Na Palacha vzpomínají také v Bruselu, lidé nosí k bustě květiny a svíčky

Několik desítek lidí si dnes přišlo připomenout pět desítek let starou oběť Jana Palacha k jeho bustě na jednom z náměstí v bruselské čtvrti Woluwe-Saint-Pierre. Věnce a květiny tu položili nejen čeští diplomaté, ale i lidé z místní české komunity, často v doprovodu dětí.

"Toto výročí je v dnešních dnech velice důležité si připomínat," řekl ČTK a Českému rozhlasu před pomníkem nový český velvyslanec v Belgii Pavel Klucký. Ve světě se podle něj také v současnosti dějí věci, proti nimž Palachsvým činem protestoval. "Nebudeme-li si to připomínat, mohla by nová generace vůbec zapomenout na to, že v minulosti se už něco podobného stalo," upozornil Klucký.

Palach, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se přesně před 50 lety na protest proti lhostejnosti k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zapálil v horní části pražského Václavského náměstí. Jeho čin a následná smrt tehdejší československou společnost výrazně zasáhl.

Připomínka je tak podle českého velvyslance v Belgii také předáním "historické zkušenosti další generaci". Kromě něj dnes Palachovu památku u díla akademického sochaře Františka Jandy uctili velvyslanci ČR při EU a NATO Jakub Dürr a Jiří Šedivý, ale i starosta čtvrti Benoit Cerexhe.

Palachova mramorová busta, kolem jejíhož podstavce se plazí stylizované kovové plameny, zdobí náměstíčko před františkánským klášterem v klidné bruselské vilové čtvrti od roku 2001. Deska vložená před ní francouzsky a vlámsky uvádí, že mladý český student Jan Palach, který zemřel 19. ledna 1969, obětoval sebeupálením svůj život na protest proti invazi jednotek Varšavské smlouvy do Československa.

V horní části Václavského náměstí, nedaleko od místa, kde se student zapálil, začala dnes výstava Jan Palach 1969|2019, již bude možné zhlédnout do 30. ledna. Expozice má 23 částí, obsahuje texty, fotografie i novinové obálky a články. Kromě Palachova života a činu a reakcí moci i společnosti v Československu i zahraničí zobrazuje též okolnosti okupace, studentské hnutí, demonstrace v roce 1969 i později, Palachův pohřeb nebo Palachův týden.

Výstava připomíná také další živé pochodně a oběti komunistického režimu, například Jana Zajíce, Evžena Plocka, Poláka Ryszarda Siwiece nebo Ukrajince Vasyla Makucha. Nad vchodem do Národního muzea visí tři černé bannery se jménem Jana Palacha, připomínkou 50. výročí a podobiznou.

Dnes ve 14:30 hod. se před Národním muzeum uskutečnil pietní akt připomínající výročí tragické smrti Jana Palacha #Palach #JanPalach pic.twitter.com/uuxguautqd

— Národní muzeum (@narodnimuzeum) 16. ledna 2019

Na pódiu na náměstí se sešli Dana Němcová, Jana Marco, David Němec, Petr Placák a Alexandr Vondra, kteří byli zatčeni během demonstrací z Palachova týdne od 15. do 20. ledna 1989.

"Svým činem, který neměl v našich krajinách obdoby, nastavil Jan Palachnově laťku hrdému, nepoddajnému, nebojácnému, nikomu a ničemu nepoklonkujícímu Češství a vyzval nás k odpovědnému občanství," řekla Němcová. "Jeho apel platí i dnes. Především neexistuje rozdělení na my a oni, ona poddanská mentalita, kterou v nás po desetiletí pěstoval komunistický režim, tedy žít si v ulitě svého soukromí a o nic se nestarat, na prvním místě o věci veřejné. Je to ale náš stát a my všichni za něj neseme odpovědnost," dodala.

Související

Česko si připomnělo 55. výročí hrdinského činu Jana Palacha. (16.1.2024) Prohlédněte si galerii

Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let

Česko si v úterý připomnělo 55. výročí hrdinského činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze, mimo jiné na protest proti tehdejší okupaci Československa. Památku zesnulého dnes uctili i vrcholní představitelé státu. 

Více souvisejících

Jan Palach Brusel Belgie Praha

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy