Italský premiér Conte vyzývá k neodkladnému zavedení společné evropské migrační politiky

Evropská unie nesmí dál odkládat vytvoření společné migrační politiky, neboť migrace vyžaduje systematické a nikoli nouzová řešení. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to dnes řekl italský premiér Giuseppe Conte. Součástí řešení migrační otázky musí být podle něj i větší zájem o Afriku a větší investice v ní. Conte ve své řeči kritizoval také údajné odcizení mezi občany a bruselskými politiky.

Conte ve své vizi o budoucnosti Evropské unie vyzval ke koncepčnímu řešení migrační otázky a kritizoval země evropské osmadvacítky, které nejsou ochotny být v migrační krizi solidární. Konkrétně žádnou nejmenoval. Vyzval rovněž k rozhodnému boji proti pašerákům lidí, kteří organizují cesty migrantů ze severní Afriky do jižní Evropy. Migrační otázka se podle Conteho dá vyřešit jen ve spolupráci s Afrikou.

Stěžejním úkolem je nyní podle Conteho přiblížit Evropskou unii, která "ztratila hnací sílu", opět občanům, naslouchat lidem a učinit z EU "projekt pro lid". Bruselští politici podle něj "ztratili s lidem kontakt". "Mezi Bruselem a zbytkem Evropy vznikla propast," řekl předseda italské vlády, kterou tvoří protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) Lugiho di Maia a protiimigrační strana Liga Mattea Salviniho.

Conte vyzval také k tomu, aby EU posílila svou pozici globálního hráče a mluvila jednotným hlasem. Vyslovil se pro zachování úzké spolupráce se Spojenými státy i s Británií po brexitu. Do řešení mezinárodních problémů by podle něj mělo být zahrnuto i Rusko a Čína. Evropská unie by měla podle předsedy italské vlády posílit i spolupráci v obraně. Společná obrana přitom nemá být protipólem, ale doplňkem Severoatlantické aliance.

V hospodářské oblasti Conte kritizoval přílišné soustředění na úspory. "Nesmíme se ve jménu politiky úspor vzdát růstu," zdůraznil Conte. Právě úsporné programy, které vznikly v reakci na hospodářskou krizi, vedly podle něj k odcizení EU a jejích občanů.

Conte dnes ve východofrancouzském Štrasburku promluvil v době napjatých italsko-francouzských vztahů. Spor jinak blízkých spojenců vyvrcholil minulý týden odvoláním francouzského velvyslance z Říma poté, co se italský vicepremiér di Maio setkal se zástupci hnutí žlutých vest, které už několik měsíců protestuje proti politice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Nevybíravě se již delší dobu na Macronovu adresu vyjadřuje také Salvini, který se chystá v nadcházejících volbách získat věší množství křesel v Evropském parlamentu hlavně na úkor liberálního tábora, jehož je Macron symbolickým vůdcem.

"Nesmyslnou eskalaci" ve vztazích Říma a Paříže dnes v reakci na Conteho proslov kritizoval například předseda socialistické frakce Udo Bullmann. Současná italská vláda podle něj žene svůj národ do izolace a hospodářství do recese. Kritikou kroků Conteho vlády nešetřili ani další europoslanci. Předseda nejsilnější frakce Evropské lidové strany Manfred Weber například kritizoval neochotu italské vlády k reformám.

Související

Giuseppe Conte

Odpůrce lockdownů napadl italského expremiéra Conteho

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte byl fyzicky napaden během oficiálního vystoupení mužem, který nesouhlasil s lockdowny a dalšími opatřeními během koronavirové pandemie. O incidentu informovala s odvoláním na italská média AP. 

Více souvisejících

Giuseppe Conte Itálie EU (Evropská unie) migrace

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy