Paříž má hrůzu ze sobotních protestů: Eiffelova věž, Vítězný oblouk, Louvre i Orsay zůstanou zavřené

Eiffelova věž, Vítězný oblouk či muzea Louvre a Orsay. Všechny tyto turistické atrakce hlavního města Francie zůstanou v sobotu zavřeny kvůli obavám z násilných demonstrací v rámci další mobilizace takzvaných žlutých vest. Francouzský premiér Édouard Philippe v rozhovoru na stanici TF1 oznámil, že v celé Francii bude nasazeno 89.000 příslušníků pořádkových složek, z toho 8000 v Paříži, kde budou mít strážci zákona k dispozici i 12 obrněných transportérů.

Očekává se, že v metropoli se čtvrtou sobotu po sobě sejdou davy lidí na protest proti vládní politice. Podle Elysejského paláce se tam chystá také "tvrdé jádro několika tisíc lidí", kteří se chystají "rozbíjet a zabíjet". Ministr vnitra Christophe Castaner vyzval "rozumné" členy hnutí žlutých vest, které začalo jako vlna odporu proti plánovaným ekologickým opatřením, aby zůstali doma.

"Použijeme 12 obrněných transportérů četnictva, protože tady máme osoby, které zde nejsou, aby manifestovaly, ale aby ničily. Mobilizovali jsme významný počet příslušníků bezpečnostních složek: 8000 v Paříži a 89.000 v celé Francii," popsal chystaná bezpečnostní opatření premiér Philippe.

Poté, co minulý víkend demonstranti v Paříži napáchali značné materiální škody a přes 130 lidí zde utrpělo zranění, úřady pro nadcházející sobotu aktualizovaly bezpečnostní strategii. Požádaly například provozovatele obchodů a dalších podniků na třídě Champs-Élysées, která byla před několika dny epicentrem nepokojů, aby tentokráte svá zařízení nechali zavřená.

Zavřená zůstanou v Paříži také četná muzea včetně Louvre, Orsay, Velkého a Malého paláce či Muzea moderního umění, další kulturní instituce ruší plánovaná představení. Návštěvníci se nebudou moci podívat ani na Eiffelovu věž nebo do Vítězného oblouku, na kterém po minulé sobotě zůstaly nasprejované nápisy i poškozené sochy.

Přípravy na čtvrtou mobilizaci žlutých vest však nezasáhly jen hlavní město. Agentura AFP informovala, že byla odložena polovina víkendových zápasů 17. kola francouzské nejvyšší fotbalové soutěže. Město Bordeaux pak rovněž ohlásilo zavření několika kulturních zařízení a veřejných prostor.

Podle agentury Reuters je současná vlna protestů ve Francii nejsilnější od nepokojů v roce 1968. Dosud nejvíce lidí se k hnutí žlutých vest připojilo při první mobilizaci 17. listopadu, kdy se podle ministerstva vnitra shromáždění po celé zemi účastnilo přes 280.000 lidí. Při následujících dvou "dějstvích" podle vlády protestovalo něco přes 100.000 Francouzů.

Související

Více souvisejících

Paříž eiffelova věž Francie demonstrace ve Francii

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy