Pellegrini se zlobí kvůli úniku informací z vyšetřování vraždy Kuciaka, nepřímo kritizoval i Kisku

Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes kritizoval úniky informací z vyšetřování loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Pellegrini to uvedl poté, co vyšlo najevo, že jeho kolega z nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a místopředseda parlamentu Martin Glváč komunikoval s jednou ze čtveřice obviněných z Kuciakovy vraždy. Na tuto komunikaci upozornila právě média, která také zveřejnila informaci, že několik měsíců před Kuciakovou vraždou lustroval zmiňovaného reportéra v policejních informačních systémech vysoce postavený policista.

"Z vyšetřovacího spisu unikají informace, které nabývají charakter bulvárnosti či přímo politické manipulace. Není možné, aby utajený spis, výpovědi svědků byly veřejným mediálním tématem, které je dávkováno s cílem vytvářet negativní emoce," řekl po schůzce s vedením prokuratury, tajné služby, policie a s ministryní vnitra Pellegrini. Novinářům přitom neumožnil klást otázky.

Předseda slovenské vlády také nepřímo kritizoval prezidenta Andreje Kisku. Podle dřívějšího vyjádření hlavy slovenského státu uniklé informace potvrzují, jak hlubokou ránu zasadila vládní moc spravedlnosti.

Slovenská média v posledním období informovala například o tom, že jedna z obviněných z Kuciakovy vraždy Alena Zsuzsová komunikovala s politiky a vysokými úředníky včetně Glváče, který byl v minulosti ministrem obrany. Kvůli kontaktům se Zsuzsovou už přišel o funkci jeden z náměstků generálního prokurátora.

Jeden z policejních funkcionářů podle médií při výslechu uvedl, že na podzim 2017 na pokyn tehdejšího šéfa policie Tibora Gašpara lustroval Kuciaka v policejních databázích. Gašpar, který po Kuciakově vraždě a pod tlakem veřejnosti odešel z čela slovenské policie, zmiňovanou informaci popřel. V současnosti je Gašpar poradcem slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové, dříve byl poradcem i českého ministra vnitra Jana Hamáčka.

Podle Pellegriniho příslušné úřady přijaly nespecifikována opatření, aby k únikům informací z vyšetřování nedocházelo. Přístup k vyšetřovacímu spisu mají například obhájci obviněných, ale i zástupci Kuciakových příbuzných.

Slovenská policie již na začátku vyšetřování Kuciakovy vraždy uvedla, že motivem činu byla reportérova investigativní práce. Kuciak psal také o kontroverzních podnikatelích, které média označovala za blízké straně Směr-SD. Ve svých článcích se Kuciak věnoval i podnikateli Mariánu Kočnerovi, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky reportérovy vraždy a který byl blízký Zsuzsové.

Související

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Více souvisejících

Peter Pellegrini Ján Kuciak vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy