Kauza Benalla: Kolik „krásných chlapců" ještě u Macrona běhá?

Vypadá to jako velké „prezidentské trápení". Ale „aféra Benalla" není pouze nějakým pochybením jednoho muže. Alexandre Benalla, ochránce a blízký bezpečnostní poradce prezidenta Francouzské republiky, v těchto dnech čelí obvinění za „nepravdivé výpovědi". Je na čase dát do pořádku fungování Élysejského paláce, píše editorial konzervativního listu Le Figaro.

Zneužívání moci, manipulace a lži...

Místo toho, abychom byli zděšeni z toho, že v průběhu senátního slyšení v „aféře Benalla", nemluvil tento poradce a blízký ochránce prezidenta Emmanuella Macrona pravdu, zaměřit bychom se měli na něco jiného, píše v editorialu Yves Thréard. „Zneužívání moci, manipulace a lži, jimiž je nadívaný tento fejeton, se totiž nenacházejí v Národním shromáždění, ale u toho mladého ambiciózního muže, který nevypadá, že by se trápil nějakými skrupulemi," píše.

Můžeme jenom blahopřát neústupnosti senátorů, míní editorialista, že vyšetřovací komise přišla s odhalením praktik, které vypadají minimálně jako podivuhodné. Obvinění z „politické instrumentalizace" možná nějakou dobu bavilo ty, kteří považovali tento vaudeville za zdroj nějakého rozptýlení, ale přitom zapomněli, že tato komedie může přivést prostřednictvím nefunkčnosti státu do úzkých samu „národní bezpečnost".

Jak funguje Élysejský palác?

Benalla, který se loňského 1. máje vydával za policistu, měl přístup skoro všude. Měl k dispozici služební vůz, kódovaný telefon, měl povolení nosit zbraň, vlastnil diplomatické pasy, vstupní karty do Národního shromáždění... „Můžeme si stále myslet, že tento krásný chlapec si pouze dokázal poradit, okolí šéfa státu ale nikdy nemůže obhájit neobhajitelné. A to do té míry, že se ptáme: běhají snad po chodbách další Benallové?" klade editorialista otázku. „Jeho zápisník s adresami ukazuje na to, že dotyčný měl přátele tu i onde," dodává.

Kromě mazanosti Benally jako „svobodného elektronu" a „shovívavosti hierarchie" tu podle editorialisty máme co do činění ještě s dalšími „znepokojivými přičiněními". Neboť Benalla kromě již řečeného využíval svých kontaktů u dalších zúčastněných, ať již se jednalo o kontakty africké, ruské nebo čínské. Dostávala se mu za to silné odměny, a to již v době, když byl ještě v Élysejském paláci, sídle hlavy státu. Jak vlastně funguje Élysejský palác? ptá se Le Figaro.

Byl snad pověřen nějakou „tajnou misí" jakési „paralelní diplomacie"? ptá se ještě jednou editorialista. „Zatímco soudy vyšetřují zmizení nedobytného sejfu, mnoho tajemství zůstává," varuje. „Senátoři mají pravdu: tato aféra se netýká pouze pochybení jednoho muže. Je již nejvyšší čas ukončit vážná élysejská trápení a dát do pořádku fungování paláce," uzavírá Yves Thréard v editorialu.

Související

Alexandre Benalla

V Paříži začal soud s Macronovým exporadcem, který napadal demonstranty

V Paříži dnes začalo sledované soudní přelíčení s Alexandrem Benallou, bývalým bezpečnostním poradcem prezidenta Emmanuela Macrona. Benalla, který byl u soudu osobně přítomný, je stíhán za to, že v policejním převleku na prvomájové manifestaci v Paříži v roce 2018 napadl demonstranty. Žaloba ho viní také z neoprávněného používání diplomatického pasu a služebního průkazu nebo nošení zakázané zbraně. Seznam obvinění je dlouhý, má 12 položek. Soud potrvá do 1. října.

Více souvisejících

Alexandre Benalla Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy