Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn nabídl dopisem premiérce Therese Mayové podporu brexitové dohody, pokud splní pětici požadavků jeho strany včetně zřízení trvalé celní unie Británie s Evropskou unií. Britská média poukazují na to, že oproti dřívějším podmínkám labouristů mezi těmi novými není zajištění "totožných výhod" jako při členství v EU. Nejednoznačnost labouristického postoje k brexitu ale podle všeho pokračuje, neboť Corbyn údajně své stranické kolegy ujišťuje, že dopis premiérce neznamená zavržení možnosti druhého referenda.
Corbyn od Mayové chce souhlas s "trvalou a všeobecnou" celní unií s EU, která bude zahrnovat území celého Spojeného království. Takové řešení považuje za jediné, které zajistí bezproblémové obchodování a zabrání vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Možnosti, jak zabránit hraničnímu režimu, tvoří jádro sporu kolem stávající brexitové dohody.
Corbyn dále žádá příklon k jednotnému unijnímu trhu přes sdílené instituce a závazky, "dynamickou podporu" práv a ochranných mechanismů tak, aby britské standardy přinejmenším držely krok s těmi evropskými, závazek účasti v unijních programech financování projektů týkajících se životního prostředí, vzdělávání a průmyslové regulace a také souhlas s bezpečnostními dohodami například o společných databázích k potírání a prevenci kriminality či o evropském zatykači.
Dosud labouristé podmiňovali podporu pro vládní brexitovou dohodu splněním "šesti zkoušek", které však podle médií byly navrženy tak, aby bylo jejich splnění nemožné. Nyní už Corbyn nepožaduje zachování všech výhod členství v jednotném trhu a bezcelní zóně, což podle politického zpravodaje BBC Iaina Watsona má dávat najevo, že "labouristé to s dohodou myslí vážně".
Watson uvádí, že seznam Corbynových požadavků představuje na jedné straně chytrý politický krok. Jeví se totiž rozumně, jsou v souladu s postojem EU ohledně bližšího budoucího vztahu s Londýnem, a pakliže na ně premiérka Mayová odmítne přistoupit, voliči by z případného chaotického odchodu z EU mohli více vinit ji. Na druhé straně se ale Corbyn nabídkou na kompromis odklání od prosazování nového referenda, které řada jeho poslanců podporuje.
Last week Theresa May and I met to discuss how the Brexit deadlock can be broken after her botched deal was rejected by MPs.Today I have written to outline Labour's five demands for a sensible agreement that can win the support of parliament and bring the country together. pic.twitter.com/8Kw8gE054U
— Jeremy Corbyn (@jeremycorbyn) 6. února 2019
Stínový ministr pro brexit Keir Starmer následně ujišťoval, že druhý plebiscit je pro vedení labouristů stále ve hře. "(Dopis premiérce) Nevylučuje možnost druhého referenda a Jeremy Corbyn dnes napíše členům (strany), aby je o tom ujistil," řekl BBC.
Není však jasné, zda by labouristé po případném odmítnutí svých požadavků začali ihned naplno prosazovat opakování referenda, což si podle všeho sám Corbyn nepřeje. Jeden ze Starmerových blízkých spolupracovníků Matthew Pennycook dnes uvedl, že buď Mayová novou nabídku přijme, nebo labouristé "musí začít podporovat veřejné hlasování". Vzápětí se ale v britských médiích objevily reakce činitelů hlavní opoziční strany, podle kterých Pennycookův výrok nepředstavuje její oficiální pozici.
Související
Corbyn nemůže kandidovat za labouristy, ale v parlamentu chce znovu usednout
Corbyn je zpět v řadách labouristů, členství měl pozastavené kvůli antisemitismu
Jeremy Corbyn , Theresa Mayová , Brexit , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 53 minutami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 1 hodinou
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 1 hodinou
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 2 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 2 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 3 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 3 hodinami
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
před 3 hodinami
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 3 hodinami
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 4 hodinami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 5 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.
Zdroj: Libor Novák