Kauza Benalla: Kolik „krásných chlapců" ještě u Macrona běhá?

Vypadá to jako velké „prezidentské trápení". Ale „aféra Benalla" není pouze nějakým pochybením jednoho muže. Alexandre Benalla, ochránce a blízký bezpečnostní poradce prezidenta Francouzské republiky, v těchto dnech čelí obvinění za „nepravdivé výpovědi". Je na čase dát do pořádku fungování Élysejského paláce, píše editorial konzervativního listu Le Figaro.

Zneužívání moci, manipulace a lži...

Místo toho, abychom byli zděšeni z toho, že v průběhu senátního slyšení v „aféře Benalla", nemluvil tento poradce a blízký ochránce prezidenta Emmanuella Macrona pravdu, zaměřit bychom se měli na něco jiného, píše v editorialu Yves Thréard. „Zneužívání moci, manipulace a lži, jimiž je nadívaný tento fejeton, se totiž nenacházejí v Národním shromáždění, ale u toho mladého ambiciózního muže, který nevypadá, že by se trápil nějakými skrupulemi," píše.

Můžeme jenom blahopřát neústupnosti senátorů, míní editorialista, že vyšetřovací komise přišla s odhalením praktik, které vypadají minimálně jako podivuhodné. Obvinění z „politické instrumentalizace" možná nějakou dobu bavilo ty, kteří považovali tento vaudeville za zdroj nějakého rozptýlení, ale přitom zapomněli, že tato komedie může přivést prostřednictvím nefunkčnosti státu do úzkých samu „národní bezpečnost".

Jak funguje Élysejský palác?

Benalla, který se loňského 1. máje vydával za policistu, měl přístup skoro všude. Měl k dispozici služební vůz, kódovaný telefon, měl povolení nosit zbraň, vlastnil diplomatické pasy, vstupní karty do Národního shromáždění... „Můžeme si stále myslet, že tento krásný chlapec si pouze dokázal poradit, okolí šéfa státu ale nikdy nemůže obhájit neobhajitelné. A to do té míry, že se ptáme: běhají snad po chodbách další Benallové?" klade editorialista otázku. „Jeho zápisník s adresami ukazuje na to, že dotyčný měl přátele tu i onde," dodává.

Kromě mazanosti Benally jako „svobodného elektronu" a „shovívavosti hierarchie" tu podle editorialisty máme co do činění ještě s dalšími „znepokojivými přičiněními". Neboť Benalla kromě již řečeného využíval svých kontaktů u dalších zúčastněných, ať již se jednalo o kontakty africké, ruské nebo čínské. Dostávala se mu za to silné odměny, a to již v době, když byl ještě v Élysejském paláci, sídle hlavy státu. Jak vlastně funguje Élysejský palác? ptá se Le Figaro.

Byl snad pověřen nějakou „tajnou misí" jakési „paralelní diplomacie"? ptá se ještě jednou editorialista. „Zatímco soudy vyšetřují zmizení nedobytného sejfu, mnoho tajemství zůstává," varuje. „Senátoři mají pravdu: tato aféra se netýká pouze pochybení jednoho muže. Je již nejvyšší čas ukončit vážná élysejská trápení a dát do pořádku fungování paláce," uzavírá Yves Thréard v editorialu.

Související

Alexandre Benalla

V Paříži začal soud s Macronovým exporadcem, který napadal demonstranty

V Paříži dnes začalo sledované soudní přelíčení s Alexandrem Benallou, bývalým bezpečnostním poradcem prezidenta Emmanuela Macrona. Benalla, který byl u soudu osobně přítomný, je stíhán za to, že v policejním převleku na prvomájové manifestaci v Paříži v roce 2018 napadl demonstranty. Žaloba ho viní také z neoprávněného používání diplomatického pasu a služebního průkazu nebo nošení zakázané zbraně. Seznam obvinění je dlouhý, má 12 položek. Soud potrvá do 1. října.

Více souvisejících

Alexandre Benalla Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy