Macron a Benalla? Skandál v Elysejském paláci je vážnější, než se myslelo

Vyšetřovací komise francouzského Senátu, která se zabývala skandálem kolem Alexandra Benally, dnes vyzvala ke stíhání tohoto bývalého poradce prezidenta Emmanuela Macrona za "falešné svědectví". Stejné kroky požaduje vůči někdejšímu zaměstnanci Macronovy strany LREM Vincentu Craseovi, informovala agentura AFP. Oba muži jsou od úterka ve vazbě kvůli vyšetřování incidentu z loňského května, kdy se zřejmě vydávali za policisty a napadli účastníky pařížské protivládní demonstrace.

Z "aféry Benalla" se postupně stává nejhorší skandál spojený s úřadováním prezidenta Macrona. Video s jeho bezpečnostním poradcem převlečeným při prvomájové demonstraci za policistu původně odhalil deník Le Monde a hlava státu nejdříve kauzu klasifikovala jako "bouři ve sklenici vody".

Nyní vyšetřovací komise horní komory parlamentu představila závěry své práce ve 120stránkové zprávě. "Žádná aféra Benalla by nebyla, kdyby 2. května 2018 byl učiněn patřičný postih v podobě propuštění zúčastněného a informování prokuratury," prohlásil na dnešní tiskové konferenci předseda senátního výboru Philippe Bas.

Jeho tým podle AFP zaslal předsedovi senátu Gérardovi Larcherovi dopis, v němž jej žádá, aby inicioval stíhání Benally a Crasea za nepravdivé výpovědi. "Jakékoli lživé svědectví před parlamentní vyšetřovací komisí se trestá pěti roky vězení a pokutou 75.000 eur (téměř dva miliony korun)," podotýká v dopise Bas. Crasea i Benallu poslal v úterý vyšetřovací soudce v případu útoků na demonstranty do předběžné vazby za to, že spolu zřejmě navzdory soudnímu nařízení hovořili i poté, co byli obviněni.

Francouzští senátoři ale rovněž zpochybňují výpovědi tří vysoce postavených pracovníků Elysejského paláce: Patricka Strzodu, Alexise Kohlera a generála Lionela Lavergnea. Podezírají je z toho, že při informování o skandálu kolem Benally si místy protiřečili nebo vynechávali jisté souvislosti.

Podle Nicolase Chapuis z Le Monde je nicméně nejzávažnějším aspektem nové zprávy senátorů "neuvěřitelná akumulace významných dysfunkcí v nejvyšších patrech státu". "Ve skutečnosti začaly dlouho před 1. květnem tím, jakou pozici si Benalla v Elysejském paláci přisvojil," napsal na twitter.

Les sénateurs considèrent que depuis le début de l'affaire, l'Elysée n'agit que quand il y a une révélation de la presse : sur le 1er Mai, sur les passeports, sur le téléphone crypté... Alors qu'à chaque fois ils étaient au courant avant. #Benalla

— Nicolas Chapuis (@nicolaschapuis) 20. února 2019

Senátoři rovněž zpochybňují autenticitu sankcí vůči Benallovi a konstatují, že Elysejský palác vždy jednal až po odhaleních francouzského tisku.

Další kroky s ohledem na senátní vyšetřování má nyní v rukou vedení horní komory a její předseda Larcher. Jedině 26členné předsednictvo může případ předat státnímu zastupiteli, vysvětluje Le Monde.

Související

Alexandre Benalla

V Paříži začal soud s Macronovým exporadcem, který napadal demonstranty

V Paříži dnes začalo sledované soudní přelíčení s Alexandrem Benallou, bývalým bezpečnostním poradcem prezidenta Emmanuela Macrona. Benalla, který byl u soudu osobně přítomný, je stíhán za to, že v policejním převleku na prvomájové manifestaci v Paříži v roce 2018 napadl demonstranty. Žaloba ho viní také z neoprávněného používání diplomatického pasu a služebního průkazu nebo nošení zakázané zbraně. Seznam obvinění je dlouhý, má 12 položek. Soud potrvá do 1. října.

Více souvisejících

Alexandre Benalla Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy