Světová města zavádějí noční starosty, vzorem je Amsterdam

Ve velkých městech po celém světě se šíří nový trend v podobě jmenování "nočního starosty". Jako první tento úřad zavedl nizozemský Amsterodam v roce 2014. Po něm následovala řada evropských měst, mezi něž se nyní zařadila i Praha. V zámoří převzal starost o noční život noční starosta v New Yorku či Washington, v Latinské Americe se pak k tomuto trendu jako první připojilo kolumbijské město Cali a stejný krok zvažuje australské Sydney.

Myšlenkou, která za jmenováním nočních starostů stojí, je podpořit ekonomickou aktivitu 24 hodin sedm dní v týdnu - a zároveň také zvýšit bezpečnost nočních měst.

Průkopníkem se stal nizozemský Amsterodam, kde se v roce 2014 stal prvním držitelem titulu Nacht Burgemeester - tedy noční starosta - Mirik Milan. Tento bývalý klubový promotér oficiálně pracuje pro neziskovou organizaci, kterou společně financuje městská radnice a soukromý sektor.

Jeho práce brzy ovlivnila další města - a noční starosty nyní mají například francouzská města Paříž a Toulouse, švýcarský Curych či německý Berlín a Mannheim. "Prošlapal cestu dalším nočním starostům," řekla Amy Laméová, kterou v roce 2016 jmenoval noční starostkou Londýna starosta britské metropole Sadiq Khan.

Londýn vytvořil post "nočního pověřence" (Night Czar) v reakci na gentrifikaci, která zdecimovala londýnskou kreativní scénu. Více než 50 procent nočních klubů během posledního desetiletí ukončilo provoz, což Khana přesvědčilo, že je čas začít jednat. "Tato místa jsou líhní talentů," komentovala své jmenování Laméová. "Pokud bereme kreativní průmysl vážně, pak se musíme postarat, aby tato místa prosperovala."

Zatímco Malik popisuje svou práci jako "snahu kočírovat a zlepšovat vztahy mezi vedením města a denními versus nočními obyvateli Amsterodamu", z nichž první by měli radši klidnější město a ti druzí město kypící nočním životem, úkol nočního starosty v 9000 kilometrů vzdáleném kolumbijském Cali je zcela odlišný.

Prvním nočním starostou tohoto dvoumiliónového města se stal ekonom Alejandro Vásquez Zawadzky. Jeho hlavním úkolem je změnit všeobecně rozšířené přesvědčení, že noc je obdobím naplněným zločinem, kdy není v ulicích bezpečno. Ostatně tento názor není nijak překvapivý vzhledem k tomu, že Cali bylo v nedávné minulosti nejčastěji spojováno s obchodem s drogami a s ním související brutální kriminalitou.

To si vybralo svou daň na turistickém průmyslu, a proto se noční starosta snaží především posílit bezpečnost ve městě a podpořit noční ekonomiku. V Cali už bylo mimo jiné vytipováno pět nejnebezpečnějších oblastí města, kde má být posílena policejní přítomnost.

Důkazem toho, jaký vliv a význam by mohla tato relativně nová funkce mít, dokazuje i každoroční Summit nočních starostů. První z nich se konal - kde jinde než v Amsterodamu - začátkem roku 2016 a přitáhl mezinárodní zájem. Zúčastnili se ho jak zástupci měst, kde už noční starostové působí, ale také představitelé zábavního průmyslu, výzkumníci i radní měst, která o zřízení tohoto úřadu uvažují.

Související

Letadla, ilustrační fotografie.

Nizozemsko čelí žalobě. Aerolinky rozporují rozhodnutí omezit provoz v Amsterodamu

Skupina leteckých společností z Evropy a ze Spojených států žaluje nizozemskou vládu za její rozhodnutí omezit kvůli škodlivým emisím provoz na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterodamu, jednom z největších v Evropě. Ve společném sdělení dnes uvedly, že hladinu emisí i hluku jsou schopny snížit, aniž by musely omezovat spoje.
Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.

Amsterodam se chce zbavit opilých turistů, spustí odstrašující kampaň

Amsterodam na jaře zahájí odstrašující kampaň, díky níž chce bojovat proti turistům, kteří do nizozemské metropole cestují za alkoholem, drogami a sexem. Zahraničních výtržníků se chce zbavit pomocí cílené reklamy a nových omezení. Informoval o tom list The Times, podle nějž se město nejprve zaměří na britské cestovatele, které považuje za hlavní hrozbu pro klid a pohodu v ulicích a na kanálech ze 17. a 18. století.

Více souvisejících

Amsterdam (The Netherlands) města New York Sydney Praha Londýn

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 33 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy