Plastické operace kvůli selfie? Mezi mladými se šíří nový trend

Dnešní doba plná sociálních sítí, dostupných telefonů a populárních selfie aplikací, s sebou přinesla nový, znepokojivý trend. Především mladí lidé stále častěji usilují o „dokonalý“ vzhled a podstupují různé zákroky a plastické operace. Podle odborníků jsou na vině filtry a aplikace, na nichž lidé vypadají lépe.

Pro tento trend se již vžil i specifický název. V zahraničí mu říkají „snapchatová dysmorfie“. Lidé přicházejí do ordinací plastických chirurgů s tím, že chtějí vypadat stejně, jako na svých selfie fotkách. Většinou přitom ukazují nereálné snímky, často upravené právě v aplikaci Snapchat.

Nedávná lékařská studie ze Spojených států zmiňuje, že fotky s použitým filtrem „rozmazávají hranici mezi realitou a fikcí“ a mohou tak vyvolat tělesnou dysmorfickou poruchu (BDD). Při té si postižení pacienti chronicky představují domnělé vzhledové vady na svém těle. BDD se celosvětově vyskytuje zhruba u 2 % obyvatel, a postihuje rovnoměrně ženy i muže.

Někteří estetičtí doktoři nabízejí takovým pacientům dočasné a neinvazivní zákroky, jako jsou botoxové injekce nebo dermální výplně. Těmi mohou například zvětšit objem svých rtů nebo upravit nos, zároveň však nemusí podstoupit skutečnou plastickou operaci.

Doktor Wassim Taktouk, který podobné zákroky provádí, popsal své zkušenosti pro deník Guardian. Jedna z pacientek přinesla například silně upravené fotky a chtěla, aby jí Taktouk pomohl vypadat stejně. „Ty fotky však neměly se skutečnou lidskou tváří nic společného,“ komentoval doktor požadavky pacientky.

Podle studie, která byla publikována v odborném časopise, poznají lidé „upravené“ fotky maximálně v 65 % případů. Tijion Esho, který přišel s termínem snapchatová dysmorfie, varuje, že všudypřítomné retušování selfie fotografií tak může vyvolat „nereálná očekávání o tom, co je normální“.

Americká zdravotnická společnost AAFPRS, která se věnuje plastické a rekonstrukční chirurgii, dělala mezi svými členy v roce 2017 průzkum. Z něj vyplynulo, že k 55 % chirurgů chodili pacienti, jejichž motivací bylo, aby vypadali lépe na selfie fotkách. V roce 2016 to přitom bylo jen 13 %.

Podle odborníků může být podobné chování skutečným problémem především u mladých lidí. Zhruba 60 % uživatelů aplikace Instagram je mezi 18 a 24 lety. Proto někteří lékaři odmítají mladé pacienty ošetřovat. S žádostí o „preventivní botox“ k nim však někdy přijdou i šestnáctiletí mladiství.

Související

selfie

Selfie jsou s námi přes 100 let. Experti poradili triky, jak ho vyfotit správně

Mnozí se domnívají, že selfie je trendem poslední doby. Minulost ukazuje, že hvězdy jako Kurt Cobain nebo Madonna zvládli selfie pomocí zrcadla a obyčejného foťáku ukázkově, a dokonce anglický fotograf Joseph Byron vyfotil selfie už kolem roku 1910. K mezinárodnímu dni selfie 21.6. vydal známý selfie master Lee Thompson průvodce, jak nejlépe vyfotit autoportrét tak, aby byl naprosto ohromující.

Více souvisejících

selfie Plastické operace sociální sítě lékaři fotografie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy