Merkelová míří do Atén, metropole zpřísnila bezpečnostní opatření

Německá kancléřka Angela Merkelová míří na ostře sledovanou návštěvu Řecka, kde bude s premiérem Alexisem Tsiprasem a dalšími čelnými politickými představiteli jednat zejména o zotavování řecké ekonomiky po sérii záchranných úvěrů, ale i o migraci nebo diplomatickém sporu s Makedonií. V metropoli platí přísná bezpečnostní opatření, část centra bude zcela uzavřená, v ulicích hlídkují dvě tisícovky policistů. Kancléřka stráví v Řecku 24 hodin, program ukončí v pátek odpoledne.

Merkelová by měla v Aténách přistát kolem 16:30 SEČ, vzápětí zamíří na setkání s premiérem Tsiprasem. Na řecké půdě se s ním setká vůbec poprvé od jeho zvolení do čela vlády v roce 2015. Jejich společná tisková konference je naplánována na 18:30 SEČ.

Ačkoli Tsiprase vynesla v době nejhorší ekonomické krize do funkce i protiněmecká rétorika a osobní výpady proti kancléřce, jsou nyní vztahy obou politiků výrazně vřelejší než před čtyřmi lety. Řecko totiž plní své sliby a uvádí v život potřebné hospodářské reformy, jejichž zavedením věřitelé podmínili poskytnutí záchranných úvěrů. Země, která se v roce 2010 ocitla na pokraji finančního kolapsu, nakonec získala celkem tři úvěry v celkové výši 290 miliard eur (7,5 bilionu Kč). Ze záchranného programu Atény vystoupily až loni v srpnu.

Největším jednotlivým přispěvatelem záchranných balíčků bylo právě Německo a Merkelová bude nyní Řeky za jejich přístup chválit. V prohlášení, které ještě před začátkem návštěvy poskytla řeckému listu Kathimerini, uvedla, že země navzdory všem obtížím udělala obrovský pokrok. Zároveň však zdůraznila, že bolestivé reformy budou muset i nadále pokračovat.

Od vypuknutí krize řecká ekonomika klesla o čtvrtinu a třetina obyvatel se propadla do chudoby. Řada výdajových škrtů a růst daní však přinesly oživení ekonomiky i pokles nezaměstnanosti.

Kromě hospodářství bude kancléřka s řeckými hostiteli probírat i ožehavé téma migrace nebo spor o název státu sousední balkánské republiky Makedonie, jehož řešení je už na dobré cestě. V pátek se Merkelová sejde s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem a šéfem opoziční strany Nová demokracie Kyriakosem Mitsotakisem.

Kvůli bezpečnosti německé delegace úřady nechají v určitých časech zcela uzavřít část centra, neprůjezdné budou některé ulice, nebudou fungovat ani vybrané stanice metra. Dvě tisícovky policistů budou mít k dispozici i vrtulník a hlídkovací drony.

Související

Angela Merkelová

Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru v Aténách při příležitosti představení řeckého překladu svých pamětí „Svoboda“ otevřeně promluvila o svých zkušenostech s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i o dramatických chvílích řecké dluhové krize.

Více souvisejících

Angela Merkelová Řecko Německo

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Pavel Gross bude jedním z nových trenérů národního týmu.

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

včera

Donald Trump

USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu

Americký prezident Donald Trump poprvé reagoval na nejnovější události na Blízkém východě, kde Írán kvůli pokračující námořní blokádě opět uzavřel Hormuzský průliv. USA se podle nejvyššího představitele nenechají vydírat. 

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu

Exposlanec Dominik Feri má novou naději na propuštění z vězení. Krajský soud vrátil věc okresnímu soudu, který původně v lednu rozhodl, že si bývalý politik bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený

Íránská armáda v sobotu oznámila, že pokračuje v kontrole Hormuzského průlivu. Světová média tak informují o opětovném uzavření klíčového místa světové námořní dopravy. Teherán se rozhodl reagovat na fakt, že pokračuje americká námořní blokáda. 

včera

Tomáš Chorý

Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas

Jen jeden soutěžní zápas si nezahraje reprezentační útočník Tomáš Chorý. Přesně takový trest dostal od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) za údajné plivnutí na plzeňského Sampsona Dweha ze závěru vzájemného ligového zápasu z poslední neděle. Komise se usnesla, že plivnutí Tomáše Chorého nebyl úmyslný akt z jeho strany a proto se tak rozhodla pro udělení nejmenšího možného trestu.

včera

včera

včera

Hormuzský průliv

Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán

Hormuzský průliv nemusí zůstat otevřený, varoval Teherán ústy předsedy parlamentu Mohammada Baghera Ghalibafa. Amerického prezidenta zároveň obvinil z několika lživých tvrzení, která podle Ghalibafa nepřinesou úspěch v diplomatických jednáních. 

včera

17. dubna 2026 21:44

Ilustrační foto

Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach

I přes oficiální potvrzení o zprovoznění Hormuzského průlivu ze strany Íránu i amerického prezidenta Donalda Trumpa panuje mezi velkými námořními dopravci značná skepse. Firmy jako Maersk nebo Hapag-Lloyd sice zprávu o uvolnění cesty kvitují, jedním dechem však zdůrazňují, že nehodlají riskovat bezpečí svých lidí ani zboží. Aktuální statistiky ukazují, že lodě se do této oblasti zatím nehrnou a většina dopravců raději vyčkává na potvrzení reálné bezpečnosti.

17. dubna 2026 20:39

Letadla, ilustrační foto

Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva

Evropská unie odmítá zprávy o tom, že by kontinentu hrozil bezprostřední nedostatek leteckého paliva vedoucí k masivnímu rušení letů. Eurokomisař pro dopravu Apostolos Tzitzikostas v pátek prohlásil, že informace o docházejícím kerosinu neodpovídají skutečné situaci. Reagoval tak na varování šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola, který jen o den dříve odhadoval, že Evropě zbývají zásoby paliva na zhruba šest týdnů.

17. dubna 2026 19:22

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině

Představitelé amerického Pentagonu varovali, že budoucí vojenská pomoc Ukrajině již nemůže stát primárně na bedrech Spojených států. Elbridge Colby, nejvyšší úředník Pentagonu pro strategii, na setkání kontaktní skupiny v Berlíně zdůraznil, že Evropa musí urychleně převzít hlavní odpovědnost za obranu vlastního kontinentu. Podle jeho slov není tento krok otázkou volby, ale strategickou nutností, protože dosavadní čerpání omezených amerických zásob je nadále neudržitelné.

17. dubna 2026 18:07

Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů

Delegace Evropské unie dorazila do Budapešti k zásadním jednáním, která mají za cíl restartovat napjaté vztahy mezi Bruselem a Maďarskem. Rozhovory probíhají v době, kdy dosluhující premiér Viktor Orbán poprvé od své volební porážky veřejně uznal, že jedna politická éra skončila. Přestože Orbán přijal plnou odpovědnost za výsledek své strany Fidesz, naznačil, že o jeho dalším setrvání v čele hnutí rozhodne až červnový sjezd.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy