Uprchlíky z lodi Sea-Watch si rozebere sedm států EU, na moři byli 12 dní

Itálie se o 47 migrantů, kteří jsou už 12 dní na palubě lodi Sea-Watch 3, podělí s šesti dalšími evropskými zeměmi. S odvoláním na italského premiéra Giuseppa Conteho o tom dnes informoval italský list La Repubblica. Loď je teď poblíž sicilského přístavu Syrakusy. U italských břehů mohla zakotvit kvůli nepřízni počasí, běženci by se měli vylodit v nejbližších hodinách. Itálie loni v červnu uzavřela přístavy lodím humanitárních organizací.

"K zemím, které vyslyšely náš požadavek (rozdělit si migranty), přibylo Lucembursko. Teď je nás sedm. Za několik hodin začne vylodění," řekl premiér italské populistické vlády Conte. Vedle Lucemburska a Itálie přijmou část běženců z paluby také Francie, Portugalsko, Německo, Malta a Rumunsko.

Zatímco agentura AFP napsala, že není jasné, zda migranty přijme také Itálie, list La Repubblica to považuje za hotovou věc. Italský ministr vnitra Matteo Salvini vylodění povolí, jakmile se dohody s ostatními státy formálně potvrdí.

Loď Sea-Watch 3 provozuje stejnojmenná německá nezisková organizace, plavidlo pluje pod nizozemskou vlajkou. Na pobřeží naproti lodi se po oznámení, že se migranti vylodí, shromáždily desítky jejich sympatizantů. V uplynulých dnech se na balkonech přístavního města Syrakusy tu a tam objevovaly transparenty "Nechte je vylodit".

Loď Sea-Watch 3 se v podobné situaci ocitla za krátkou dobu už podruhé. Naposledy na počátku ledna po více než dvou týdnech blokády na moři vylodila migranty na Maltě. Podobně jako tehdy zůstane teď patrně plavidlo na moři a běžence svěří lodím spadajícím pod italské úřady.

Tvrdou linii vůči běžencům prosadil Salvini, šéf protiimigrační strany Liga. Té by nyní podle několika lednových průzkumů dala hlas zhruba třetina voličů. Proti této linii se staví nejen opoziční Demokratická strana, ale i někteří zástupci vládního Hnutí pěti Hvězd, a dokonce i někteří guvernéři italských regionů a starostové důležitých měst.

Evropští diplomaté a obhájci lidských práv se už měsíce dovolávají zavedení stálého mechanismu přerozdělování migrantů, čím by si evropské státy ušetřily nekonečná vyjednávání, která se s každými novým případem rozproudí, uvedla AFP.

Související

Více souvisejících

Sea Watch uprchlíci Giuseppe Conte EU (Evropská unie) Itálie

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy