Skandál ve Francii bobtná. Benalla po odchodu z funkce komunikoval s Macronem

Bývalý bezpečnostní poradce francouzského prezidenta Alexandre Benalla dnes prohlásil, že i po svém propuštění z Elysejského paláce si pravidelně vyměňoval názory s Emmanuelem Macronem prostřednictvím aplikace Telegram. Důkazy o tom si podle svých slov uschoval ve svém mobilním telefonu. Elysejský palác podle agentury AFP ujišťoval, že neudržuje žádný kontakt s Benallou od jeho propuštění letos v létě poté, co začal být vyšetřován kvůli násilí spáchanému během prvomájové demonstrace v Paříži.

"To bude velice těžké popřít, protože všechna komunikace je v mém mobilním telefonu," uvedl Benalla v rozhovoru, který v noci na dnešek zveřejnil zpravodajský server Mediapart. "Vyměňujeme si názory na různá témata. Často je to ve stylu 'jak to vidíš?'. Může se týkat (protestního hnutí) žlutých vest, anebo různých úvah či otázek bezpečnosti," poznamenal s tím, že podobně komunikoval se šéfem státu v dobách, kdy býval Macronovým důvěrníkem.

Dodal, že pravidelně komunikuje i s jinými členy prezidentova týmu, a to přinejmenším do nedávného odhalení, že při svých podnikatelských cestách do Afriky používal diplomatický pas. "Spojení se tím přerušilo," uvedl. Tvrdil také, že o svých cestách do Afriky, kde se setkal s řadou vedoucích představitelů, informoval prezidenta či jeho okolí.

Elysejský palác minulý týden tvrdil, že Benalla nebyl jeho emisarem.

"Jsem mimo, ale přeji (Macronovi) jen dobré. Mohl bych prásknout dveřmi a přejít k jiným věcem. Ale pokračovali se žádostmi, tak jsem odpovídal," tvrdil Benalla. "Štvalo to některé lidi, kteří jsou mocní a kteří dělají jakoby prezident nebyl svéprávný. Příšerně mu škodí," dodal.

Benalla v neděli přiznal, že i po odchodu z funkce v Elysejském paláci používal diplomatické pasy "pro své osobní pohodlí", aby snáze prošel kontrolami na letištích. Zároveň slíbil, že je v příštích dnech vrátí.

Nové dějství aféry Benally znovu otřáslo prezidentovou pozicí, již tak oslabenou protesty žlutých vest. Benalla kvůli používání diplomatických pasů po odchodu z funkce čelí vyšetřování pro podezření ze zneužití důvěry a zneužití úředních dokumentů.

Benalla se do hledáčku francouzských médií dostal letos v létě, kdy byly zveřejněny záběry z prvomájové demonstrace. Byl na akci pozván policií jako pozorovatel, avšak podle kamerových snímků se aktivně zapojil do policejního zásahu. Kamera jej zachytila, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, účastníky demonstrace bije.

Macron následně čelil kritice především kvůli způsobu, jak na Benallovo chování reagoval. Podle opozice jej totiž nepotrestal dostatečně a až pod nátlakem po zveřejnění záběrů v médiích jej ze svých služeb propustil. Bývalý Macronův spolupracovník byl mezitím obviněn z násilností, rušení policejního zásahu a z neoprávněného nošení odznaků státní moci.

Související

Alexandre Benalla

V Paříži začal soud s Macronovým exporadcem, který napadal demonstranty

V Paříži dnes začalo sledované soudní přelíčení s Alexandrem Benallou, bývalým bezpečnostním poradcem prezidenta Emmanuela Macrona. Benalla, který byl u soudu osobně přítomný, je stíhán za to, že v policejním převleku na prvomájové manifestaci v Paříži v roce 2018 napadl demonstranty. Žaloba ho viní také z neoprávněného používání diplomatického pasu a služebního průkazu nebo nošení zakázané zbraně. Seznam obvinění je dlouhý, má 12 položek. Soud potrvá do 1. října.

Více souvisejících

Alexandre Benalla Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy