Bývalý bezpečnostní poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Alexandre Benalla dnes přiznal, že i po odchodu z funkce v Elysejském paláci používal diplomatické pasy. Zároveň slíbil, že je v následujících dnech vrátí, informovala agentura AFP. Nové dějství aféry Benally, který letos v létě musel odejít z Macronových služeb kvůli násilnostem na prvomájové demonstraci, znovu otřáslo prezidentovou pozicí, již tak oslabenou protesty žlutých vest.
"Asi jsem udělal chybu, že jsem ty pasy používal," řekl Benalla listu Le Journal du Dimanche (JDD). "Ale udělal jsem to jen pro své osobní pohodlí, abych snáze prošel na letištích," dodal prezidentův exporadce s tím, že mu z pasů neplynuly žádné jiné výhody. "Nevím, jak jinak by mi mohly posloužit," řekl.
Další kolo aféry se rozhořelo poté, co investigativní server Mediapart informoval, že Benalla v uplynulých měsících vycestoval s diplomatickým dokumentem do několika afrických zemí a do Izraele. V září přitom během slyšení v Senátu uvedl, že své dva diplomatické pasy při odchodu z funkce bezpečnostního poradce nechal v kanceláři v Elysejském paláci.
Otazníky vyvolala především Benallova prosincová cesta do Čadu, kam dorazil krátce před tím, než na návštěvu zavítal i jeho bývalý zaměstnavatel - prezident Macron. Benalla se v Čadu údajně sešel i s prezidentem Idrissem Débym.
V rozhovoru poskytnutém listu JDD Benalla uvedl, že diplomatické pasy na konci srpna nechal v Elysejském paláci, počátkem října mu je ale vrátili spolu s jeho osobními věcmi, které nechal na někdejším pracovišti. "Když mi je vrátili, neviděl jsem důvod, abych je nepoužíval," tvrdil.
Aféru, která se ve Francii kolem jeho pasů rozhořela, označil Benalla za "naprosto nepřiměřenou". Ujistil, že v následujících dnech doklady vrátí ministerstvu zahraničí.
Benalla kvůli používání diplomatických pasů po odchodu z funkce čelí vyšetřování pro podezření ze zneužití důvěry a zneužití úředních dokumentů. Prezidentský úřad už dříve uvedl, že o tom, že Benalla dál užívá diplomatické pasy, neměl tušení.
Ještě bezpečnostní poradce prezidenta Macrona se Benalla do hledáčku francouzských médií dostal letos v létě, kdy byly zveřejněny záběry z prvomájové demonstrace. Benalla byl na akci pozván policií jako pozorovatel, avšak podle kamerových snímků se aktivně zapojil do policejního zásahu. Kamera jej zachytila, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, účastníky demonstrace bije.
Macron následně čelil kritice především kvůli způsobu, jak na Benallovo chování reagoval. Podle opozice jej totiž nepotrestal dostatečně a až pod nátlakem po zveřejnění záběrů v médiích jej ze svých služeb propustil. Bývalý Macronův spolupracovník byl mezitím obviněn z násilností, rušení policejního zásahu a z neoprávněného nošení odznaků státní moci.
Kauza kolem užívání diplomatických pasů se rozhořela v době, kdy Macron čelí tlaku kvůli protestům takzvaných žlutých vest, tedy lidí nespokojených se sociální a hospodářskou politikou současné francouzské vlády. V sobotu se konaly po celé Francii již posedmé demonstrace. Tentokrát ale přilákaly mnohem méně lidí než dříve. Podle neoficiálních odhadů se protestů zúčastnilo 12.000 osob. V sobotu 22. prosince to bylo 38.600 lidí, o týden dříve 66.000. První demonstrace žlutých vest 17. listopadu přilákala 282.000 lidí.
Související
V Paříži začal soud s Macronovým exporadcem, který napadal demonstranty
Benalla opět předmětem vyšetřování, tentokrát kvůli křivé přísaze
Alexandre Benalla , Francie , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák