Brit odsouzený v Emirátech na doživotí dostal milost, přiznal spolupráci s MI6

Spojené arabské emiráty udělily milost britskému doktorandovi odsouzenému na doživotí za špionáž. Zároveň zveřejnily video, ve kterém se Matthew Hedges přiznává, že pracoval pro britskou tajnou službu MI6. Brit bude moci zemi opustit po vyřízení příslušných dokumentů. Informovala o tom agentura AP. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt propuštění Hedgese na twitteru označil za fantastické.

Jednatřicetiletý doktorand z Durhamské univerzity byl odsouzen minulý týden k doživotnímu odnětí svobody. Britská premiérka Theresa Mayová rozsudek označila za hluboké zklamání. Hedges byl v SAE zadržen v květnu po dvoutýdenním studijním pobytu.

Podle stránek Durhamské univerzity je Hedges zapsán v doktorandském studiu na její katedře vládních a mezinárodních studií a předmětem jeho zájmu jsou civilní a vojenské vztahy, politická ekonomie a kmenový systém. Hedges se ve své vědecké práci zabývá mimo jiné opatřeními, jež zavedly arabské státy po revolučních událostech známých jako arabské jaro.

Představitelé SAE dnes na tiskové konferenci v Abú Zabí ukázali novinářům video, na kterém Hedges tvrdí, že je kapitánem MI6. Podle AP bylo video zřejmě pořízeno u soudu a zvuk byl poněkud špatný. Na dalším videozáznamu pak Hedges někomu říká, že mu práce pro MI6 usnadňuje výzkum. Činitelé SAE nicméně novinářům nedovolili nic z toho nahrát.

"Na půl úvazku dělal doktorandský výzkum a na půl úvazku byl podnikatel, na 100 procent ale pracoval na plný úvazek jako tajný agent," uvedl Džabar Lamkí z rady SAE pro média. "Pan Hedges byl shledán vinným ze špionáže. Chtěl citlivé dokumenty, o kterých věděl, že k nim má přístup. Byl tady, aby ukradl citlivá státní tajemství SAE," doplnil.

Prezident SAE Chalífa bin Zajd Nahaján udělil Hedgesovi a dalším 780 odsouzeným v neděli milost u příležitosti nadcházejícího státního svátku, oznámili následně činitelé SAE. Po vyřízení formalit bude Brit z vězení propuštěn a zemi opustí, uvedli. Agentura AP případ Hedgese označila za "diplomatický bolehlav" pro Spojené arabské emiráty, které jsou spojencem Spojených států a Británie.

Britský ministr zahraničí Hunt, který za propuštění Hedgese lobboval, na twitteru označil milost za "fantastickou zprávu". Doplnil nicméně, že Británie s původním rozsudkem nesouhlasí, ale je vděčná vládě SAE, že věc rychle vyřešila.

Hedgeseova manželka Daniela Tejadaová v rozhovoru s BBC uvedla, že se návratu svého chotě "nemůže dočkat", a doplnila, že "ve svém srdci vím, že není špion".

Informace, že by mohla být Hedgesovi udělena milost, se objevila již v pátek. Velvyslanec SAE v Británii Sulajmán Hamíd Mazrúí tehdy oznámil, že jeho země udělení milosti zvažuje, a doplnil, že o milost požádala Britova rodina.

Související

Více souvisejících

spojené arabské emiráty Metthew Hedges (student) Jeremy Hunt (britský politik) Velká Británie mi6

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

Dohoda, nebo útok na Rafah. Izrael dal Hamásu poslední šanci

Dnes do Izraele dorazila egyptská delegace s cílem znovu rozběhnout jednání o ukončení konfliktu v Pásmu Gazy a propuštění zbývajících izraelských rukojmí, kteří jsou drženi palestinským hnutím Hamás od října loňského roku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy