Na pláži ve Francii se vynořil vrak německé ponorky, brzy opět zmizí

Na francouzském pobřeží poblíž Calais se od prosince objevuje vrak německé ponorky, který byl desítky let pohřben v písku. Plavidlo se stává místní turistickou atrakcí, informoval zpravodajský server BBC.

Německou ponorku UC-61 na pobřeží u severofrancouzského Wissantu v červenci 1917 potopila a opustila vlastní posádka. Do 30. let byla už téměř celá pohřbena v písku, od loňského prosince jsou však při silném odlivu znovu viditelné dvě její části.

A plus d'une centaine de mètres des dunes, la carcasse de métal repose sur une étendue de sable fin: l'épave d'un sous-marin allemand de la Première guerre mondiale échoué en 1917, a ressurgi sur une plage à Wissant dans le nord de la France https://t.co/wq8m7TYgRT @zoeleroy #AFP pic.twitter.com/IHVSmOLo7R

— Agence France-Presse (@afpfr) 10. ledna 2019

"Vrak je k vidění zhruba každé dva až tři roky v závislosti na dmutí moře a větru, které způsobují pohyby písku. Když teď přijdou silné poryvy, vrak zase zmizí," řekl starosta Wissantu Bernard Bracq.

Místní průvodce Vincent Schmitt naopak věří, že příliv a odliv spolu s větrem by mohly vést k tomu, že se vrak ponorky ještě více obnaží. "Všichni obyvatelé Wissantu věděli, že tady byla ponorka, ale vrak je většinou pod nánosy písku, a proto není vidět," řekl. "Jeho kusy se čas od času opakovaně objevují, ale toto je poprvé, co se odhalil tak moc."

Německé ponorky známé jako U-Booty útočily na spojenecké lodě během první světové války a poslaly ke dnu stovky plavidel. Ponorka UC-61 podle historiků potopila 11 lodí - buď torpédy, nebo minami. Na své poslední plavbě opustila Zeebrugge v Belgii a vydala se k francouzským přístavům Boulogne-sur-Mer a Le Havre, kde měla položit miny. Najela však na mělčinu a 26členná posádka se vzdala Francouzům.

Související

Více souvisejících

Ponorky Francie vraky lodí I. světová válka

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 12 minutami

před 36 minutami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy