Němec, který během silvestrovské noci ve městech Bottrop a Essen útočil svým autem na cizince, chtěl podle svých slov zabránit možným teroristickým útokům ze strany syrských nebo afghánských přistěhovalců. Podle listu Kölner Stadt-Anzeiger to řekl policistům při výslechu.
Padesátiletý Andreas N., který dosud nebyl trestaný a který trpí schizofrenií, najížděl v noci na úterý do skupin cizinců ve dvou západoněmeckých měst. Zranil přitom osm lidí převážně ze Sýrie a Afghánistánu, včetně dvou dětí ve věku čtyř a deseti let. Dočasně v ohrožení života byla kvůli jednomu z útoků 46letá žena ze Sýrie.
Warum nennen Politiker die Tat von #Bottrop und #Essen nicht, was sie ist: Politisch motivierter Terrorismus, angestachelt von rechten geistigen Brandstiftern?#noAfD #noNazis #esReicht #nieWiederhttps://t.co/NSjgXHFZ6N
— Volker Maaßen (@foffo) 3. ledna 2019
"Ten muž měl jasný úmysl zabíjet cizince," řekl už v úterý ministr vnitra nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul. To, zdá se, potvrzuje i mužova výpověď, v níž cizince označil za problém, za "černé huby" nebo "černé nohy". O svém činu hovořil jako o "uklízení".
Andreas N. si také stěžoval, že marně hledá práci a musí žít ze sociální podpory. Přistěhovalci podle něj pobírají stejné dávky, aniž by pro to kdy co udělali.
Muž pocházející z Essenu je nyní ve vyšetřovací vazbě a státní zastupitelství chce, aby kvůli psychickému onemocnění odborník posoudil jeho příčetnost. Pokud se ukáže, že byl v době činu nepříčetný, bude převezen do uzavřeného psychiatrického zařízení.
Související
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
Německo , extremismus , Cizinci , rasismus , Policie Německo
Aktuálně se děje
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
včera
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
30. dubna 2026 21:31
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
Kanada se rozhodla k razantnímu kroku v boji proti hospodářské kriminalitě a plánuje zřídit novou, mocnou agenturu pro vyšetřování finančních zločinů. Tento posun přichází v době, kdy sousední Spojené státy pod administrativou Donalda Trumpa svůj přístup k potírání podvodů a praní špinavých peněz naopak oslabují.
Zdroj: Libor Novák