Kladivem na Marxe? Filozof by se divil. Jeho myšlenky jsou ale „stále živé". A dnes i uskutečnitelné, tvrdí komentátor

V pondělí došlo na hřbitově Highate v severním Londýně k vandalskému útoku. Památník německého filozofa Karla Marxe byl napaden kladivem. Myslíte, že vandalové nemají tušení, kdo byl Marx? Omyl, píše komentátor Paul Mason v britském levicovém týdeníku The New Statesman.

Památník Karla Marxe byl navržen v „klasické stalinistické tradici", aby – jak se vyjádřila jeho tvůrkyně Laurence Bradshawová – vyjevila „dynamickou sílu jeho intelektu, šíři a vize jeho osobnosti společně s energií a vytrvalostí a oddaností cíli". Autorka tím chtěla vyjádřit něco jako „nadlidského Marxe".

Vandalové ale, píše Paul Mason, nezaútočili na památku, nepoškodili žulová podstavec nebo bronzové poprsí, místo toho zaútočil na originální žulový náhrobek uprostřed. „Tato malá mramoroví deska byla objednána pro Marxovu ženu Jenny, hned po její smrti v roce 1881 a Karlovo jméno, stejně jako jméno jeho dcery, vnuka byly později přidány, zatímco Londýn na to v tichosti zapomněl," píše Mason v týdeníku.

Odkaz Marxe a „kulturní marxismus"

Podle komentátora byl tento památník dokladem „křehké, chybující a brilantní bytosti", který byl za svého života „politickým uprchlíkem, velkým pijákem i novinářem". Pokud si ale myslíte, že vandalové nevěděli ani za mák, kdo je Karel Marx, buďte si jisti, že tomu tak není. „Každý rozzlobený rasistický chlapec na konzoli Xbox ví, kdo je Marx. Je nepřítel číslo jedna," píše komentátor. Celosvětová pravicová aliance, míní Mason, jež se táhne od Moskvy až do Portlandu v Oregonu, je přece ve válce s tím, co se obvykle nazývá: „kulturní marxismus".

Když stovky neofašistů pochodovaly v roce 2017 přes Charlottesville s hořícími pochodněmi a křičeli, že „židé nás nenahradí", město bylo vybráno proto, jak řekl organizátor Jason Kessler, protože „upoutalo kulturně-marxistickými principy", jež se šíří v univerzitních městech po celé zemi. Ty jsou založeny na tom, že ze všeho činí zodpovědnými pouze „bělochy".

A co je to vlastně „kulturní marxismus"? Google poradí, vybízí komentátor levicového týdeníku. Dostane se vám rychle informací, které díky rychlému prolezení „králičím otvorem" nabídne pohled na typickou „pravicovou paranoiu". Teorie říká, že se sice nepodařilo svrhnout kapitalismus prostřednictvím třídního boje, ale „sociální teoretici Frankfurtské školy vyvinuli kulturní marxismus", který kapitalismus zničí „politickou korektností", vysvětluje komentátor.

„Kulturní marxismus" vstoupil do Bílého domu, když Trumpův poradce Rich Higgins v květnu 2017 oznámil, že „americký stát, média, akademici, banky, islamisté a Republikánská strana" se stali „kořistí politického boje podle kulturních marxistických příběhů". Jenom šest let předtím vydal Anders Breivik v červenci 2011 v Oslu manifest, který odkazoval na stovky zdrojů „kulturního marxismu", proti němuž se rozhodl vystoupit „ozbrojeným bojem", při němž zavraždil 77 mladých lidí.

Také „nová krajní pravice", soudí komentátor, nemá ráda marxismus. „Není proto divu, že památník, který přežil levo-pravé bitvy 30. let, studenou válku a éru Thatcherové, byl náhle napaden," podotýká. „V myšlení, jež bylo vytvořeném na pravicových vývěsních štítech, od trollových farem na Litvě až po domy v Nové Anglie, je každá žena s nezávislým sexuálním životem, každý řidič autobusu s hidžábem, každé dítě ze smíšení ras, každý brazilský skateboardista kráčející po ulicích Londýna... všechny tyto a další jevy jsou jasným důkazem všudypřítomného vlivu marxismu," podotýká autor, jenž působil jako reportér pro BBC i Channel 4.

Západní intelektuální tradice a obsese pravice

Je to všechno jinak. Britské dělnické hnutí, jež Marx přivedl na svět a nasměroval je k internacionalismu, se v současnosti obává xenofóbních teorií toryů, pocházejících z anglických Midlands (střední Anglie). Komunistická strana, která zaplatila Marxův památník, když byl v roce 1956 vztyčen, vyzývá k podpoře „lidového brexitu" a obvykle podporuje syrský režim, známý svým mučením a masovými vraždami.

Intelektuální tradice západního marxismu, na níž jako na „kulturním marxismus" opírá své obsese pravice, je napadána všemi možnými stranami z radikálním pozic: ať již jde o techno-utopisty, post-humanisty, levicové okultisty nebo módní filozofie Nového materialismu, u kterých jsou polystyrenová pěna a lidské bytosti na stejné úrovni v řádu jednání a vědomí.

Útok kladivem na památník Marxe je významným okamžikem, tvrdí Mason. O Marxe je totiž stále zájem: Raoul Peck natočil v roce 2017 film Mladý Marx (The Young Marx). Podobný titul, znějící česky stejně, zabývající se Marxem, uvádí jako Young Marx Národní divadlo v Londýně. Oba tituly zkoumají jeho život – a na rozdíl od levicových hagiografií 20. století, které líčily jeho myšlenky jako ucelené – se ukazuje, že tomu tak zdaleka nebylo. Byl hegeliánem ve 30. letech 19. století, žijící uprostřed bídy, se zvolna přesunul k zájmu o světové dělnické hnutí, přes diferenciální rovnice se dopracoval ke svému stěžejnímu dílu Kapitál.

Skutečný Marx by se divil. Ideály, o které bojoval, jsou dosažitelné

Jonathan Sperber v knize Karl Marx: Život v devatenáctém století ( Karl Marx: A Nineteenth-Century Life ) píše o pomníku na hřbitově Highgate, že je pro něj památník z 1956 „gigantickou bustou, jež se stala fyzickým důkazem přeměny živé bytosti na ikonu, zamrzlou reprezentací nápadů, politických postojů a identit, z nichž mnohé jen okrajově souvisely s aktuálním životem člověka".

Sperber poukazuje na to, že „změna marxismu na doktrínu determinismu" začala u jeho hrobu v roce 1883 a posilovala v následujícím desetiletí, protože Engels a jiní spojenci v německé sociální demokracii se pokoušeli kodifikovat marxismus jako vědeckou teorii všeho - s logickým nástrojem- dialektikou - která nikdy neměla být překročena.

Transformace marxismu v doktrínu byla na počátku 30. století využita Leninem k útoku na komplexní teorii vědy. Za Stalina to byla zbraň proti biologovi Trofimovi Lysenkovi v bitvě o sovětskou genetiku, při níž bylo tisíce vědců vyhozeno, vyhoštěno nebo v některých případech popraveno za to, že oponovali představě, že ekologické změny v živých organismech mohou být dědičné.

„Marxův jedinečným úspěchem byla materialistická teorie lidské povahy. Prostřednictvím evoluční nehody jsme se vyvinuli z lidoopů do vědomých technologů, vybavených schopností osvobodit se od neznalosti a nedostatku tím, že rozvíjíme společnost a technologie až do okamžiku, kdy zmizí nedostatek," míní autor.

Marx v roce 1844 označil tento výsledek za „komunismus" a dodal, že je to jen „plně rozvinutý humanismus".Soukromé vlastnictví by mělo být zrušeno a spolu s ním i všechny formy společnosti, založené na hierarchii moci. „To by však představovalo pouze první fázi lidské svobody, řekl," píše komentátor týdeníku The New Statemant, který v těchto dnech vydává knihu s názvem: Clear Bright Future (Jasná zářná budoucnost), zabývající se „obranou humanity" a jejími perspektivami.

To, co je z Marxe pro dnešek nejrelevantnější: byl to humanista, který důsledně prosazoval na svém cíli. Cílem Marxe nikdy nebylo emancipace práce, ale emancipace od ní. Ve svých poznámkách z roku 1858, Marx načrtl, jak bychom se mohli dostat ke světu bez práce: socializací znalostí až do okamžiku, kdy se objevil „obecný intelekt", který by nikdy neměl být omezen tím, co nyní nazýváme „duševní vlastnictvím" Technologický pokrok a globalizace jenom urychlí sebevraždu kapitalismu.

„V konfrontaci s technickými monopoly, kryptoměnou, umělou inteligencí a algoritmickou kontrolou by poznal to, čím ve skutečnosti jsou: poslední a největší překážkou lidské svobody, které - díky své velikosti a celosvětové všudypřítomnosti - byly snadno přizpůsobeny: jejich společenské formy byly zničeny, ale jejich technologie se může transformovat do nástrojů pro lidskou emancipaci," domnívá se komentátor.

„Útok kladivem na Marxe se stal nyní, a ne v době Mosley nebo McCarthyho, protože ideály, o které bojoval Marx, jsou dosažitelné v tomto století," tvrdí Mason, „a protože každý rasistický teenager s přenosným počítačem a každý misogyn se šunkovou tváří to je svém podvědomí ví."

Německý filozof Friedrich Nietzsche byl pověstný tím, že „filozofoval kladivem". Z jeho učení vznikla ideologie, jež pomáhala ničit životy. Ta Marxova byla zneužita podobně. Útok na Marxův památník ale není filozofie.

Související

Hrob Karla Marxe

Vandal zničili hrob Karla Marxe na hřbitově v Londýně

Neznámý vandal v noci dnešek opět poničil na hřbitově v londýnské čtvrti Highgate náhrobní desku německého filozofa a teoretika komunismu Karla Marxe. Oznámil to deník The Guardian, který připomněl, že se tak stalo už podruhé za dva týdny.

Více souvisejících

Karel Marx Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy