

Když byl nakonec odsouzen k doživotnímu odnětí svobody byl prý v šoku a neměl šanci se ani rozloučit s manželkou.

Hedgesova žena Daniela Tejadaová se domnívá, že akademici si teď dvakrát rozmyslí, zda dělat výzkum v SAE. Podle ní v zemi "není akademická svoboda". Durhamská univerzita podle BBC uvedla, že má v SAE dalšího doktoranda.

Související

Spojené arabské emiráty

Brit odsouzený v Emirátech na doživotí dostal milost, přiznal spolupráci s MI6

Spojené arabské emiráty udělily milost britskému doktorandovi odsouzenému na doživotí za špionáž. Zároveň zveřejnily video, ve kterém se Matthew Hedges přiznává, že pracoval pro britskou tajnou službu MI6. Brit bude moci zemi opustit po vyřízení příslušných dokumentů. Informovala o tom agentura AP. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt propuštění Hedgese na twitteru označil za fantastické.
Mrakodrapy

Zvrat v kauze Brita odsouzeného na doživotí: Udělí mu SAE milost?

Spojené arabské emiráty zvažují, že britskému doktorandovi Matthewovi Hedgesovi odsouzenému za špionáž udělí milost. Oznámil to dnes velvyslanec SAE v Británii Sulajmán Hamíd Mazrúí, informovala agentura Reuters. Jednatřicetiletému Hedgesovi soud ve středu uložil trest doživotního vězení.

Více souvisejících

Metthew Hedges (student) Velká Británie spojené arabské emiráty mučení vězňů Věznice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy