Další problém Macronova exporadce Benally: Přiznal, že zneužil diplomatické pasy

Bývalý bezpečnostní poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Alexandre Benalla dnes přiznal, že i po odchodu z funkce v Elysejském paláci používal diplomatické pasy. Zároveň slíbil, že je v následujících dnech vrátí, informovala agentura AFP. Nové dějství aféry Benally, který letos v létě musel odejít z Macronových služeb kvůli násilnostem na prvomájové demonstraci, znovu otřáslo prezidentovou pozicí, již tak oslabenou protesty žlutých vest.

"Asi jsem udělal chybu, že jsem ty pasy používal," řekl Benalla listu Le Journal du Dimanche (JDD). "Ale udělal jsem to jen pro své osobní pohodlí, abych snáze prošel na letištích," dodal prezidentův exporadce s tím, že mu z pasů neplynuly žádné jiné výhody. "Nevím, jak jinak by mi mohly posloužit," řekl.

Další kolo aféry se rozhořelo poté, co investigativní server Mediapart informoval, že Benalla v uplynulých měsících vycestoval s diplomatickým dokumentem do několika afrických zemí a do Izraele. V září přitom během slyšení v Senátu uvedl, že své dva diplomatické pasy při odchodu z funkce bezpečnostního poradce nechal v kanceláři v Elysejském paláci.

Otazníky vyvolala především Benallova prosincová cesta do Čadu, kam dorazil krátce před tím, než na návštěvu zavítal i jeho bývalý zaměstnavatel - prezident Macron. Benalla se v Čadu údajně sešel i s prezidentem Idrissem Débym.

V rozhovoru poskytnutém listu JDD Benalla uvedl, že diplomatické pasy na konci srpna nechal v Elysejském paláci, počátkem října mu je ale vrátili spolu s jeho osobními věcmi, které nechal na někdejším pracovišti. "Když mi je vrátili, neviděl jsem důvod, abych je nepoužíval," tvrdil.

Aféru, která se ve Francii kolem jeho pasů rozhořela, označil Benalla za "naprosto nepřiměřenou". Ujistil, že v následujících dnech doklady vrátí ministerstvu zahraničí.

Benalla kvůli používání diplomatických pasů po odchodu z funkce čelí vyšetřování pro podezření ze zneužití důvěry a zneužití úředních dokumentů. Prezidentský úřad už dříve uvedl, že o tom, že Benalla dál užívá diplomatické pasy, neměl tušení.

Ještě bezpečnostní poradce prezidenta Macrona se Benalla do hledáčku francouzských médií dostal letos v létě, kdy byly zveřejněny záběry z prvomájové demonstrace. Benalla byl na akci pozván policií jako pozorovatel, avšak podle kamerových snímků se aktivně zapojil do policejního zásahu. Kamera jej zachytila, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, účastníky demonstrace bije.

Macron následně čelil kritice především kvůli způsobu, jak na Benallovo chování reagoval. Podle opozice jej totiž nepotrestal dostatečně a až pod nátlakem po zveřejnění záběrů v médiích jej ze svých služeb propustil. Bývalý Macronův spolupracovník byl mezitím obviněn z násilností, rušení policejního zásahu a z neoprávněného nošení odznaků státní moci.

Kauza kolem užívání diplomatických pasů se rozhořela v době, kdy Macron čelí tlaku kvůli protestům takzvaných žlutých vest, tedy lidí nespokojených se sociální a hospodářskou politikou současné francouzské vlády. V sobotu se konaly po celé Francii již posedmé demonstrace. Tentokrát ale přilákaly mnohem méně lidí než dříve. Podle neoficiálních odhadů se protestů zúčastnilo 12.000 osob. V sobotu 22. prosince to bylo 38.600 lidí, o týden dříve 66.000. První demonstrace žlutých vest 17. listopadu přilákala 282.000 lidí.

Související

Alexandre Benalla

V Paříži začal soud s Macronovým exporadcem, který napadal demonstranty

V Paříži dnes začalo sledované soudní přelíčení s Alexandrem Benallou, bývalým bezpečnostním poradcem prezidenta Emmanuela Macrona. Benalla, který byl u soudu osobně přítomný, je stíhán za to, že v policejním převleku na prvomájové manifestaci v Paříži v roce 2018 napadl demonstranty. Žaloba ho viní také z neoprávněného používání diplomatického pasu a služebního průkazu nebo nošení zakázané zbraně. Seznam obvinění je dlouhý, má 12 položek. Soud potrvá do 1. října.

Více souvisejících

Alexandre Benalla Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy