Ochrana před drony? Z letiště Gatwick zmizela vojenská technika

Z letiště Gatwick jižně od Londýna byla odvezena vojenská technika, která zajišťovala ochranu vzdušného prostoru před bezpilotními letouny. Informovalo o tom dnes ministerstvo obrany. Deník The Times následně napsal, že jak Gatwick, tak nejrušnější britské letiště Heathrow zakoupily za několik milionů liber vybavení proti dronům se stejnou účinností, jako to armádní.

Druhému nejfrekventovanějšímu letišti v Británii poskytla armáda svou techniku kvůli incidentům s drony, které v předvánočním čase zastavily provoz na více než 36 hodin. Svědectví o pohybu bezpilotních letounů v prostoru nad letištěm vedla ke zrušení nebo přesměrování asi 1000 letů a uzavírka narušila plány více než 140.000 cestujících. O pohybu dronů vypovědělo podle dosavadních informací 115 očitých svědků včetně policistů, pilotů a dalších zaměstnanců letiště.

Ve snaze zabránit dalším problémům byla na letišti nasazena vojenská technika, která zřejmě dokáže dron vystopovat a také narušovat komunikaci s osobou, která zařízení ovládá. Média předpokládají, že britská armáda nasadila izraelský systém Drone Dome. Jeho výrobce jej popisuje jako "systém vše v jednom, který byl navržen, aby poskytoval efektivní obranu vzdušného prostoru před nepřátelskými drony používanými teroristy".

Podle The Times letiště Gatwick současně se stažením armádního vybavení získalo vlastní nástroje k boji proti případnému dalšímu nelegálnímu provozování dronů. Heathrow údajně takovouto techniku po předvánočním chaosu na Gatwicku objednal také. Mluvčí Gatwicku uvedl, že zařízení zakoupená za několik milionů liber poskytují "ekvivalentní úroveň schopností" jako ta zapůjčená armádou.

Problémy na letišti jižně od Londýna vyvolaly nejen v Británii řadu otázek ohledně bezpečnostních opatření na letištích a hrozbě v podobě bezpilotních letounů. Podle The Times se podobných scénářů obávají po celém světě a několik letišť, včetně amerických, údajně pracovníky Gatwicku kontaktovalo s cílem poučit se z nedávných událostí.

Policie v hrabství Sussex, která má vyšetřování případu narušení vzdušného prostoru nad letištěm na starosti, krátce po incidentu zadržela dva podezřelé. Později je ale bez obvinění propustila. Po skutečném pachateli či pachatelích zatím bezúspěšně pátrá. Na informaci vedoucí k jejich dopadení byla vypsána odměna 50.000 liber (1,4 milionu Kč).

Podle britských předpisů nesmějí drony létat do vzdálenosti jednoho kilometru od letišť a ani výše než 122 metrů nad zemí. Za ohrožování letadel hrozí pachatelům až pětileté vězení.

Související

Policie Velké Británie

Útok dronů na letiště Gatwick? Zlom v případu, policie má nové podezřelé

Policisté vyšetřující prosincový výpadek provozu na londýnském Gatwicku, způsobený nepovoleným výskytem dronu, nyní podezírají bývalé či současné zaměstnance letiště. S odvoláním na nespecifikované zdroje v britské vládě to dnes napsal deník The Times. Vyšetřovatelé údajně soudí, že stroj nejspíše ovládala osoba se znalostí letištního areálu.

Více souvisejících

letiště Gatwick Velká Británie Drony

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy