Několik desítek lidí si dnes přišlo připomenout pět desítek let starou oběť Jana Palacha k jeho bustě na jednom z náměstí v bruselské čtvrti Woluwe-Saint-Pierre. Věnce a květiny tu položili nejen čeští diplomaté, ale i lidé z místní české komunity, často v doprovodu dětí.
"Toto výročí je v dnešních dnech velice důležité si připomínat," řekl ČTK a Českému rozhlasu před pomníkem nový český velvyslanec v Belgii Pavel Klucký. Ve světě se podle něj také v současnosti dějí věci, proti nimž Palachsvým činem protestoval. "Nebudeme-li si to připomínat, mohla by nová generace vůbec zapomenout na to, že v minulosti se už něco podobného stalo," upozornil Klucký.
Palach, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se přesně před 50 lety na protest proti lhostejnosti k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zapálil v horní části pražského Václavského náměstí. Jeho čin a následná smrt tehdejší československou společnost výrazně zasáhl.
Připomínka je tak podle českého velvyslance v Belgii také předáním "historické zkušenosti další generaci". Kromě něj dnes Palachovu památku u díla akademického sochaře Františka Jandy uctili velvyslanci ČR při EU a NATO Jakub Dürr a Jiří Šedivý, ale i starosta čtvrti Benoit Cerexhe.
Palachova mramorová busta, kolem jejíhož podstavce se plazí stylizované kovové plameny, zdobí náměstíčko před františkánským klášterem v klidné bruselské vilové čtvrti od roku 2001. Deska vložená před ní francouzsky a vlámsky uvádí, že mladý český student Jan Palach, který zemřel 19. ledna 1969, obětoval sebeupálením svůj život na protest proti invazi jednotek Varšavské smlouvy do Československa.
V horní části Václavského náměstí, nedaleko od místa, kde se student zapálil, začala dnes výstava Jan Palach 1969|2019, již bude možné zhlédnout do 30. ledna. Expozice má 23 částí, obsahuje texty, fotografie i novinové obálky a články. Kromě Palachova života a činu a reakcí moci i společnosti v Československu i zahraničí zobrazuje též okolnosti okupace, studentské hnutí, demonstrace v roce 1969 i později, Palachův pohřeb nebo Palachův týden.
Výstava připomíná také další živé pochodně a oběti komunistického režimu, například Jana Zajíce, Evžena Plocka, Poláka Ryszarda Siwiece nebo Ukrajince Vasyla Makucha. Nad vchodem do Národního muzea visí tři černé bannery se jménem Jana Palacha, připomínkou 50. výročí a podobiznou.
Dnes ve 14:30 hod. se před Národním muzeum uskutečnil pietní akt připomínající výročí tragické smrti Jana Palacha #Palach #JanPalach pic.twitter.com/uuxguautqd
— Národní muzeum (@narodnimuzeum) 16. ledna 2019
Na pódiu na náměstí se sešli Dana Němcová, Jana Marco, David Němec, Petr Placák a Alexandr Vondra, kteří byli zatčeni během demonstrací z Palachova týdne od 15. do 20. ledna 1989.
"Svým činem, který neměl v našich krajinách obdoby, nastavil Jan Palachnově laťku hrdému, nepoddajnému, nebojácnému, nikomu a ničemu nepoklonkujícímu Češství a vyzval nás k odpovědnému občanství," řekla Němcová. "Jeho apel platí i dnes. Především neexistuje rozdělení na my a oni, ona poddanská mentalita, kterou v nás po desetiletí pěstoval komunistický režim, tedy žít si v ulitě svého soukromí a o nic se nestarat, na prvním místě o věci veřejné. Je to ale náš stát a my všichni za něj neseme odpovědnost," dodala.
Související
Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let
Jan Palach , Brusel , Belgie , Praha
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 41 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák